Darkangelhome

KAT-TUN 6. ALBÜM ” CHAIN “


KAT-TUN un uzun zamandır beklenen albümü sonunda piyasaya çıktı. Her zaman albümleri daha fazla sevmişimdir çünkü bütün çıkış parçalarının yanı sıra solo çalışmalar da albümlerde yer alıyor. Elbette bu önceden böyle değildi. Satış taktiği Jin’in gidişinden önce çok farklıydı. Her singleda iki üyenin solo çalışması oluyor, diğerlerininki bulunmuyordu. Albümlerde ise nadiren solo çalışmalar bulunuyordu ve bunlar da genellikle Jin ve Kame’nin soloları oluyorlardı. Jin’in gidişinden sonra satış taktiği değişti ve KAT-TUN solo çalışmalarını albümlere aldı. Böylelikle eşit bir şekilde 5 üyenin de çalışmasına aynı anda yer vererek, önceden Jin ve Kame’nin diğerlerine haksızlık yaptığı yolundaki ithamlardan da böylelikle kurtulmuş oldular.Bence de gayet iyi yaptılar.

Gelelim KAT-TUN un 6. albümü CHAIN e. Albümde toplamda 17 parça var. Ancak Regular versiyonda gizli bir parça bulunmakta. Soldier’in bitişinin hemen ardından başlayan ” CHAIN OF LOVE ” la birlikte regular versiyonda 18 parça bulunmakta. CHAIN piyasaya çıktığı ilk gün 50.031 adet ve hafta toplamında 110.055 adet satarak Orcion Chartı 1 numarada tamamlamayı başardı. Böylelikle kuruluşlarından beri 1 numarada yer alma geleneği bir kere daha bozulmamış oldu. Ayrıca haberlerde de yer verdiğim gibi bu sonuçla The Ceckers isimli rock grubunun 24 yıllık kuruluşlarından itibaren 5 albümlük ard arda 1 numara rekorunu kırdılar. Satış rakamı olarak şimdiye kadarki en düşük satış rakamı, ancak bence bu satış rakamı yavaş yavaş artacak. Çünkü şu anda turlarının henüz başındalar. Eğer son singleları BIRTH de olduğu gibi satmaya devam ederlerse rakamlarına birkaç onbin daha ekleyeceklerinden eminim. Bu konudaki gelişmeleri UZAKDOĞU POSTASI ndan takip edebilirsiniz. Albümü değerlendirmeye başlayalım ancak zaten single bazında değerlendirdiğim parçaları es geçeceğim bunu önceden belirteyim.

PS : Koyduğum linkler kısa süre sonra ölecektir. Bu yüzden ya çeşitli video sitelerinden şarkıları aynı adla arayıp yeni yüklemelerden dinleyeceksiniz ya da ŞU YAZIMDAN faydalanarak kendi orjinal albümünüzü alacaksınız. Keyifli dinlemeler şimdiden. 😉

1 ) LOCK ON – Sean-D, Albi Albertsson

Bu şarkı bizim KAT-TUN dan beklediğimiz ve özlediğimiz rock standartlarına geri dönen ve KAT-TUN un rock damarının hala ölmediğini bize bir kere daha kanıtlayan bir parça. Girişindeki sertliği, elektro gitarın kullanışı, hemen yakalayan ritmiyle başarılı bir parça. Klibi ilk başta beğenmedim çünkü şarkının sertliğini yansıtmakta başarısız bir klip olmuş. Sanırım Star Rider’ın dans koreografilerinin fazlasıyla beğenilmesi grubu LOCK ON da da bu tarz bir klip çekmeye itti. Bence gereksizdi, her kliplerinde de dans etmelerine gerek yok. Bu şarkı biraz daha karanlık, şöyle daha kaçmalı kovalamacalı ve sert bir klibi hak ediyordu diye düşünüyorum. Yine de izledikçe klibi daha çok beğendim, özellikle de sözlerle uyumsuz olduğunu düşünsem de klipteki robot kızı sevgileriyle hayata döndürme çabası içindeki aşıkları oynadıkları sahneler oldukça başarılıydı. Hele Kame… Bu adam artık susuyor gözleri konuşuyor yahu!

Performanslarını da bu şarkıyla yaptılar. Daha önceden yayınlamıştım ama muhtemelen silinmişlerdir. İkisini yine buraya koyayım silinene kadar izleyebilirsiniz. Önce İchiban Sons Show ardından Hey Hey Hey programında White + Lock On performanları. Bu arada Hey Hey’deki talk part bölümünde Kame’nin neden birden fırlayıp ekrana koştuğunu ve dibine girerek izlediğini merak ediyorsanız 1991 de yayınlanan bu reklamı her izlediğinde Kame reklamın anlattıklarını değil reklamda öpüşen çifte takılıyormuş. Gerçekten öpüşüyorlar mı öpüşmüyorlar mı diye 😀 Bu yüzden reklam oynayınca hemen yerinden fırlayıp bir kere daha bakmaya gitti 😀

ICHIBAN SONG SHOW LOCK ON PERFORMANS

HEY HEY HEY WHITE + LOCK ON PERFORMANS

KAT-TUN LOCK ON PV

KAT-TUN LOCK ON PV

2 ) ONE DAY – Sean-D, JUNKOO / ROCK STONE

Bu şarkı aslında albümün gizli silahı tıpkı Star Rider’ın BIRTH ün gizli silahı olması gibi. Daha nete düşer düşmez iki gün boyunca Japonya’da trend olarak beğeni toplamış bir şarkı. Ritmi çok yakalayıcı, dinlemesi zevk verici ve özellikle ” You You You ” bölümü insanın diline hemen sarılıveriyor. Keşke bir klipte buna gelseydi diye düşünmeden edemiyor insan.

KAT-TUN – ONE DAY

3. BIRTH – Sean-D, Janne Hyöty / DAICHI / Paul Oxley, Billy Marx Jr.

4. ULTIMATE WHEELS – Laika Leon / Jane Doe, Andreas Johansson / Anderz Wrethov, Billy Marx Jr. / Yukihide “YT” Takiyama

5. FINALE – JUNNOSUKE TAGUCHI SOLO – Junnosuke Taguchi / NAO

Junno’nun şarkıları her zaman eğlenceli olmuştur. Onu tek başına sahnede durup balad söylerken hayal bile edemiyorum. O sololarında toplayıp zıplayacak, oraya koşacak. Bundan aşağısı kurtarmaz. Genellikle severim onun sololarını. Bu kez de oldukça başarılı bir soloya imza atmış. Yine de Koki ve Maru’nun desteğini almış.

JUNNO SOLO FINALE

6. STEP BY STEP – YUICHI NAKAMARU SOLO – Andreas Johansson / Karol”Kase”Cholopecki, Eiji Kawai

Daha ilk dinlediğim anda sevdiğim tek Nakamaru parçası diyebilirim. Şu anda da ipodumda olan tek parçası aynı zamanda. Gerçekten çok güzel bir parça ve Maru’nun sesine de yakışmış. Bütün o beat box olayının olmadığı gayet temiz bir parça. FILM den sonraki en başarılı parçası bence. Shounen club performansını da ekliyorum.

NAKAMARU STEP BY STEP

NAKAMARU STEP BY STEP SHOUNEN CLUB PERFORMANS

7. RUN FOR YOU – Sean-D, GOOD COP / SWE-LO, 18degrees.(Ken Arai)

8. Ano Hi no you ni – miwa*, Joker, Masaya Wada(RzC), Billy Marx Jr.

Bu şarkıyı özellikle sözlerini bir diğer şarkıcı olan Miwa yazdığı için oldukça merak ediyordum. Kesinlikle tam da beklediğim gibi oldukça başarılı bir parça olmuş. Dinlemekten asla bıkmayacağım tarzda bir temposu var. Bu albümde özellikle sololarda çok başarılılar. Hepsini ard arda çalıyorum bir haftadır bir bıkma belirtisi göstermedi daha. Mükemmel.

KAT-TUN – ANO HI NO YOU NI

9 ) ZUTTO – KAMENASHI KAZUYA SOLO – Hiroshi Okazaki / t-oga

Bu şarkı Kame’nin en başarılı sololarından biri. Hoş ben zaten hepsinin başarılı olduğunu düşünüyorum ama bu şarkı sanki çok başka ya. Özellikle Aishiteiru Kara’dan beri Kame’nin hoşuna giden tarzdaki şarkılara kendini daha fazla verdiğini düşünüyorum ve ZUTTO kesinlikle tam Kame’nin tarzı bir parça. Yumuşak, dinlemesi sıkmayan, devamlı devamlı çalsa da kulakları yormayan bir parça. Kame radyo programı “HANG OUT” ta ZUTTO nun hayranlarını uykuya dalarken dinleyebilecekleri, onun sesiyle uykuya dalacakları bir parça olmasını istediğini söyledi. Ki bence tam da böyle bir parça. Kame artık yalın sesini kullanmaktan kaçınmayan parçalara yer veriyor çünkü sesi chibi zamanlarındakinden çok daha güçlü artık.

KAMENASHI KAZUYA SOLO ZUTTO

10. Smile For You – Yuichi Yagi / ECO, Go Fisher Sato

Bu şarkı Entag reklamlarında kullanılan parça. İlk dinlediğimde sevmemiştim sanırım hala fikrim değişmedi. İlk defa sonradan da olsa bir şarkılarına ısınamadım. Çok hafif, KAT-TUN için bile…

KAT-TUN – SMILE FOR YOU

11. Hakanai Yubisaki – Mika Watanabe, Ryosuke “Dr.R” Sakai, Billy Marx Jr.

Bir başka başarılı parça daha. Mesajlar içeren bir parça. Yorokobi No Uta tarzı parçası albümdeki. Seslerinin uyumuna bayıldım.

KAT-TUN – HAKANAI YUBUSAKI

12. ~Again – TATSUYA UEDA SOLO – MOUSE PEACE “Tatsuya”, MOUSE PEACE “Masami”, Tomoki Kikuya

Ueda’nın sesine balad şarkılar aceyip yakışıyor. Ses tonunun yumuşaklığı, yüksek notalara kolaylıkla vurabilmesi, değişik ses aralıklarını kolaylıkla kullanabilmesi onu mükemmel bir şarkıcı yapıyor. Bu şarkı güzel ama daha önceki baladları kadar iyi değil. Yine de onun sesinden bir şarkı dinlemenin zevki bir başka.

TATSUYA UEDA – AGAIN

13. CHANGE UR WORLD – Laika Leon / ECO, Joker, Andreas Johansson / Anderz Wrethov, JUNYT

14 ) MAKE ME WET – DANGEROUS CAT – TANAKA KOKI SOLO – Joker, Keichi Kondo

Koki’nin ünlü baştan çıkarıcı serisine bir halka daha eklendi. Üstelik bu parça çok feci bir parça, bol miyavlamalı, bol havlamalı tam da Koki’ye göre bir parça. Albüm içindeki en cesur parça, dinlemesi kesinlikle sıkıntı vermiyor. Koki severlerin kaçırmamaları gereken bir parça. Şarkının başındaki havlama miyavlamalar Koki’nin kendi hayvanlarının sesleri efem bunu da dip not düşeyim. Kame’nin solosundan sonra en fazla beğendiğim parça bu.

TANAKA KOKI – DANGEROUS CAT

15. Hodoukyou – KOUDAI IWATSUBO / ECO, KOUDAI IWATSUBO

Bu şarkı Jin ayrıldığından beri grup olarak söyledikleri en güzel parçalardan biri diyebilirim. Özellikle Kame ve Koki’nin solo partları, diğerlerinin katılımları… Müthiş… Düştüğünden beri her gün defalarca kez dinledim ve emin oldum bu parça benim asla dinlemekten sıkılmayacağım parçalarından biri oldu KAT-TUN un. Eğer bir KAT-TUN hayranıysanız bu parçayı çok seveceğinizden eminim. Özellikle o sözleri yok mu beni bitiyor.

Bu köprünün üzerinde evine doğru sürükleniyorum. Görülecek bir şey olmasa bile… Bu beni mutlu ediyor…

KAT-TUN – HODOUKYOU

16. WHITE – ECO, Joker, Shusui / DAICHI, pinkcastar

17. SOLDİER – Laika Leon, King of slick / Albi Albertsson / Kirstine Lind

Bu şarkı albümün en sert parçası. KAT-TUN dan artık bu derece sert parçalar gelmeyeceğini sanırken SOLDIER bize güzel bir sürpriz yaptı. Fanlar arasında hızla yayıldı ve çok sevildi. Bir şarkı ancak bu kadar garip bir tonlamaya sahip olduğu halde bu kadar mükemmel olabilir. Herkesin ortak fikri bu parçanın çok çok profesyonelce seslendirildiği ve düzenlendiği. Canlı performansta en fazla dinlenmek istenen parça olduğunu da belirteyim.

KAT-TUN – SOLDIER

18 ) CHAIN OF LOVE (REGULAR VERSİON HIDDEN TRACK)

Bu parça sadece regular versiyonda bulunuyor ve SOLDIER in hemen bitişinden sonra başlıyor. Yukarıdaki videoda iki şarkı da bulunmakta bu yüzden şaşırıp birbirine karıştırmayın hee 😉

Bu linkteki vatandaş şarkıların hepsinin çevirisini yayınlamış. Şarkıların sözlerini merak edenler ziyaret edebilirler. 😉

KAT-TUN CHAIN LYRICS

Reklamlar

5 Yorum

 1. Aluakard

  Birinci paragraf için biraz farklı düşünüyorum. Hiç bir albümde sadece Jin ve Kame’nin solo olmamış.

  – 2001-2005 yıılar arasında kimsenin solosu çıkmadı ( Kame hariç, Seishun Amigo çıktığı zaman B-side olarak Kame’nin ve YamaPi’nin solo şarkıları çıktı. Kizuna ve Gomen ne Juliet. )
  – İlk albümğnda 2006’da hiç kimse’nin solo yoktu. Bu beni hala çok üzüyor…
  – İkinci albümğnde 2007’de Jin hariç herkesin solo vardı. Jin o zaman Amerika’daydı. Ve turun ortasında konser faaliyetlerine katıldı, ama konserledre solo performansını yapmadı.
  – Üçüncü albümünde 2008’de hiç kimsenin solo yoktu. Onun yerinde herkesin solo Don’t U Ever Stop singl’da çıktı. 4 edition vardı. Onların üçünde ikişer solo şarkı B-side şarkı olarak çıktı.
  – Dördüncü albümünde herkesin solo çıktı. Yalnız Jin konserde gösterdiği solo değil, 2005’te gösterdiği Care isimli şarkısını koydu. Çünkü 2009’da Jin, Cristal Kay isimli şarkıcı ile birlikte söylediği şarkıyı konserlerde canlandırdı.
  – 2010’da ise tüm sololar farklı single ile çıktı. Jin ve Kame’nin Love Yourslef ile birlitke. Nakamaru ve Koki’nin Going ile, Ueda ve Tagıchi’nin Change Your World ile birlikte çıktı.

  Böylece, burda hiç kimsenin hakkı yenilmiş. Çok adaletçe bir dağılım oldu…

  • Aluakard

   Bir şey eklemek istiyorum.

   – 2010’da N.M.P. albümünde de 5 solo vardı. Jin hariç, çünkü Jin o konserlere hiç katılmadı, zaten turun ortasında Jin’nin gruptan ayrılması hakkında haberler geldi.

   Böylece 2010’da Kamenashi, Taguchi, Tanaka, Ueda ve Nakamaru’nun ikişer solo çıktı, Jin’nin ise 1 solo, ama kendisi o yılda solo konserleri yaptı, hem Japonya’da hem de Amerika’da.

  • Aslında benim yazdığımdan farklı bir şey yazmamışsın. Zaten bildiğim şeyleri bana bir daha anlatmana gerek yoktu bir yanlışı düzeltirmiş gibi. 😀 Bütün albümlerde solo çalışma yoktu dedim ve doğruyum. 6 albüm çıkardılar 2 ünde sinde hiç solo çalışma yoktu. ikisinde hepsinin vardı. İki albümde Jin yoktu. Satış taktiklerini, üyelerinin durumuna göre ayarladılar ve evet 2010 da Jin yüzünden solo çalışmaların singlelara bölünmesi pek çok hayranı kızdırdı. Diğerlerine haksızlık yapıldığı iddia edildi. Böylelikle No More Pain’de herkes yeniden sololarını albüme aldı. Dikkat edilirse dengeleri bozan her zamanki gibi yine JinJin olmuş. Kereta bi şeyde de rahat dursa ya 😀

   • Aluakard

    Ben biraz yanlış anladım yazını, onun için öyle yazdım. Kusura bakma, haklısın, aynı şeyi tekrarladım.

    Ama evet, her zaman bozan Jin idi… Ama artık herkes kendi yoluna gitmeye başladı, inşallah ikise de KAT-TUN ve Jin çok başarılı olacaklar!! 😀 😀

 2. Sorun değil 😉 Olur böyle yanlış anlamalar. Dileklerine katılıyorum, bu yüzden hala her iki tarafı da takip etmeye devam ediyorum 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: