Darkangelhome

AVATAR : SHYALAMAN ın Mezar Taşı


İsim benzerlikleri yüzünden her iki Avatar filmi de zamanında pek konuşuldu. Önce Cameron’un Avatar’ı gösterime girdi ve her ne kadar bazı eksiklikleri olsa da yine de beklentileri karşılayarak Titanik’in yıllardır kırılamayan seyirci rekorunu tarihe gömmeyi başardı. Peki adaşı Avatar benzer bir başarıyı gösterebilecek miydi? Yönetmenliğe M. NIGHT SHYALAMAN ın getirildiğini öğrendim o andan itibaren bu olasılığın üzerini güzelce çizdim. Çünkü Shyalaman’ın son yıllardaki gişe hezimetleri bir yana zaten kendisinin abartılmış bir yönetmen olduğunu uzun zamandır düşünüyorum. Oldukça başarılı küçük bir oyuncunun ” Ölü İnsanlar Görüyorummmm… ” repliğinin verdiği rüzgarla bu günlere dek gelebilmiş ve bu filmle birlikte artık son biletini de kesmiş bir yönetmen bence.

İlk baştan ele almak gerekirse AVATAR efsanesi 2005 yılında Nickelodeon, Michael Dante DiMartino ve Byran Konietzko’nun ortaklaşa yarattığı ” Avatar: The Last Airbender ” dizisini yayınlamaya başladığında başladı. Dizi kısa sürede geniş bir hayran kitlesi kazandı, Avatar ateşi uluslararası bir fenomene dönüştü. (Dizi şu an 120 den fazla ülkede gösteriliyor.) Konusu kısaca,

Yaklaşık 100 yıldır, Ateş Ulusu, kabile ulusları Hava, Su ve Toprak’a hakim olmak için ölümcül bir hareket başlatmıştır. Kabilelere tek bir seçenek sunmaktadır: Tam teslimiyet ya da tam yıkım. Bükebilenler ya hapsedilmiş ya da bilinçli olarak güçlerini kullanmaktan kaçınmaya başlamıştır. Bir gün genç su bükücü Katara, erkek kardeşi Sokka’yla avlanmaya çıkmışken tesadüfen Aang’ın içinde donup kaldığı buz kütlesini bulurlar. Aang oldukça neşeli, sevimli ve içten bir çocuk olarak kısa sürede onların sevgilerini kazanır ancak bu mutluluk uzun sürmeyecektir. Ateş ulusunun sürgüne gönderilmiş prensi Zuko avatar’ı bulmak için köy sınırlarına dayanır…

Hikaye bu andan itibaren başlayıp Aang’ın geçmişi ve günümüzdeki mücadeleleriyle devam ediyor. Seri kitaplara ayrılmış olarak işlenmiş. Çünkü Aang doğal bir hava bükücü olmasına rağmen bir Avatar olarak diğer üç elementi de öğrenmek zorunda zaten bütün bükücüler içinde bunu yapabilecek tek kişi de o. Su, toprak ve ateş’i de öğrendikten sonra Ateş kralına meydan okuyabilir.

Seriyi güzelleştiren ağır konusuna rağmen karakterleri incelikle işlemesi, gelişmelerini, büyümelerini ve sorumluluklarını üstlenişlerini büyük bir beceriyle aktarırken mizansenden de asla kopmaması. En hüzünlü bölümde bile gülümsemenize neden olacak birkaç sahne veya repliği barındırması. Gelgelelim film ile seri bu bakımdan kıyas bile kabul etmeyecek kadar farklılar. Filmde mizahın dozu neredeyse yok denecek kadar az. Serinin en komik ve sevilen karakteri Sokka daha çok yakışıklı ve koruyucu abi rolüne bürünmüş. Aklı fikri eğlencede olan Aang küçük Emra misali devamlı somurtuk bir suratla oradan oraya koşturur olmuş. Genellikle akıllı tavsiyeleriyle Aang’a destek olan Katara ve Aang arasındaki o sıcak dostluğu yeterince iyi işleyememiş.

Birincisi senaryo ilkokul müsameresi kıvamında. Karakterler arasındaki dialoglar bağrına çağrına yapılan birkaç basit cümleden ibaret. İkincisi konu anlatımı sıfır. Sokka ve buz prensesi arasında filizlenen aşkı anlatmak için ” Abimle hemen kaynaştılar. ” cümlesinden daha kolayıı bulamamışlar mı? Üçüncüsü karakter işleme çok başarısız. Tamam insanları uluslara böleceksin anladık da kardeşim nasıl oluyorsa Zuko’nun babası Hindistanlı olurken öz amcası bir beyaz oluyor? Var mı bunun bir açıklaması? Oyuncu sanırım yine hintli ama hiç hintli gibi değil. Üstelik serideki tombik, sevimli, Zuko’yu nasihat ve sevgisiyle destekleyen amca gitmiş eli yüzü düzgün, güç saçan bir amca gelmiş.

Zuko zaten başlı başına bir hayalkırıklığı. Oyuncu Dev Patel Milyoner filminin getirdiği şöhretle rolü kaptı. Ancak o kesinlikle Zuko karakterini oynayabilecek son kişi diyebilirim. Ne fiziksel olarak role uygun ne de oyunculuğuyla karakteri doldurabiliyor. Zuko yüzündeki yaraya rağmen karizmatik ve yakışıklı bir karakterdi. Gücü, onun babası tarafından kabullenme arzusu sırasında diğer gerçekleri görerek büyümesi ve taraf değiştirmesi, düşmanlarına giderek saygı duyması hepsi yavaşça işlenen konulardı. Ama filmde aah anlatıp daha da moral bozmaya gerek yok. Oyuncu role seçildiğinde hayranlar çok itirazlarda bulundular hatta onun Sokka rolünde daha başarılı olabileceğini söyleyenler de oldu. Tabii eğer filmdeki mizah seviyesi yüksek olsaydı bu olasılık dikkate değer olabilirdi.

Gönül isterdi ki uluslar ayrılırken serinin geçtiği topraklarda bütün insanların çekik gözlü olduğu dikkate alınarak en azından uluslardan biri uzak doğulu olsaydı. Mesela Ateş Ulusu sırf yönetmen ve Zukp rolündeki eleman Hintli diye Hintliler olmasaydı da Japon veya Çin olsaydı. En azından teknolojik gelişmeler inandırıcı olurdu bari. Mizah seviyesi seridekiyle eşit olsaydı. Karakterler olduklarından daha büyükmüş gibi yansıtılmasalardı, karakterleri tanıyabilseydik ve onları birer karakter olarak algılayabilseydik. Sokka ve Katara’nın Aang’la olan arkadaşlığını siz filmde hissedebildiniz mi? Açıkçası ben hissedemedim hatta sanki sadece belli bir amaç için bir araya gelmiş yabancılar film bittiğinde hala yabancıydılar bana göre.

Efektlere gelince… Sakın ola 3D izleyip coşacağım diye düşünmeyin vallahi vereceğiniz paraya değmez. Neden 3D seçeneği var onu bile anlamış değilim zira izlediğimiz reklamlarda filmdekinden daha fazla 3D sahne vardı. Hatta bence film adaşı Avatar filmi gibi net ve güzel görünsün diye 3D seçeneğini mi eklemek istedi diye oldukça düşündüm. Çünkü işlemi olmayan gereksiz bir eklenti olmuş. Ha bükme sahneleri 3D efektli olsa amenna ama hayır öyle de değildi. Bu yüzden paranıza kıymayın derim ben.

Kıssadan hisse filme vereceğim puan 10/1

NEDEN? Zamanında Cnbc-e AVATAR serisini 6-7 kez baştan vermişti. Bir kere daha verse bu filmi seyretmek yerine onu seyrederim daha iyi. En azından hikaye anlatımı, karakter gelişimi, sıkmayan bir mizah var. Nerdeee efsaneden bir efsane yaratan Peter Jackson nerde efsaneyi tuz buz eden Shyamalan. İşte iki yönetmen arasındaki bariz fark… Bundan sonra kimse Shyamalan’a yüksek bütçeli bir film emanet etmek istemeyecektir. Şahsen eğer devam filmini de bu yönetmen yönetirse izlemeyeceğimden eminim. Hatta yönetmese bile bu oyuncularla yine de izleyebileceğimden emin değilim.

Reklamlar

5 Yorum

 1. kesinlikle 3d lik bir film değil, filmin 3d olması ayrı bir yoruculuk kattı.animesini arattı malesef berbattı çok eksik ve yanlış anlatılmıştı.başta hava bükücümüzün asyalı bir çocuk seçilmeyişi ilk fiyaskoydu 11 yaşındaki avatar hastası kuzenim afişi gördüğü an bu film 1-0 yenik başlar kuzen dedi ve öleydi. benim avatar yolculuğum 3 yıl önce mtv ile başladı sonradan nikelodionla devam etti baktım sezonlar yetişmiyor netten takibimle son buldu diğer fimlere bu vasatlığa rağmen gidicek miyim? evet gidicem çünkü avatar ruhu sardı beni fakat gereken kitleye hitap edebilicek mi hayır vasat bir yapım olarak kendi yağında kavrulucak..vazık oldu belki ilerleyen yıllarda yine yenidne çekilebilir.

 2. mavi

  anlaşıldı Avatar izlenmeyecek 😀

 3. @ Tarih84 : Zaten aslında film normalde 3d değil. 2d formatında çekilip adaşı Avatar’ın 3d deki başarısının ardından 3dye aktarılmış bir film. Bu taktiği uygulayan diğer filmler gibi bu da maalesef bu teknikte oldukça başarısız olmuş, dahası filme getiri yapacapına bu şekilde lanse edilip seyirci tatmin edilemediği için getiriden çok götürüye neden olmuş durumda. Şahsen devam filmlerine düzggün bir yönetmen atanmadığı sürece gitmeyi düşünmüyorum. İleriki yıllarda japonlar konuya el atarsa onlarınkini izlerim 🙂

  @ Mavi : Aynen öyle 😀

 4. Lee

  Rezalet, rezalet, rezalet..
  Nefretim çok büyük..
  Nasıl bir hayal kırıklığına uğradım anlatamam.
  Umarım 2. filmi Shyalaman yönetmez. İzlenmez çünkü, hem de hiçbir şekilde..

 5. @ Lee : Maalesef filmi izleyen tıfıl nüfus dışındaki herkesin ortak noktası bir felaket olduğu yönünde. İkinci filmi de o yönetecekse dediğim gibi dikkate almaya bile değmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: