Darkangelhome

Skip Beat – Aşk Tek Kişilik Bir Performanstır…


Adı: Hua Li De Tiao Zhan
İngilizce Adı: Skip-Beat!
Diğer Adı : Extravagant Challenge
Tür: Romantik komedi
Orjinali (manga): Skip Beat! by Nakamura Yoshiki
Yönetmen: Jerry Feng

OYUNCULAR

Ivy Chen – Gong Xi
Choi Siwon – Dun He Lian
Lee Dong Hae – Bu Po Shang
Bianca Bai – Jiang Nan Qin

KONU : Gong Xi kendini bildi bileli sadece tek bir kişiyi sevmiştir ve hayatını o kişiyi mutlu etmeye adamıştır. Gong Xi ve Po Shang küçüklüklerinden beri birbirlerinden ayrılmamışlar ve aynı evde büyümüşlerdir. Müziğe ilgi duyan ve bir gün çok ünlü bir idol olmak isteyen Shang babasının onu istemediği bir kızla evlendirip aile işinin başına geçirmek istediğini öğrendiğinde isyan eder ve evden ayrılmaya karar verir. Gong Xi’ye de onunla gelmek isteyip istemediğini sorar. Elbette evelden beri ona aşık olan kızımız buna balıklama atlar.

Büyük şehirde Shang ünlü olmak için çabalarken Gong Xi birkaç işte birden çalışarak oturdukları lüks apartman dairesinin kirasını ödemeye, yemek yapmaya, çamaşır yıkamaya, temizlik yapmaya ve bu arada Shang’ın bir numaralı hayranı olarak onu bol bol pohpohlamaya çalışır. Zaman geçtikçe Shang ünlenmeye ve yanında daha az zaman geçirmeye başlar ve bir gün Gong Xi onun bir başka kadına onu sadece işlerini yapsın diye şehre getirdiğini, aslında babasının evlenmesini istediği sıkıcı kızın kendisinden başkası olmadığını, onun makyaj yapmasını bile bilmeyen safın teki olduğunu söylerken duyunca Gong Xi’nin kafasının tası atar. Ancak bağırıp çağırmaları Shang’ı hiç etkilemez. Aksine ona eğer intikam almak istiyorsa eğlence sektörüne girmesini, ancak böyle intikam alabileceğini, aksi halde ona parmağının ucuyla bile dokunamayacağını söyler.

Nefretin kilitli sandığı kırılır ve Gong Xi için bundan sonra hayatının amacı ne olursa olsun eğlence sektörüne girmek ve domuz Shang’ın yaptıklarını fitil fitil burnundan getirmek olacaktır. Karşısına Shang’ın piyasadaki tek rakibi Lian çıktığında Gong Xi hem kendisi hem de yetenekleri hakkında yeni şeyler öğrenmeye başlar.

Dizi Tayvan yapımı bir dizi bu yüzden Kore veya Japon yapımı dizilere alışkınsanız dil size garip gelebilir. Mandarince fazlasıyla ş ve ç harflerini çağrıştıran harflerle dolu olduğu için bir yerden sonra kafanızı yemeye başlıyor bu dil 🙂 Ama alışınca fazla yadırgamıyorsunuz. Dizi büyük paralar harcanarak ve büyük prodüksiyonlarla çekildi ve yayınlandı. Tayvan haricinde Hong Kong, Singapur, Malezya ve Endonezya’da da yayınlandı.


Dizide Tayvan’lı star Ivy Chen başrolde, onun en yakın arkadaşını Bianca Bai, kanlı bıçaklı olduğu Shang’ı Super Junior grubundan DongHae ve Shang’ın büyük rakibi soğuk kanlı aktör Lian’ı yine Super Junior grubundan Siwon canlandırıyor. Siwon ve DonHae dizide kendi dilleri olan Korece konuşuyorlar ancak konuşmalarının üzerine mandarince dublaj yapılmış durumda. Bu da sahnelerin tam oturmamasına, karakterlerin konuşmalarının dikkatleri dağıtmasına neden oluyor. Mesela ben sık sık Siwon ağzından çıkardığı bir kelimeyle dört cümle kurabildiği zamanlarda sahneden sık sık koptum.

KİŞİSEL YORUM : Ivy Chen dizinini bombası ve kesinlikle karakterine en iyi hayat vereni. Gülümsemesi, çılgın tavırları, masumluğu, tatlılığı ancak bu kadar uyardı karaktere. Muhteşem bir oyunculuk ortaya koyuyor. Siwon çok kötü. Ciddi anlamda kötü. Hele piyasanın en iyi aktörü vıdı vıdı diye şişirip şişirip onu karakter canlandırırken yayınladıkları sahnelerde gülmekten iki büklüm oldum vallahi. Aynı kalıp mimikler, aynı fiyakalı yürüyüş adamda farklı hiçbir şey yok. Ivy’nin karşısında ezim ezim eziliyor bu yüzden. Uzun boylu, sahneyi dolduran bir adam olmasına rağmen Ivy oyunculuk kabiliyetiyle onu sahnede siliyor adeta.

Ancak DongHae ile durum böyle değil. DongHae bariz bir şekilde Siwon’dan çok daha iyi bir oyuncu. Ayrıca Ivy ile çok az sahnede onu yan yana görsek de ikisinin kimyasının çok daha iyi olduğu, birbirlerine çok yakıştıklarını söyleyebilirim. Dizide kullandığı saç şekli açık ara DongHae’ye yakışan en iyi saç şekli. Aşağıdaki sahnede olduğu gibi gırtlak gırtlağa gelseler de Ivy ile kimyası, saçları, hareketleri gerçekten diziye yakışmıştı.


SPOİLER İÇERİR

Ayrıca dizinin sonu sizi de beni olduğu gibi kesinlikle memnun etmeyecektir. Ancak animesi ile birlikte değerlendirildiğinde mantıklı buluyorum. Çünkü dizi uyarlanan manganın 1. volum serisinden uyarlanmış. Manganın animesi de aynı şekilde birinci volümden uyarlanmış. Bu yüzden dizinin sonu açık bir şekilde bırakılmış.

Bu yüzden animesini seyredenler de dizisini seyredenlerde sondan yeterince tatmin olamıyorlar. Ancak ben bunu farklı bir şekilde değerlendiriyorum. Dizi aslında romantik komedi olsa da baş karakter aşktan çok daha önemli bir şeyin peşinde, çok daha önemli bir şeyi arıyor, kendi benliğini.

Şimdiye dek sevdiği adamdan başka hiçbir şey onun için önemli olmamış, okumak istemiş ama vazgeçmiş, makyaj yapmak istemiş ama yapmamış, normal bir hayat sürmek istemiş ama 3-4 işte birden çalışarak kendilerine fazla büyük olan ve gereksiz derecede lüks apartman dairesinin kirasını ödemeye çalışmış. Kendine ait hiçbir şeyi yok. Nelerden hoşlandığını, ne gibi yetenekleri olduğunu, kendi potansiyelini bilmeyen biri. Bu yüzden Shang’dan ayrıldığında önce sudan çıkmış balık gibi oluyor, üzüntüsü ihanetten kaynaklansa da arkasında “şimdi ben ne yapacağım?” endişeleri gizli.

Oyunculuğa sadece intikam için başlasa da sonunda gerçekten bunu sevdiğini, zevk aldığını ve üstelik çok da iyi olduğunu fark ettiğindeyse intikam isteği içinde solup gidiyor. Çünkü artık bir başkasına kanıtlayacağı bir şeyi yok, kendisine değerli ve bir şeyler yapabilecek biri olduğunu kanıtladı. Dizinin aşk ve intikamla başlayıp kendini bulma macerasına dönüşmesini zevkle seyrettim. Bu yüzden benim için diğer dramalardan çok farklı bir noktaya oturdu bu drama. Ancak elbette 2. sezonun olmaması yüzünden hikayenin yarım kalması beni de diğer hayranlar gibi hayal kırıklığına uğrattı. Yine de tek bir sezon olarak da izlenebilecek ve değerlendirilebilecek bir yapım 😉

Diziyi BURADAN Türkçe alt yazılı olarak seyredebilirsiniz.

Dizinin soundtrackı oldukça beğenildi. Özellikle açılış parçası olan S.O.L.O listelerde uzun süre yer aldı. Benim beğendiğim dört parça, genelde mandarince parçaları takip etmem ama bu şarkıları ipoduma atmadan edemedim 🙂 Aşağıdaki videolar bu şarkılarla hazırlanmış ancak bazılarında diziden sahneler mevcut, sıfır görüntüyle seyretmek, spoiler görmek istemiyorum diyorsanız izlememeniz tavsiye edilir 😉

Skip beat – Opening Super Junior S.O.L.O

Skip Beat OST 5. 未来 – Mify

Goodbye – Super Junior M Zhoumi

This is Love – Donghae ft. Henry

Anime’nin Adı: Skip Beat!
Tür: Komedi, Romantizm, Drama
Yayım Tarihi: 2008
Bölüm Sayısı: 25
Yönetmen: Kiyoko SAYAMA
Senaryo: Mayori SEKIJIMA
Orjinal Eser: Yoshiki NAKAMURA

Manganın uyarlandığı animeden de kısaca bahsetmemek olmaz. Elbette diziye tam olarak yansıtılamayan görsel efektler, cin hareketler, bıcırık durumlar animede çok daha güzel işlenmiş durumda. Komiklik cabası zaten sıkılmadan izleyeceğinizi garanti ederim. Ancak dizinin akıbeti anime için de geçerli. Belirli bir sona bağlanamayan hatta devamı geleceği ima edilecek şekilde noktalanan bir 25 bölüm seyretmeyi göze alabilir misiniz? Ben aldım hiç de pişman olmadım. 🙂 Finaldeki hayal kırıklığı dışında gayet güzel ve eğlenceli bir anime.

Animeyi Türkçe alt yazılı olarak BURADAN seyredebilirsiniz 😉

10/7 Neden? Çünkü dizideki baş karakterlere yapılan seslendirmenin çok batması ve finalinin de yetersiz olması nedeniyle tam puana erişemiyor. Pek çok açıdan gayet güzel bir dizi olsa da aksaklıkların hepsi birleştiğinde tam on puanı hak edemiyor maalesef.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: