Darkangelhome

KAT-TUN – 17. SINGLE BIRTH


KAT-TUN un yeni single incelemelerinden biriyle daha karşınızdayım efeeeem. Neyse ki sevgili grubumuz üç ayda bir single çıkarıyor da bu yazı dizilerinden fazla ayrı kalmıyorsunuz. 🙂 KAT-TUN un 17. singleı ” BIRTH ” piyasaya çıktığı ilk gün 82.175 adet satarak 1 numarada yer almayı başardı. Rakipleri çok güçlüydü özellikle de Tohoshinki ile aralarında sadece birkaç binlik bir satış farkı vardı ama neyse ki ikinci gün bu farkı hayli hayli aşmayı başardılar. Böylelikle bu grubu ikinci kez alt etmiş oldular. Daha önce de ” Rescue ” sinlgeı o zamanlar DBSK olan grupla kapışmış yine de bir numara olmayı başarmıştı. Ancak şöyle de bir durum var Tohoshinki’nin singleında yeni sadece bir şarkı bulunuyordu ve diğerleri daha önceden yayınlanmış şarkılarının japonca versiyonlarıydı. Bir de tanıtım yapamadılar, ülkede bile değillerdi, hiçbir müzik programına katılmadılar. Dolayısıyla bu sonuç beklentilerin çok altında kalsa da beklenen bir şeydi.

Haftalık toplam satışta ise 193,584 adet satarak bu seneki en yüksek satış rakamına ulaştılar. İkinci hafta satışlarıyla 200 bin sınırını çok rahatlıkla aşacakları da zaten açık. Böylelikle KAT-TUN 17. singleıyla da 1 numarada yer almayı başararak sempailerinin ardındaki ikinciliklerini korumayı başardılar. Listede neden Arashi yok diye soracak olursanız zaten açık debut zamanlarından beri 1 numaradan giriş yapıp haftayı bir numarada tamamlama rekoru bu ve Arashi bazı singleları yüzünden maalesef bu listeden çıktı.

Japanese groups consecutive number-one singles since their debut:

#1 KinKi Kids 31 consecutive #1 singles
#2 KAT-TUN 17 consecutive #1 singles
#3 NewS 13 consecutive #1 singles

Şimdi singleı değerlendirmeye başlayalım bakalım.

ACT ON EMOTION : KAT-TUN un singlelarında böyle sakin, hafif tempolu, dinlenesi parçalardan bir tane kesin olur. İşte bu şarkı o şarkılardan biri. Kafanızı takmadan rahat kafayla dinleyebileyeceğiniz, temposuyla da yaptığınız işe eşlik edebilecek bir parça. Kame’nin ” Let’s Dance ” high noteu da çok hoş. Ama singleın en hafif parçası bu.

BABY B MINE : Be-Be-Be Beby 😀 Çoooook şeker bir girişe sahip olmakla kalmıyor bu şarkı singleın gizli silahı adeta. Bu şarkı neden KAT-TUN u sevdiğimi bir kere daha sizlere gösterebileceğim bir parça. Değişiklikten, değişik stillerden korkmayan, rock, cazz, hip-hop, tekno, pop olsun hepsinin altından başarıyla kalkacağını göstermiş ve göstermeye devam eden bir grup var karşımızda. Sadece ve sadece o muhteşem elektro gitar solosu için bile dinlenmelidir. KAT-TUN un rocktan asla vazgeçmeyeceğini görmek için dinlemelidir. KAT-TUN artık rockish değil diyenleri utandırmak için dinlendirmelidir. Umarım konser serilerine de dahil ederler bu parçayı. Radyolarda çalınsın, değeri bilinsin.

PS: Linklerin silinme ihtimaline karşın birkaç link birden vereceğim ama hepsi ölürse klibi aynı adla video sitelerinden aratıp izleyebilirsiniz 😉 Videoları açınca biraz bekleyin, yazılar çıkınca kapandı sanmayın videolar açılacaktır. 😉

BIRTH : Şarkıyı daha ilk duyduğum anda sevmiştim. Gerçi önce cazz-rock bir parça olacağı söylense de cazz kısmı epeyce teğet geçip gitmiş bence. Ama rockish havası, temposu ve harika sözleri nedeniyle Birth hemen sevildi. Zaten Kame’nin sevilen draması Youkai Ningen Bem’in de kapanış them parçası olması nedeniyle singleın öne çıkan parçası olacağı kesindi. Şarkıya ne kadar özenildiği, gerçekten usta müzisyenlerle çalışıldığı dikkatle dinlendiğinde ortaya çıkıyor bence. Klibin nostaljik havası, kullanılan renkler ve grubun danslarında aşırıya kaçmamış olması bence klibi şarkıyla bütünlemiş. Ancak tabii şarkı bir ay önceden çıktığı ve çoktan yalanıp yutulduğu için klip biraz sıkıcı gelebilir.

KAT-TUN BIRTH

KAT-TUN – BIRTH

KAT-TUN – BIRTH

STAR RIDER : İşte bu şarkı KAT-TUN un aslında bu single için düşündüğü çıkış parçası. Çünkü Birth’ün sahip olduğu üne rağmen KAT-TUN un dans edebilmek için bir şarkıya ihtiyacı vardı, işte Star Rider bu boşluğu fevkalade bir şekilde dolduruyor. Önceleri Star Rider hakkında ser verip sır vermeyen grup singleın çıkmasına birkaç gün kala önce Suzuki Solio reklam kampanyasını, ardından da şarkının klibini patlatarak bir anda gündeme oturuverdi. Zira bu ne müthiş bir klipti yahu!

KAT-TUN STAR RIDER

KAT-TUN – STAR RIDER

KAT-TUN dans etmiyor adeta coşuyor. Büyük ihtimalle bu klip KAT-TUN un en fazla dans ettiği klip olarak tarihe geçmiştir. İzleyen herkes hemen klibi ve şarkıyı KPOP ürünleriyle kıyaslamaya başladı. Saçmalığın daniskası. Evet KPOP sadece Japonya’da değil tüm dünyada etkisini arttıran ve müzik, PV piyasalarını etkileyen bir etken haline geldi ama bu demek değildir ki siyah kıyafetler + dans = Kpop. KPOP gümbür gümbür geliyor ve giderek daha da yükselecek bundan eminim. Dolayısıyla bu akımın gölgesinde kalanlar ya silinecekler ya da çok çok orjinal işlere imza atacaklar. KAT-TUN akımın gölgesinde kalmadı aksine akıma şrak çekecek bir klip ve şarkıyla JPOP tan ümidi kesenlere hooop daha erken dedi.

Klibi izlediğinizde aslında Kpop ile farklarını hemen fark edeceksiniz. Kpopta grup üyeleri robotik hareketlerle ve eş güdümle dans ederler. Oysa KAT-TUN a bakın birbirleriyle uyumlu ama birbirlerinden farklı dans ediyorlar. Her bir hareketi kendilerine göre uyguluyorlar. En basitinden bir ” trust ” hareketi var mesela orada Kame kendini tamamen harekete verirken Ueda yapmaya tenezzül bile etmiyor. Maru bir garip bu hareketi yaptığını görmek bile mucize ehhehe, Junno yapıyormuş havalarında, Koki deseniz ekranda bile görünmüyor. Oysa bu bir Kpop klibi olsaydı bütün bireyler aynı anda hareketi yapar ve tümü açık seçik ekranda görünürdü. Bir Kpop grubuna etrafında bir spin at deseniz hepsi bir bütün içinde aynı şekilde spin atarlar. Oysa KAT-TUN a bunu demiş olsanız beş farklı spin şekli göreceğinizden emin olabilirsiniz. Yani kimse kalkıp KAT-TUN Kpopu taklit etmiş demesin. Birincisi KAT-TUN, KAT-TUN gibi dans ediyor. İkincisi belki de önce Kpopun neleri taklit ettiğine kafa yormak çok daha yararlı olabilir.

Şarkı da Kpop örneklerinden çok farklı. Zira KAT-TUN asla birbirinin aynı ritmlere sahip, kendini tekrar eden ve yeniymiş gibi defalarca servis edilen şarkılar yapmaz. Bu yüzden zaten bu kıyaslama baştan kaybedilmiş bir kıyaslamadır. 😉 KAT-TUN Jin’in ayrılışından sonra değişti çünkü değişmek zorundaydı. Yeni bir doğuş, yeni ve daha bütünleşmiş bir grup olabilmek için değişmeleri gerekiyordu. Bunu da bütün eleştrilere rağmen şarkılarında ve grupça zaman geçtikçe çok daha iyi olan dans yetenekleriyle gerçekleştirdiler. Şimdilerde KAT-TUN Jin’siz daha iyi deniyorsa bunun bir nedeni olmalı. Hepimiz Jin’in KAT-TUN daki varlığını özleyeceğiz ama artık millet bu konuyu aşmalı. Taraflar seçimlerini yaptı ve her ikisi de ilerleyebilmek için elinden geleni yapıyor. Bize de her iki tarafı da desteklemek düşer. 😉

Klibin negatif yönlerini ele almak istersek Junno’nun aptal şapkası, çok fazla audotune kullanılmış olması, Ueda’nın Birth klibinde kısacık saçlarıyla boy gösterirken Star Rider klibinde sarı lapiska peruğuyla arzı endam etmesi ile klipler arasında sanki aylar varmış havasının oluşmasına neden olması gibi bazı sevmediğim şeyler var. Ayrıca bu yıl çıkan üç single da ” Ultimate Wheels “, ” Run For You ” ve ” Star Rider ” hepsi sürüşlerle, koşuşlarla, kaçışlarla alakalı şarkılar, çünkü hepsi aynı reklam kampanyasının parçaları ama bir kere daha aynı tarzda şarkı yaparlarsa bu işi bırakıp otomotivciliğe soyunsunlar diyeceğim. 😀

Bazı hayranlar da Kame’nin saçlarını kesmesi yolunda isteklerde bulundular. Neymiş efendim ikinci bir Jin olmasınmış. Bu ne demek ki? Ben buna kesinlikle katılmıyorum. Kame’yi uzun saçlı daha çok beğeniyorum hatta bir de saçlarını şöyle at kuyruğu yaptımıydı off ki offfff…. Kame saçlarını nasıl yaparsa yapsın mükemmel olacaktır. Onu kısacık saçlarla da omuzlarından aşağı sallanan saçlarla da izledim. Beni hiç hayalkırıklığına uğratmadı. Bu yüzden şahsen saçlarının boyuna pek takmıyorum. Ama lüle yapmasa iyi olur bu tarzını sevmiyorum. Bence doğal akıcılığında bıraksa harika olur. Çünkü pırıl pırıl, şelale gibi akan saçlara sahip. Bir savurdu mu insan kendinden geçiyor.

Pozitif yönlerden ele alırsak Star Rider çok gaz bir parça, öyle böyle değil muhteşem! Gözlerinizi onlardan alamıyorsunuz. Şarkı zaten hareketli kıpraşmadan izlemek mümkün değil. Şarkının ne kadar gaz olduğu klip ortaya çıktıktan sonra KAT-TUN un ” BIRTH ” singleının CDJAPAN, HMV, AMAZON, TOWER RECORDS, YESASIA, SHINSEDIDO gibi internet üzerinden satış yapan bütün sitelerde 4 kez soldout olmasına, yani sitelerin ellerindeki rezervlerin 4 kez tükenmesine ve tekrar rezervlemesine neden olmasından belli. Artık gururla söyleyebiliriz ki JPOP un KPOP karşısında kullanabileceği bir grubu var ehehehe 🙂 Gerçi singleın çıkışına birkaç gün kala sipariş iptalleri yaşandı bunun da nedeni Tailand’da yaşanan sel felaketi sonrası hayranların bazılarının siparişlerini iptal etmek zorunda kalmış olmaları ki bu çok anlaşılır bir şey. Hepsi çok üzgün olduklarını belirterek bunu yapmışlar ama zaten kimsenin onlara kızmaya hakkı yok felaket bu yani her kuruşa ihtiyacı var insanların.

Klipler konusunda hayranların kafasını karıştıran ve klipler ortaya çıktığından beridir süregelen tartışmalardan da bahsedelim. KAT-TUN un debut zamanlarından beri kliplerinde kullandığı bir figür vardır: KÜP Hayranlar her zaman bu ” Küp ” ün ne olduğu konusunda teoriler üretip durmuşlardır. BIRTH PV gösterime girdiğinde bu teoriler yine hortladılar elbette. Madem öyle ben de kendi teorimi sunmak istiyorum.

KÜP ilk önce SIGNAL KLİBİNDE kendisini gösterdi. KAT-TUN elemanları büyük bir küpün içine giriyorlar hatta Voltranı oluştururcasına KÜP‘ü oluşturuyorlardı. Burada bence KÜP onların bağlarını, sevgilerini ve güçlerini, kısacası KÜP KAT-TUN u simgeliyordu. KÜP’ün ikinci kez ortaya çıkışı CHANGE UR WOLRD KLİBİNDE gerçekleşti. KAT-TUN yine KÜP ün içindeydi. Ayrı ayrı güçleri, arzuları ve istekleri olan ama bir bütün olarak devamlı değişen, büyüyen, engelleri yıkıp parçalayarak sınırlarını ortadan kaldıran, kısacası KÜP ünü kıran bir grup vardı karşımızda.

Ardından RUN FOR YOU KLİBİ geldi bu kez KAT-TUN bilinmezlik içinde hapsolmuştu. Ve KÜP havada öylece asılı duruyor onların serbest kalmasına engel oluyormuş gibi bir hava yaratıyordu. Nakamaru’nun KÜP‘e dokunmaya çalışması ama başaramayarak KÜPün suya düşüp yok olmasıyla birlikte özgür kalmaları bence çooook manidardır. Bu klipte KÜP KAT-TUN u değil KAT-TUN dan kopan parçayı simgelemektedir. Son olarak ise ” BIRTH KLİBİNDE görürüz KÜP‘ü. Bu kez KÜP özlemi, kaybı ve arayışı simgelemektedir. Özellikle de Kame’nin çatı katında KÜP‘le yan yana yatışı ve uyandığında karşısında sadece KÜP‘ü bulması nerden bakarsanız bakın çok bariz bir göndermedir. Kame elinde sadece KÜP‘le, özlem ve arayışla kalan kişidir klipte ve yeniden doğuşunu aramaktadır.

Bunlar benim KÜP hakkındaki teorilerim. Başka teorileri olan varsa merakla bekliyorum. Yabancı sitelere gelen teorilerden bazılarına çok güldüm paylaşmadan edemeyeceğim,

KÜP bence birinin ” Hadi biz şimdi ortaya gizemli bir nesne koyalım, aslında hiçbir anlamı olmasın ama fanları düşünmekten delirtsin.” diye buldukları bir şey.

KÜP bence kaptan Kamealien’in komuta ettiği KAT-TUN isimli koloninin uzay gemisi. 😀

Gelgelelim performanslaraaaa… KAT-TUN ilk kez sanırım bir single için bu kadar çok programa katılıyor ama bunun nedeni de güzel bir promosyon ayarlamasıyla singleın yeni yıl programlarının yapılmaya başladığı zamanda çıkmış olması.

COMING SOON : KAT-TUN önce Smap üyesi NAKAİ nin sunduğu ” Coming Soon ” programına konuk oldu. Hepsi siyahlar içindeydiler. Ama şeye çok güldüm. İlk başta herkes Kame’nin konuşmasını bekleyip o susunca nasıl telaşlandılar ama hahahhahahahah! Hele Junno’nun yüz ifadesi, muhteşem! Hepsi birden dönüp Kame’ye bakıyor ardından Koki atılıp durumu kurtarmaya çalışıyor, Kame’nin dudaklarında eğlenen bir gülümseme ehehe 😀 Bir de Maru Ueda’ya takılınca Kame’nin onu şakacı bir tavırla dirseklemesi de çok şeker. Performansları güzeldi hele Kame uzun zamandır şapkalı bir performans sunmadığı için olsa gerek bana bir başka güzellikte göründü.

TALK PART

BIRTH PERFORMANS

BEST ARTIST : BEST ARTIST hayranların oylarıyla seçilen grupların katılımıyla yapılan bir program. KAT-TUN un istek yapan hayran kitlesi istatistikleri ekrana verildiğinde gördük ki 20-34 yaş grubu arasındaki hayranlarında düşüş olurken 10-19 yaş bayan hayranlarında ciddi bir artış var. Ayrıca 20-34 erkek hayranlarında bayanların aksine artış var. Bu grupta Ueda ve Kame gibi efeminelik abideleri olduğu sürece erkek hayranları bitmez. Yanlız beni şaşırtan şey 50-64 yaş grubundaki hayran sayısının 20-34 yaş grubundan daha fazla olması oldu 😀 Bu da şu anda nostaljik duygularla Youkai Ningen Bem’i seyreden hayranlardan kaynaklanıyor sanırım. 😀

Kıyafetleri çok salaktı, burada bir tek Kame böyle abartılı süsleri taşıyabilir anacım 😀 Kame’nin Youkai Ningen Bem dizisindeki rol arkadaşı Fuku-kun da oradaydı. Kame’yle iletişimleri bir harika, çocuğun onu çok sevdiği Kame’yle konuşurken yüzünde güller açmasından belli oluyor. Bizimkiler Fuku’nun popüler şarkısı Mori Mori’nin dansını yapmaya çalışırken o ünlü uyumlarını kaybediverdiler ehehe 😀

TALK PART

BIRTH PERFORMANS

MUSIC STATION : Artık bir klasik bu programda performans sunmak. KAT-TUN yine oldukça formundaydı. Kame sanırım dizideki karakterine gönderme yapmak için performansların hemen hepsinde saçlarını toplamıştı -ki ben buna bayıldım- ve çoğunda şapka takmıştı -buna daha da bayıldım- Yiğidi öldür hakkını yeme demişler bir fena oluyor bu hallerdeyken insan bakmaya kıyamaz yahu! Junno ile oyunları çok şekerdi. Böyle ikisi aynı anda birbirlerine bakıp gülümsemeyi kesiyorlar, ilk gülen kazanıyor. 😀 Junno’nun Fuku-kun’u ilk gördüğünde verdiği tepkiyi taklit eden Kame yine milleti kopardı.

Konuşma partta Kame Fuku’nun iki ön dişini dizinin çekimleri sırasında kaybettiğini ve yerine geçici dişler takıldığını anlattı. Fuku’nun dişsiz resmi de chooo kawaiiiii 😀 Çocuk 7 yaşında yani süt dişlerini dökme zamanıdır. Ama Kame’nin hemen yanına büzüşmesine falan bayılıyorum. KAT-TUN un 1 Numara olduğu açıklandığında bütün üyelerin Taguchi’yi taklit etmeleri de alemdi yani heueheu 😀

TALK PART

BIRTH PERFORMANS

MUSIC JAPAN : Son olarak göründükleri program Music Japan’dı ve aslında yine Perfume grubuyla bir oyun oynayacaklar mı diye meraklanmıştım. Ancak talk partla ilgili hiç video düşmedi.

BIRTH PERFORMANS

Böylelikle bir inceleme yazısının daha sonuna geldik efeeeemmm 🙂 KAT-TUN un satış grafikleriyle ilgili bilgileri Uzakdoğu Postası blogundan vermeye devam edeceğim, unutmayın takipta kalın 😉 Umarım sizlerin de hoşuna giden bir inceleme yazısı olmuştur.

Reklamlar

6 Yorum

 1. Vio Jackson

  Evet, çok haklısın, KAT-TUN ve K-POP çok farklı. Run For U çıktığı zamanda herkes K-POP ile karşılaştırma yapıyordu, nedense……

  Kliplere bayıldım, özellikle STAR RIDER….. 😀 Danslar mühteşem orda…. Ve Junno’nun şapkasını çok beğendim, Junno’ya herşey yakuşıyor bence…. 🙂

  Yazın çok enteresandı. Okurken çok keyif aldım, teşekkür ederim. 😀

  • Zaten KAT-TUN un dans konusunda giderek daha iyi olduklarını ortaya koydukları klipleri Run For You idi. O kliple birlikte başladılar. Ama her seferinde KAT-TUN un bu iddiaları ortaya atanları boş çıkarmasına çok memnun oluyorum ben. Dinleyicileri neyin ne olduğunun farkında 😉 Yazımı beğenmene sevindim 🙂

   • Vito Jackson

    Bana göre KAT-TUN her zaman iyi dans ediyorlardı, ama son dönemde daha çok gayret gösteriyorlar….. 😀 Ueda bile daha çok kendini zorluyor, başarıyor… 🙂

 2. Evet gerçekten de Ueda bile artık gruplarının yeni özelliğini sindirmeye başlamış görünüyor ve daha çok gayret gösteriyor. Sadece bu bile KAT-TUN un artık daha bütün bir grup olduğunu göstermeye yeter, artık sadece bir iki kişiyle değil hep birlikte var olduklarının bilincindeler. 😉

 3. KaeL

  K-Pop dinleyen biri olarak şu kıyaslama olayına bende ciddi anlamda ayar olmuştum açıkçası.
  Neresinden bakarsam bakayım bende bir benzetme göremiyorum.
  J-Pop düzeltiyorum KAT-TUN bu kriterin içinde olamaz.
  Ayrı bir ağırlığı tavrı tarzı var onların.
  Dolu dolu bilgiler edindim yine teşekkürler.

  • Kesinlikle. KAT-TUN her zaman orijinal işlere imza attığı için zaten Johnny’s içinde çok farklı bir konumda, hayranları onları bu yenilikçi ve her zaman değişen özellikleri yüzünden seviyor. Dans edişleri de her zaman birbirinden farklı olmuştur, şimdi de farklı aslında ama şimdi artık birbirleriyle daha uyumlular ve birbirlerini daha iyi anlayıp tamamlıyorlar. 😉 Yazıyı beğenmene sevindim ben baştan savma yazmayı sevmem, bir konu hakkında yazıyorsam okuyanların da bilgilenip bir şeyler öğrenmesini isterim. Her şey KAT-TUN için 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: