Darkangelhome

Stephen Chow – Bir Yönetmen, Üç Film


Bu kez sizlere Çin diyarlarından bir yeteneği tanıtacağım. Belki de ev sinamasına düşkün olanlarınız var ise onu çoktan keşfetmişsinizdir ama gözünüzden kaçmışsa böyle bir yetenek keşfedilmeyi hak ediyor inanın. Stephen Chow daha çok 2000 yılından sonra bizzat kendisinin yazarlığını yapıp yönettiği üç filmle unutulmazlar arasına girmiş bir oyuncudur. Onu böylesine ünlendiren, ülkemizde de DVD/CD formatında bulup edinebileceğiniz özellikle üç filmini tanıtmak istiyorum. Bazı detay bilgiler için Wikiden faydalandım.

SHAOLİN SUCCER – ŞAOLİN FUTBOLU

Oyuncular Rolleri

▪ Stephen Chow: Muazzam Çelik Bacak Sing
▪ Ng Man Tat: Altın Bacak Fung
▪ Zhao Wei: T’ai Chi Kung Fu ustası Mui
▪ Yin Tse: Kötülük Takımı’nın koçu Hung (film jeneriğinde ‘Patrick Tse Yin’)
▪ Wong Kai Yue: Demir Kafa (1. Kardeş)
▪ Mo Mei Lin: Kanca Bacak (2. Kardeş)
▪ Kai Man Tin: Demir Gömlek Tin (3. Kardeş)
▪ Kwok Kuen Chan: Yıldırım El (4. Kardeş)
▪ Lam Tze Chung: Hafif Sıklet (Küçük Kardeş)

Film, ustası olduğu Şaolin Kung Fu’nun nimetlerini dünyaya anlatmayı kendisine görev edinmiş Sing’in (Stephen Chow) hikâyesini anlatır. Sing, günlük yaşamında karşılaştığı kişilere çeşitli Şaolin Kung Fu teknikleri üzerinden tavsiyelerde bulunarak ve bazen de bu görüşlerini komik şarkılar ve danslarla süsleyerek, bu eski dövüş sanatını yaygınlaştırabilmek için uğraş vermektedir. Bir gün karşılaştığı futbol koçu Fung (Ng Man Tat) ise Sing’e yeteneklerini futbol ile harmanlaması fikrini verir. Böylece, Sing’in Şaolin kardeşi ve Şaolin öğrencisi olan arkadaşlarını da yanlarına alan Sing ve Fung, yenilmez bir futbol takımı oluşturmak üzere işe koyulurlar. Turnuvada üst üste başarılı sonuçlar alarak hem halkın ilgisini çekerler hem de finale kadar yükselerek koç Fung’un futbol hayatını söndüren kişiden intikam alma fırsatını da yakalarlar.

İlginç detaylar,

Hong Kong’da gösterime girdikten sonra burada 66 milyon Hong Kong Doları tutarında gelir elde edince, film Hong Kong tarihinin en çok gişe geliri elde eden filmi olmuştur. Ancak, Stephen Chow’un bir sonraki filmi olan ve 2004’de çektiği Kung Fu Hustle’ın gösterime girmesi ile bu unvanını yitirmiştir.

Film, Hong Kong’da gösterime girmeden önce onay (sertifikasyon) almayı beklemediği için, Çin’de yasaklanmıştır.

Stephen Chow, Kaptan Tsubasa isimli anime televizyon dizisinden esinlenerek bu filmi çektiğini belirtmiştir.

Filmin Kuzey Amerika’daki gösterim haklarını alan Miramax şirketi filmi uzun süre gösterime sokmamıştır. Bu sırada, Hong Kong sineması hayranlarının ithal edilmiş DVD’leri satın alması, filmin korsan kopyasının sokakta ve internette yaygın olarak bulunabilmesi ile film Kuzey Amerika’da yaygın bir izleyici ve hayran kitlesine kavuşmuştur. Miramax, filmin 20 dakikadan fazlasının kesildiği ve İngilizce seslendirildiği bir sürümünü 2 Nisan 2004’de nihayet gösterime soktuğundaysa, bahsi geçen nedenlerle, bu sürüm gişede ciddi başarısızlık yaşamıştır. Böylece Miramax, kestiği bölümleri ve orijinal Çince seslendirmeyi filmin ABD’deki DVD sürümüne kullanıcı seçenekleri olarak eklemek zorunda kalmıştır.

Puma’nın logosu ve sembolü hemen her sahnede kullanılmıştır: her rakip takım Puma marka formalar giymektedir; Shaolin Takımı’nın üyeleri Puma ayakkabılar kullanmaktadır; bir sahnede, bir şut sonrasında kaleye yönelen top önce bir ateş topuna, sonra da alev saçan bir pumaya dönüşür.

Stephen Chow, bir sonraki filmi Kung Fu Hustle’da, Şaolin Futbolu için bir devam filminin yapılıp yapılmayacağına dair görüşünü belli eden bir sahneye yer verir: bu filmdeki ilk sahnesinde Chow, ayağına gelen bir futbol topu ile birkaç harket yaptıktan sonra, topun üstüne basarak patlatır ve “Artık futbol yok!” diye bağırır.

Filmde yapılan göndermeler, Stanley Kubrick’in 2001: Bir Uzay Destanı, Matriks, Jurassic Park ve özellikle Bruce Lee.

Filmi BURADAN trükçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz.

Çok tanıdık geldi di mi 😀

Kötü takım 🙂

Bu topu tutmaya Bruce’un bile gücü yetmez 🙂

KİŞİSEL YORUM : Görüldüğü üzere Kaptan Tsubasa ilham alınarak yapılmış bir filmden ne bekliyorsanız size onu veren bir filmle karı karıyasınız. Ayak çaktığında elipsleşen futbol topları, sahanın otlarını yalayıp geçen füzeler, sadece ağları değil kaleyi bile darmaduman eden şutlar, havala uçup vurulan rovoşetalar daha neler neler. Eğer küçükken Tsubasa hayranı bir çocuksanız bu film hayallerinizin filmi olacaktır. Binbir eğlenceli sahnenin yanında Stephen’in filmlerinin ayrılmaz bir parçası olan duygusal bomba anları da mevcut. Bkz tuzlu kurabiyeler. Bu film için diyebilirim ki sadece ısınma turu, eğer izlemiş ve beğenmişseniz bundan sonra tanıtacağım Kung Fu Hustle’ı izlediğinizde bu yönetmene hayran olacaksınız.

10/10 veriyorum. Neden? Kaptan Tsubasa da izleseydi o da 10 verirdi. 🙂

KUNG FU – KUNG FU HUSTLE

Stephen Chow (Sing)
Kwok Kuen Chan (Sum Kardeş)
Wah Yuen (Landlord)
Qiu Yuen (Landlady)
Siu Lung Leung (Hayvan)
Dong Zhi Hua (Donut)
Chiu Chi Ling (Tailor)
Xing Yu (Coolie)

1930’larda Çin’de Balta Çetesi tüm zengin mahallerini kontrol altına almıştır. Sadece fakir ve kıyıda köşede kalmış mahallelere dokunmamaktadırlar. Sing, Balta Çetesi’ne katılmak isteyen, ama bunun için pek bir şey beceremeyen fakir ve işsiz biridir. Bir gün arkadaşıyla haraç kesmek için bir fakir mahalleye gidip kendilerini Balta Çetesi gibi tanıtırlar, ama baltayı taşa vururlar. Gerçek Balta Çetesi de onlardan kısa bir süre sonra mahalleye gelir ve olan olur. Mahalleyi içlerinde kung fu’yu iyi bilen birkaç kişi savunur ve başarılı olurlar. Bu arada Sing ve arkadaşı Balta Çetesine üye olurlar. Bu arada çete lideri mahalleyi ele geçirebilmek için Sing’ten hapiste bulunan ve tam bir kung fu delisi olan Hayvan’ı (Siu Lung Leung) gizlice kaçırmasını ister.

KİŞİSEL YORUM: İşte bu film Stephen Chow’un yaptığı en iyi film. Bu kadar zekice kotarılmış, bu kadar çok göndermeyle hazırlanmış sosuna rağmen tek bir sahne bile baymadan kendini izlettiren bir film bulmak çok zordur. Chow sadece gönderme yapmıyor aynı zamanda kendi orjinal karakterleriyle adeta batıya bir gövde gösterisinde bulunyor. 30 lu yılların gangster filmlerini alıp kung fu sosuyla süsleyerek zevkle izleyeceğiniz bir film ortaya çıkarmış. Üstelik bu filmi şimdi keşfetmeniz daha iyi zira 2.sinin eli kulağında 🙂

Kıçı yarı açık dolaşan hız ustasından, terzilik yapan nonoş kungu ustasına, ağzından düşürmediği sigarasına rağmen fırtına gibi bir aslan çığlığına sahip ustaya, o kadar korkuttuktan sonra hapishaneden çıkan tipsizin sahip olduğu güce kadar çeşit çeşit karakter birarada. (O delinin başına sopayla vurduktan sonra adam bir vuruşta onu yere gömüp ” Neden bana vurdun? ” diye dellenirken elini sopaya atıp bir daha vurması ehuehheu) Eski zamanlardaki kung fu filmlerini hatırlayın. Orada değişik hünerlere sahip ustalar vardı, böyle kendilerini göstermezler ama bir bakmışsınız bütün köyü onlar kurtarır. İşte bu film bu çizgide ilerliyor ancak karakterleri daha komik, daha eğlenceli. En büyük göndermeyi alan Bruce Lee elbette. Önceki filmi Sholin futbolu esinlenme ile yaratılmış ise bu film göndermeler sayesinde var hatta gönderme için yaşıyor. Kendisi dahil onlarca şeye gönderme yakalayabilirsiniz. The shining, Hero, X-Men, bilumum dövüş filmleri. Hele de dilsiz kızımızı tuttuğu bir sahne var ki arka plandaki postere dikkat. 🙂

10/10 Neden? Neden olmasın diye sormak lazım aslında azı kurtarmaz çünkü 🙂

Filmi BURADAN türkçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz.

CJ7 – UZAYLI ARKADAŞIM

Yönetmen : Stephen Chow
Oyuncular : Stephen Chow, Min Hun Fung, Chi Chung Lam, Shing-Cheung Lee
Tür : Comedy
Yapım Yılı : 2008
Ülke : Hong Kong

O Bu Dünyanın Dışından! Uzaylı, Oyuncak, Evcil Hayvan. Ne derseniz deyin CJ7 türünün tek örneği!

Ti (Chow), oğlu Dicky’ye (Xu Jian)) daha iyi gbir hayat sağlayabilmek için durmadan çalışmaktadır. Dicky sınıf arkadaşlarına uyum sağlayamamaktadır; çünkü eski püskü giysiler giymektedir ve son teknoloji ürünü elektronik aletleri yoktur. Bir gece Ti, oğlu için çöplükte oyuncak araken gizemli bir küre buluır. Onu, Dicky’nin oynaması için eve getirdiğinde, bu küre gizemli güçleri olan bir yaratığa dönüşür.

KİŞİSEL YORUM: Tamam bu uzaylı velet hikayesi yüzlerce kez işlenmiş olabilir ama ya Stephen Chow dersem? İşte o zaman bir anlığına durup gülümseyeceksiniz. Stephen’i ilk kez saçlarında aklarla izledim, ne garipti. Ama hikaye daha çok çocuk ve aile kavramı üzerinde durduğu için böyle olması gerekiyordu belki. Filmde Çin’in uzay çalışmalarına, Mission İmpossible 2’ye, Stephen Chow’un kendi filmi olan Kung Fu Hustle’a göndermeler var. Daha doğrusu filmin kendisi kocaman bir gönderme desek daha doğru olabilir. Özellikle ” Bugün benim şanslı günüm olmalı ” repliğinden sonra yaşananlarda ağlamamak mümkün değil. Zaten Chow’un hemen her filminde böyle duygusal şok anları vardır. Filmdeki birbirinden ilginç küçük karakterlerin başarısı da cabası. Hele dev gibi ancak incecik sese sahip kızımız pek komik.

10/8 Neden?

Biz fakiriz ama gururluyuz. O yüzden ne başkalarına ait olanlara el uzatırız ne de başkalarına yalan söyleriz. Hayatımızı onurumuzla yaşarız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: