Darkangelhome

Rocky Balboa – Şampiyonlar Savaşanlardır…


 

Sylvester Stallone – Rocky Balboa rolünde, emekli boksör, eski şampiyon.
Burt Young – Paulie rolünde, Rocky’nin kadim dostu.
Milo Ventimiglia – Robert .Rocky Jr.rolünde, Rocky’nin yegane oğlu.
Geraldine Hughes – Marie rolünde, yıllar önce karşılaştığı ve nasihatler verdiği kız.
James Francis Kelly III – Steps rolünde, Marie’nin oğlu.
Tony Burton – Tony “Duke” Evers rolünde, Rocky’nin eski antrenörlerinden.
Antonio Tarver – Mason “The Lion” Dixon rolünde, Rocky’nin yeni rakibi

 

Benim spor animeleri ve filmlerini sevdiğimi anlamaya başladınız artık sanırım 😀 Ama hangi türk evladı Rocky’i seyredip hayran kalmamıştır zamanında. O bir klasiktir gönüllerde. Ama ben yazımda onun nasıl doğduğuyla değil nasıl sona erdiğiyle ilgineneceğim. Son filmle. Epey uzun zaman oldu izleyeli ama arşivimdeki nadide filmlerden biridir.

Rock’nin bilindik spor müsabakalı filmlerden farkı her zaman hamurunda bulundurduğu gerçeklik hissi, duygusallık ve dram idi. İtalyan Aygırı lakaplı boksörümüzün hümanist yapısı, sadakati, yüreğinin saf ve anlayışla dolu olması her zaman vurgulanan, bizim için Rocky’i farklı yere koymamıza neden olan artılardı. Bu son filmde de aynen korunan bu özellik ile daha baştan maça bir sıfır galip başlıyor kahramanımız.

Andrian’sız müthiş yalnız bir adam olmuş, oğluyla arasında bir türlü aşamadığı bir duvar var, yaşlılığın ağırlığı üzerine çökmüş ama Rocky bunu inkar etmiyor zaten aksine kucaklıyor. Sebzelerin fiyatlarını görmek için gözlük taksa da, kaplumbağa besleyip üç şınavın üzerine çıkamasa da… O bildiğimiz Rocky. Restoranına gelen insanlar maçlarını ezbere bilseler bile ona anlattıran insanlar ve onun da hiç gocunmadan her seferinde anlatıyor, resim çektiriyor, çünkü biliyor ki artık sermayesi bu.

Antrenman sahnelerini Rocky filmlerinin vazgeçilmezleridir ama izlerken şöyle düşündüm, bu adam nasıl her seferinde aynı sosla servis etmesine rağmen her bir film bu kadar zevkle izleniyor? Flashbackler yerinde ve çok başarılıydı. Eye of the tiger çalmaya başladığında kimin yüreği hızlanıp eskilere dalmaz ki? Anılarını tazelemek isteyenler buradan dinleyebilirler.

Suratı eğri büğrü ama kalbi büyük bir adamın son vedasını izlemek isteyen tüm sinemaseverlerin kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum. Sondaki tvden yayın! maç bence kararında noktalandı. Rocky yıkılmadı ama kazanmadı da.

O salondan çıkmak üzere giderken iki şampiyon vardı. Kazanmış ama seyircilerin takdirini elde edememiş bir şampiyon, kaybetmiş ama seyircilerin gönlünü bir kez daha feth ederek veda etmiş bir şampiyon. Bir fan filmi gibi bitti. Böyle de olması gerekiyordu bu saygı duruşu.

Belki sinemasal olarak 10 üzerinden 7 ya da 7,5 alabilir ama benim gibi hayranları bu filmle ancak 10 üzerinden 10 verebilir.

10/10 Neden?

Hayat hiçbir zaman adil darbeler vurmaz adama. Eğer izin verirsen dizlerinin üzerine çökertir ve engel olmazsan sonsuza kadar öyle kalmanı sağlar. Eğer başarısız olduysan bunun suçunu başkalarının üzerine atma. Onun yüzünden bunun yüzünden demek sadece korkakların yapabileceği birşeydir. Önemli olan darbeler ne kadar sık veya sert olursa olsun devam edebilme gücündür. İşte şampiyonlar böyle yapar. Şampiyonlar savaşanlardır…

Reklamlar

4 Yorum

  1. Çok konuştuk zaten bu film üzerine. Katılıyoru ve tamamen aynı fikirdeyim diyorum.

  2. Rocky hakkında da mı yazı yazmıştın sen yafz? Beğenmene sevindim çok severdim ben bu karakterin filmlerini hele İvan Drago ile yaptığı karşılaşmayı hiç unutamam 😀

  3. Canım yanlış yere yazmışım 😀 Frozen Flower içindi bu yorumum 🙂

  4. Heeee 😀 Oki buraya da alayım dedim yorumumu bari kaynamamış olur 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: