Darkangelhome

VAMPİR SERİLERİ – PART 5 – Vampirlerin Kraliçesi Betsy


VAMPİRLER KRALİÇESİ BETSY SERİSİ – Mary Janice Davidson

Mary Janice Davidson’dan eğlenceli mi eğlenceli bir vampir hikayesi. Bu seri bundan önce sizlere tanıttığım vampir serilerinden tamamen farklı bir seri. Çünkü komedi ağırlıklı ve kesinlikle ciddiyet içermeyen bir seriyle karşı karşıyasınız.

Serinin baş kahramanı Elizabeth “Betsy” Taylor daha adını açıkladığı anda dakika bir gol bir dedirtiyor insana. Bu ada sahip bir insana yapılan bütün şakalara maruz kalmış biri olarak zaten Betsy de genellikle adını açıklamaya pek yanaşmıyor. Dizi Buffy paradisi gibi yani onun vampir versiyonu daha çok. 😀 Şöyle kısaca konusundan bahsedeyim,

Betsy tasasımcı ayakkabılarına hastalıklı oranda takıntılı, uzun boylu bir sarışındır. Fazla zeki olmasa da ağzı iyi iş yapar. 30. yaş gününde işten kovulup evine giderken başına gelen bir kaza hayatını tamamen değiştirecektir çünkü o artık ölümsüzler arasındadır. Vampir olmak yetmiyormuş gibi bir de Vampir halkı, Betsy’nin kehanetlerde adı geçen Kraliçe olduğuna inanmaya başlayınca durumlar iyice karışır. Ama bu Betsy’nin umrunda bile değildir onun tek derdi yeni ayakkabılara sahip olmaktır!

Bir de üstelik Eric Sinclair (isme bak ismeeeeeee) isimli azgın, güçlü ve çekici bir adam olaylara karışınca Betys için işler baş etmesi imkansız bir hale gelir. Arkadaşları şehrin en zengin veliathtı Jessica ve gay doktor Marc onun tek yardımcılarıdır.

Sadece Buffy’i değil Buffy’nin karakterlerini ve ilişkilerini (Buffy/Angel) bile mizansen edinmiş gibi görünüyor seri. Kehanetleri okumaları gereken kitabın okumaya başlayınca adamı delirtmesi, Betys’nin midesi kalktığı için kan içememesi, sahip olduğu vampir güçleri üzerinde kontrol sağlayamadığı için kendini zor durumlara sokması gibi envai çeşit olayla mücadele etmesini izliyoruz.

Betsy kah kan içerken onu yakalayan arkadaşına o sırada ağzı meşgul olduğu için peltekçe ” Takın pakma tok iyrençç ” diyebiliyor, kendine sonsuz bir güven duyan Eric’in zihnini bir kitap gibi okuyup gerekli gereksiz her şeyi öğrenebiliyor, bir yandan da yeni sezon ayakkabılarını düşünebiliyor. Marc ve Eric’in dialogları felan çok komik. Ama espri yapmakta kimse Betsy ile boş ölçüşemez.

Hafif, bol küfürlü, çerez bir seri karşımızdaki. Kesinlikle sadece vakit geçirmek için okuyabileceğiniz türden bir seri. Zaten kapaklarındaki caf caftan hemen anlayacaksınız. Betys ilerleyen kitaplarda hikayesini oturtunca biraz yavanlaşıyor, düşman eksikliği çektiği kitaplarda tutunacak konu bulamıyor ve sadece saçmalıyor ama yine de bir şekilde kendini okutuyor. Bu kitapta acaba Betsy kendisi ve diğerleri hakkında neleri keşfedecek diye merakla okumaya devam ediyorsunuz. Kitaplar da çerezlik oldukları için zaten kalın değiller elinize alınca bir bilemediniz iki saate bitirirsiniz. Aşırı derecede basit bir şekilde ilerleyen yapısı bazılarınıza itici gelebilir. Ama dediğim gibi sadece vakit geçirmek için mesela yolda bir yerden diğerine giderken okuyabileceğiniz türde bir seri.

Temmuz ayında yayınlanacak olan kitabıyla birlikte toplamda 11 kitaplık bir seri olacak. Ancak ülkemizde şu ana kadar 7 kitabı yayınlandı.

Ölümsüz ve Bekar – Undead and Unwed
Ölümsüz ve İşsiz – Undead and Unemployed
Ölümsüz ve Çaresiz – Undead and Unappreciated
Ölümsüz ve İadesiz – Undead and Unreturnable
Ölümsüz ve Önemsiz – Undead and Unpopular
Ölümsüz ve Huzursuz – Undead and Uneasy
Ölümsüz ve Değersiz – Undead and Unworthy
Undead and Unwelcome
Undead and Unfinished
Undead and Undermined
Undead and Unstable

10/6 Neden? Çünkü vampir olmak hiç bu kadar eğlenceli ve eziyet verici olmamıştı.

Reklamlar

4 Yorum

 1. uzun süredir yazmadığımı fark ettim. hazır bildiğim birşey yazmışken de kaçırmayayım dedim… ahh betsy ah. 5 kitabını okudum, iğrenç bir scan e book’tu ama olsun. her okuyuşumda karmına ağrılar sokabiliyor. ” sesine ne oldu senin” ” hiç bitey” diyaloğuna her seferinde kahkaha atabiliyorum. gerçektende vampirle hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. basit yüzeysel bir kitap olarak görülebiliir ama amaç eğlenmekse betsy bunu çok iyi başarıyor. ” sadakatini bir çift tasarımcı ayakkabısına satın alabileceğiniz bir vampir kraliçesi betsy”. 😀

  • Betsy fena bir karakter ya o kadar basit bir hikaye çatısı altında ilerlemesine rağmen hala sürprizler sunabiliyor okuyucuya. Bazen sıkıcı olabiliyor açıkçası ama genellikle beni güldürme konusunda hiç hayalkırıklığına uğratmadı. 🙂

 2. wilibiy

  Bende 1 inci kitaptayım kitap gerçekten çok yüzeysel anlatılmış betsy vampir oluyo herkez çok normalmiş gibi devam ediyo yazar öteki vampir serileri gibi karakterlerin düşüncelerini didik didik etmemiş bu baze çok sıkıcı olsada yinede okunması gereken zevkli bi kitap sonra bazı diyaloglar çok komik bence yazar biraz komediyle kitapta olması gereken öteki unsurları duyygu ve düşünceleri dengeleyebilseymiş daha güzel olabilirmiş.Yazı çok güzel olmuş eline sağlık burdaki tanıtım yazılarına bayılıyorum ama vampir serileri ile ilgili çok az tanıtım yazısı var admin eğer şu gece evinide okuduysan şu kitabı yerden yere vur lütfen kimse okumasın bütün kitapları okumama rağmen şimdi düşününce acayip sinir olduğum bi seri.

  • Evet dediğim gibi bu seri çok hafif bir seri ve zaten vampirizmi ciddiye almak gibi bir derdi yok. Aksine vampir ikonları, zombi, hayalet, efsaneler, şeytanın tohumu vs gibi meselelerle alabildiğine dalga geçiyor. Betsy üzerinden didiklemediği korku ikonu yok diyebilirim. Hepsini yerden yere vurup çok ciddiye almayın yaaa dercesine sahneler yaratıyor. Bu açıdan Betsy kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir seri 😉

   Gece Evi Serisi partlarımda yoksa onu da kesinlikle incelemeye alacağım merak etme 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: