Darkangelhome

Ölümcül Oyuncaklar Serisi


Ölümcül Oyuncaklar Serisi – Cassandra Clare

Kemikler Şehri
Küller Şehri
Camlar Şehri
Düşmüş Melekler Şehri

Yeni bir seri tanıtmak istiyorum arkadaşlar. Böyle değişik serileri keşfetmeyi seviyorum. Bu seriyi de beğenecek arkadaşlar olabileceğini düşünerek tanıtımını yapacağım. Piyasada pek çok fantastik seriler mevcut. Yeni çıkanlar pek çoğumuzun gözünden kaçabiliyor. Bazıları kapakları yüzünden bazıları da konuları yeterince iyi aktarılamadığı önsözleri yüzünden okunmuyor. Neyse ki bu seri diğerlerinden sıyrılmayı başardı ve ülkemizde küçük de olsa bir hayran kitlesi edindi.

Ölümcül Oyuncaklar Serisi olarak bilinen bu serinin aceyip fanları var ve giderek de daha fazlalaşıyor. Biraz vampirler, biraz kurt adamlar ama asıl hedefte iblisler olan bir kitap serisi bu. Konusuna gelince, Gölge Avcısı denilen özel yetiştirilmiş bir grup, insanlar ve bu yaratıklar arasındaki dengeyi korumakla yükümlüdür. Periler, vampirler veya Kurt adamlar gibi yaratıklar Aşağı Dünya yaratıkları diye Gölge Avcıları tarafından aşağılandıklarından yoldan çıkarılması, kötü tarafa geçmesi daha kolay olmakta, bu da bir sürü soruna yol açmaktadır. Gölge Avcıları güçleri, eğitimleri ve kanlarında taşıdıkları Melek Kan’ı sayesinde kendilerini özel ve üstün görmektedirler. Boyutlar arası yaratıkların ve Aşağı Dünya yaratıklarının karşılarında durabilen yegane güçlerdir.

Clary de bir gün bütün bunlardan evlerine yapılan ani bir saldırı sayesinde haberdar olur. Annesi uzun bir süredir komadadır ve ona annesinin yakın bir arkadaşı olan Luke bakmaktadır. Yaratıklar tarafından saldırıya uğrayıp gölge avcıları tarafından kurtarıldıktan sonra Clary hem kendisi, hem ailesi hem de Gölge Avcıları hakkında çok önemli şeyler öğrenecektir. Bütün olaylar Clary’nin gözünden anlatılıyor. Zaten bütün hikayede onun hayatının çevresinde dönüyor. Annesi, babası, arkadaşı vs…

Serinin dört kitabı da ülkemizde yayınlandı ve müjdeli haberlere göre sinemaya da uyarlanıyor. Çok ilgi göreceğinden hiç kuşkum yok. Seride oldukça eğlenceli karakterler ve çiftler var. Bu yüzden fanfiction dünyası için yeni bir sayfa açılmış görünüyor. Özellikle Jace / Alec – Alec / Magnus çiftleri benim de favorilerim arasında.

Jace Wayland Kitabımızın esas erkeki 😀 Komik ve kimseyi sallamayan Jace, bize fazlasıyla Draco Malfoy’un zevkini vermeyi vaad ediyor. Sarışın olması da cabası. Çok iyi dövüşen, karşılaştığı hemen her rakibi yenen, akranları arasında en çok iblis avlayan kişi Jace. Tüm gölge avcıları gibi vücudunda koruma amaçlı bir sürü dövme olması ona ayrıca çekicilik katıyor. Ancak benim favori karakterim Alec. Alec ve Magnus arasındaki git gel, zorlu ilişkileri, Magnus’un gizemleri, Alec’i sıradan görse de onun için yaptığı onca şey… Müthişler yani tek kelimeyle gel bizi yaz diyen bir çift 🙂

İlk film elbette ilk kitaba geliyor. 2013 te gösterime girecek filmde Clary rolüne Lily Collins seçilmiş. Çilsiz bir vatandaş olarak pek role uygun olmasa da sevimli bir kız. Jamie Campbell Bower ise Jace Wayland rolünde. Bu role ne kadar uygun olduğunu sanırım film gösterime girdiğinde anlayacağız ama benim hayalimdeki Jace’e uymadığını söyleyebilirim. Ben daha çok yazımın içindeki afişlerde görünen bir Jace istiyordum. Simon rolünde ise karakterle hiiiiiç alakası olmayan bir ismi Robert Sheehan’ı izleyeceğiz. Ama böyle şapşal yüzler bazen iyi performanslar verebiliyorlar, en iyisi bekleyip görelim. Jemima West İsabel rolüne seçilmiş ki şu ana kadar castta rolüne en uygun gördüğüm isim oldu.

Gabriel Hugoboom’un Alec olarak seçildiği söyleniyor ama henüz doğrulanmamış. Bence rol için biraz fazla olgun görünüyor. Benim en merakla beklediğim isim Magnus Bane’i ise Godfrey Gao canlandıracakmış. Hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. En önemlisi bu Gao ile Hugoboom’un kimyalarının uyuşup uyuşmayacağı. Çünkü Alec ve Magnus’un ilişkisi bence çok önemli seri için. Alec olmasaydı Magnus onlar için bu kadar çok şey yapmazdı. Bekleyip göreceğiz.

Filmin İMDB sayfasından gelişmeleri takip edebilirsiniz.

10/7 Neden? Genel eleştirime bakıp beğenmiş olmama kanmayın çünkü çok ahım şahım bir seri değil. Anlatım dili özellikle aksiyon sahnelerinde çok yavanlaşıyor. Jace’in, Clary’nin ya da Magnus’un arada sırada patlattığı espriler de olmasa belki kitap hiç çekilmeyebilir. İlk kitabın özellikle Türk filmlerini aratmayan finali sizi epey güldürebilir. Gerçi kitabın kurgusu bu konuda oldukça kötü, süpriz olması gereken şey bangır bangır geliyorum diyor zaten 😀 Ama yine de Jace, Alec ve Magnus’un hatrına seriye katlanabileceğimi düşünüyorum. Zaten ilerleyen kitaplarda biraz daha toparlıyor. Okurken güzel zaman geçireceğiniz bir seri, hem film gösterime girmeden keşfetmeniz iyi olur bence 🙂

Reklamlar

1 Yorum

  Trackbacks

  1. Ölümcül Oyuncaklar Serisi İlk Film – Hiç Çekilmeseydi Daha İyiydi… | Darkangelhome

  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  w

  Connecting to %s

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  %d blogcu bunu beğendi: