Darkangelhome

Yerdeniz Büyücüsü Serisi – Yaşamı Anlatan Bir Masal…


YERDENİZ BÜYÜCÜSÜ SERİSİ

Arada sırada kitap serilerini tanıtıyordum. Beğenildiğini duyduğumdan beri buna daha fazla yer vermeye karar verdim. Anita Blake serisinden sonra bir başka dikkatleri pek fazla üzerine çekmeyen seriyle karşınızdayım.

Ursula K. Leguin feminizmi kitaplarında öylesine güzel işler ki okuyanların gözüne batmaz, okurken insanı sıkmaz. Belki de bunun nedeni yazarın kadınların farklılık veya üstünlüklerine değil kadınları anlatmaya odaklanmış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Onun fenimizmi anlaşılmak. Yazar daha çok yazdığı bilim kurgu romanı ” Müksüzler (The Dispossessed) ile bilinse de Yerdeniz Büyüsücü Serisi de yazarın en sevilen eserleri arasındadır. Mülksüzleri anlatmak için sanırım bambaşka bir yazı yazmak gerek ama sadece alıntılayacağım şu cümle ile sanırım ne ile karşı karşıya olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Vermediğiniz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir.
Devrimi satın alamazsınız.
Devrimi yapamazsınız.
Devrim olabilirsiniz ancak…

Ancak Ursula K. Leguin sadece feminizmi, anarşiyi, devrimi anlatmaz kitaplarında, doğumdan ölüme hatta yeniden doğuşa kadar insanlığı anlatır. Üstelik bunları bilim kurgu ve fantaziyi güzelce harmanlayarak yapar. Mülksüzler zaten bir kült olduğu için ben Yerdeniz Büyücüsü’nü anlatmayı tercih ettim. Kitapların ülkemizdeki kapakları da berbat bu arada. Kitapları çocuk kitapları reyonlarında görmeniz büyük ihtimal ama bence her yaştan insanın alıp okuması gereken bir seri.

1. Kitap – A Wizard Of Earthsea – YERDENİZ BÜYÜCÜSÜ

Eğer bir büyü, büyücü, felsefe ve hayatla anlatılsaydı nasıl anlatılırdı? Çevik Atmada Ged’i çok sevecek, onun peşinde gençliğimizin hatalarını, aşık olmanın yüceliğini, kaybedilen gücün insanda hissettirdiği acıları, yaşamı, ölümü inceleyeceksiniz. Bu kitap serinin kahramanı Ged’le tanıştığımız kitap.

Söz sessizlikte,
Işık karanlıkta,
Yaşam ölürken;
Bomboş gökyüzünde
Uçarken parlar atmaca.

2. Kitap – The Tombs Of Atuan – ATUAN MEZARLARI

Yazara göre kitabın konusu ” cinsellik, doğum ve yıkım. ” Derinlemesine işlenmiş, göndermeler ve betimlemelerle yaratıcılığın konuştuğu bir kitap. Arha ya da Tenar bu kez başrolü ziyadesiyle Çevik Atmaca’dan çalıyor. Küçük çocuğun büyümesi, Çevik Atmaca’nın gelişiyle kendi içinde arayışa çıkması, doğumun ve yıkımın aynı anda verilirirken erkeğin kadının elini tutarak bu evrede ona yardımcı olması hatta doğumu erkeğin yapması vs gibi pek çok vurucu sahne var. Çevik Atmaca ve Tenar arasında üstü kapalı ama çok derin işlenen ilişki ve sevgi, arayış sulandırmadan gayet yerli yerinde anlatılmış. Özellikle ” özgürlük ” tanımıyla beni kazanmıştır.

3. Kitap – The Farthest Shore – EN UZAK SAHİL

Doğumla başlayan, büyümekle gelişen ve nihayetinde ölüme varan üçleme bu kitapla birlikte gerçek anlamda zirveye çıkıyor. Öyle laflar var ki, öyle cümleler söyleniyor ki, acımasız değil gerçekçi, soğuk değil kucaklayıcı. Ölüm daha nasıl anlatılabilirdi? Ölüm gibi bir olgu nasıl olur da fantastik bir dünyada, büyücüler ve ejderhaların eşliğinde işlenirdi diye merak ediyorsanız, işte size bir başucu kitabı. Ged ve Arren arasında hafif eşcinsellik sınırlarında gezinen aşk ve sevgi asla ve asla o kadar sulanmayarak salt sevgi ve saygıyla kalmış, bence böylesi çok daha güzel olmuş.

” Ben senin sevgini ışığım yaptım Arren, aşkını yolumu bulabilmek için kullandım. ”

” Aşkımı sadece aşkı hak edene verdim. “

– Ölüm ve yaşam bir elin avucu ve üzeri gibidir. Asla birbirinden ayrılmaz ama asla da birbirine kavuşmazlar…

4. Kitap – TEHANU

Ged ve Tenar’ın hikayesi henüz bitmedi. Ged’in öylece ortadan yok olduğu yerden başlıyor kitap. Tenar’ın bunca zaman neler yaptığını da öğrenmiş oluyoruz böylece. Ayrıca ikisi arasındaki söylenmemiş şeylerin artık söylenmesi de çok güzel. Kitapta Leguin bu kez kadın/erkek ilişkilerini irdelemiş. Nedense bir parça uzaklık ve soğukluk vardı kitapta belki Ged’in artık büyü yapamaması ya da sonunun fazlasıyla oldu bittiye getirilmesi olabilir nedeni. Ancak yine de güzeldir. İnsanın içindeki gücü, utançla sevdiği ve değer verdiği herşeyden kaçan bir adamın yeniden kendini buluşu vardır. Gücünü pek kullanmasa da orada olduğunu bilmenin Ged için önemini anlarız. Arren’le ne kadar gurur duysa da zayıflığından utandığı ondan uzak durmaya çalışması, Arren’in isyan etse de buna saygı göstermesi ne güzeldir. Onu bir kral olarakta okumayı çok istiyordum iyi oldu.

5. Kitap – The Other Wind – ÖTEKİ RÜZGAR

Okuduğunuz zaman şaşırmayacaksınız. Zaten yazarın da amacı okuyucu şaşırtmak değil düşünmeye itmek. Bu kez kitabımızın mesajı değişim, değişime duyulan korku, tutulmayan sözler ve gelecek umutları. Yeniden doğuş.

Reklamlar

2 Yorum

  1. yüzüklerin efendisi, harry potter gibi serileri başucu kitabı belleyip, defalarca okuyan biri olmama rağmen yıllardır duyduğum bu seriye bir türlü başlayamadım. tabi aynı sınıfa dahil edilebilirler mi bilmiyorum, sadece diğer serileri ve fantastik edebiyatı seven arkadaşlarım bu seriyi de sevdiği için bu çıkarımı yaptım.
    alıntılarından kitabın edebi yönünün de kuvvetli olduğunu anlamış oldum.
    yazın çok gazlayıcı olmuş, okumak istedim valla^^

    • Bu seri yüzüklerin efendisi veya Harry Potter serilerinden epeyce farklı. Özelliği sanırım masalı felsefeyle anlataya girişmesinde. Ama özlerinde fantastik öğeler barındıkları için aynı kefeye konuldukları bir gerçek. Bu seride de maceralar var ama diğer serilerdeki gibi harala gürele değil o maceralar. Okuduğun zaman anlayacaksın diyebilirim ancak. Yazıyı beğenmene sevindim daha önce bu seriyi hiç duymamış olanlar bile olabileceğini düşünerek yazmak istedim ben özellikle 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: