Darkangelhome

Ashita no Joe – Yarınların Hatrı İçin…


FİLMİN ADI : Ashita no Joe
Diğer Adı : Tomorrows Joe
Yönetmen: Fumihiko Sori
Senaryo: Asao Takamori (manga)
Tetsuya Chiba (manga)
Eriko Shinozaki
Yapımcı: Hidenori Iyoda
Süre: 131 dk.
Vizyon Tarihi: 11 Şubat 2011

Oyuncular

Tomohisa Yamashita
Yusuke Iseya
Karina
Teruyuki Kagawa
Katsuya

KONU : Joe küçüklüğünde ebeveynsiz kalmış ve serseri olup çıkmış, yan kesicilikten ufak çaplı suçlara kadar her şeye bulaşmıştır. Hayatta bir amacı olmadığı için oradan oraya sürüklenir durur. Bir gün de zenginlerin yaşadığı ışıldaklı kasaba ile fakirlerin yaşadığı gece kondu mahallesini birbirine başlayan Gözyaşı Köprüsü’ne düşer yolu. Gece kondu mahallesinde bir kavgaya karışır. Bu kavga sırasında yumruklarıyla pek çok kişinin dikkatini çeker. Başta gelecekteki boks antrenörü ve en yakın dostu olacak Danpei’nin. Eski bir boks hocası olan Danpei ne pahasına olursa olsun Joe ile çalışmaya kararlıdır. Ancak ne yazık ki Joe karıştığı bu kavga neticesinde hapse düşer ve 1 yıl ceza alır.

Hapistede pek rahat durmaz ve devamlı kavgaya karışır. Bu arada Danpei ona mektupla boks dersi vermek istemiş hatta ilk mektubu da atmıştır. Joe ilk başta sallamaz bu mektubu, yırtar atar ama aldığı hücre cezasında zaman geçmek bilmeyince talimatları uygulamaya çalışır. Sonuç onu bile şaşırtmıştır. Daha hücreden çıkar çıkmaz karıştığı bir kavgada yolu eski profesyonel bir boksör olan Rikiishi Tooru ile kesişir. Daha ilk karşılaşmalarında birbirlerinin dikkatini çekerler o kadar ki sonunda ezeli rekabet denilen Joe ve Rikiishi için var olmuş gibidir. Üstelik Rikiishi zengin mahallenin lüks spor salonunu, Joe ise fakir gecekondu mahallesini temsil etmeye başladığında bu mücadele ateşi kitlelere yayılacaktır.

Yamapi ve başrolü paylaştığı aktör olan Yusuke Iseya vücutlarındaki yağ oranını bu filmi çekebilmek için ağır antrenmanlar ve diyetlerle kaybetmişler, tamamen kastan oluşan adamlara dönmüşlerdir. %14 civarında seyreden yağ oranı çekimler başladığında %5 e kadar düşmüştür. Çekimler sırasında normalde bu seviyede kalmaları gerekirken Yamapi’nin hızını alamayıp kilo vermeye devam etmesi arkadaşları dahil çevresindeki herkesi endişelendirmişti. Filmde elmacık kemikleri fırlamış, yüzü küçücük kalmış bir Yamapi göreceksiniz, kendinizi buna hazırlasanız iyi olur.

KİŞİSEL YORUM : Filmin bir zamanında çok popüler olan bir manga serisinden uyarlandığını belirteyim. Bu yüzden filmin taşıdığı atmosfer ve aslında pek çoğumuzun garipsemediği konusuyla çok da orijinal değil. Zaten Joe’nin olaylara girişi ve Rikiishi ile birdenbire dost/düşman çizgisine gelivermeleri seyirciyi biraz kasıyor. Yani bazı şeyler çok çabuk ilerliyor.

Ayrıca bazı konuların çok fazla havada kaldığını, özellikle de hatunun iki boksörle ilişkisinin seviyesi, Joe mu Yabuki mi sorusunun bir türlü sorulamayarak sadece Rikiishi’nin tek bir cümlesine hapsedilmesi gibi şeyleri pek beğenmedim. Eğer Yusuke Iseya da olmasaydı Yamapi’nin sıfır mimikli oyunculuğuyla bu film nereye giderdi bilemiyorum. Her şey ıslak saçların arasından sert sert bakmak değildir Yamapi beeey 😀 Hoş bize göz ziyafeti verdi ama olsun oyunculuğu doyurmadıktan sonra ne faydası var? Yamapi bence bu ağır dramaları bıraksın kendisini Akira gibi salıp koyvereceği, kasmadan içinden geldiği gibi hareketlerle canlandırabileceği karakterlerle komedilerde oynasın. Gerçek potansiyelini ancak bunlarla gösterebilir. Dramalar ona göre değil.

Yusuke’ye gelince, bu film sadece onun için bile izlenebilir. Özellikle ikinci yarısında Joe’nun kilosuna inmek için giriştiği ölümcül diyet sahneleriyle bile bunu hak ediyor. O bu filmi tek başına sırtlıyor da denilebilir. Yamapi makyaj ama makyajın altındaki cevher Yusuke.

Filmi BURADAN Türkçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz.

10/7 Neden? Joe Yarınların Hatrına dövüşüyor. Ben de puanımı Çapraz Atak hatrına veriyorum.

Reklamlar

2 Yorum

  1. blackpearl

    Merhaba.
    Yazınızın çoğu kısmına katılmamak elde değil.
    Bu filmi ablamla 3 haftada parça parça ancak bitirebildik.Yamapi gerçekten hoş çocuk bunda şüphe yok ama bu tarz rolleri oynayabilecek yapıda değil.Yamapi evet çok seviliyor evet başrolleri alıyor.Ama başrol olması böyle odun bir karakteri sevebileceğim anlamına gelmiyor ne yazıkki.Kimi oyuncu bu tarz rolleri bile sevdiriyor o ayrı ama Yamapi onlardan değil.Filmdeki karakterini o kadar sevmedim ki izlerken şunu söyledim.”Eğer bu maçı Yamapi kazanırsa daha da başka bir filmini izlemem.” Çünkü çok zorlama olurdu öyle bir karakter için.Ama işte duayı yanlış etmişim.Kazanan Rikiishii oldu ama …Malûm..Şu çapraz atak işi.Allahım delirmemek elde değil.Her Allahın kuluna aynı teknik aynı teknik.O kadar baydı ki.Hele o yumruklarını her indirişinde deli oldum.”Sen boks yapıyosun indiremessin onları !!” diye bağırmamak oldukça güçtü (!)Tempo yavaştı hemde boks gibi çarpıcı birşeyi anlatırken bile.Ama bu filmi sırf sizin de söylediğiniz gibi şu diyet kısmı için bile izlerdim.O tartılma kısmında gerçekten inanamadım.Bunda emek vardı ve emek bu tarz filmleri izlenebilir kılan tek tey..Bu filmi Yusuke Iseya tanımak adına olumlu alıyorum.Yoksa izlenecek muazzam bir film değildi.

    • Teşekkürler yorumunuz için 🙂 Evet herkese aynı taktiği uygulaması ve gerçek boksu hiç denenemesi yüzünden karakterden bir noktadan sonra sıkılıyorsunuz. Gerçi mangasından uyarlandığı için bu konuda fazla oynama yapamazlardı sanırım. Şöyle diyelim o halde Yamapi başarıyla sıkıcı olmuş 😀 Bir boks filmine göre gerçekten de tempo düşüktü. Drama eğilmek istediler olmadı, spora eğilmek istediler o da olmadı. Onlar da mücadeleye odaklandılar. Böylelikle görsel olarak güzel ama tatminsiz bir film ortaya çıktı. Yusuke adamım ya *alkışlar*

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: