Darkangelhome

KAT-TUN 19. Single – Fumetsu no Scrum


Geleneksel KAT-TUN yeni single inceleme yazısına hoşgeldiniz efemmm 🙂 KAT-TUN un 19. singleı olan Fumetsu no Scrum 12 Eylül de piyasaya çıktı. 157.056 adetlik satış rakamıyla Oricon charttı 1 numarada tamamlamayı başararak kuruluşlarından bu yana 1 numarada yer alma serisini korumayı başardılar. Sıralamada 1 numarada Kinki Kids var 34 single ile KAT-TUN ise 19 single oldu böylece. Umarım sempaileri kadar başarılı olurlar.

Fumetsu no Scrum singleı ” Dragon Seinendan ” dizisinin them parçasıdır aynı zamanda. Yani bu single bir drama singleı olmasına rağmen bence az sattı bunun nedeni de büyük ihtimalle bu dizide KAT-TUN elemanlarının hiçbirinin rol almıyor olmasıydı. Bundan önceki drama singleları ya eski üye Akanishi Jin’in ya da çoğunlukla Kamenashi Kazuya’nın baş rolünde olduğu diziler için gelmişti ve hepsi çok iyi sattı. Belki de bu yüzden Kame dizinin son bölümünde kötülerden biri olarak dizide konuk oyuncu olacak. Dizinin baş rolünde Kanjani8 elemandı Shota var ama anlaşılan dizinin reytingleri beklenen düzeylere gelmedi. Fantastik bir dizi olduğu için Kame’nin canlandıracağı karakter de normal bir insan değil bunu şimdiden söyleyebilirim. Hatta kötüyü canlandıracak olmasına rağmen kılığı o kadar tatlı ki şimdiden nette ” Şirine ” demeye başladılar ona pgpgfghfhfhhf haha 🙂

Single satışları incelendiğinde KAT-TUN un gıdım gıdım yükseldiği görülüyor. White singleıyla en düşük satış rakamına ulaşmışlardı ancak ondan sonra yavaş yavaş satışları arttırmaya başladılar. Drama singleı Birth aradan çıkarılırsa azar azar yükseliş kaydettikleri görülecektir. Çok büyük rakamlar değil bu artış ama bence kalıcı rakamlar geçici abartılı rakamlardan çok daha iyidir. Umarım bu yükselişleri her singlela devam eder.

PS: Büyük ihtimalle videoların linkleri kısa sürede ölecektir. Bu yüzden aynı adla video sitelerinde yeniden aratıp bulmanız gerekir 😉

Şimdi şarkıları birer birer inceleyelim bakalım,

FUMETSU NO SCRUM

Şarkıyı cidden çok beğendim. Birth’ten sonra en beğendiğim parçalardan biri oldu. Temposu ve garip de olsa koro bölümü çok güzel bir parça. Sıkılmadan dinlettiriyor kendini. Ayrıca bu şarkının bir özelliği de hem şarkının hem de şarkıyı sunarken gösterdikleri dans performanslarının düzenlemesi ve koreografisinin bizzat üyelerden Junnosuke Taguchi’ye ait olması. Şarkıda üyelerin bütün özelliklerini görmek mümkün, Koki’nin rap solosu, Nakamaru’nun beatboxu, Kame’nin high notu, bu açıdan tam bir KAT-TUN parçası bence.

Şarkının sözleri BURADA

Klibe gelince şahsen çok beğendim. İki parta ayırmak gerekirse bowling bölümünü ayrı beğendim, dans bölümünü ayrı beğendim. İlk olarak bowling bölümü şarkının sözleriyle bu kadar uyumlu olması ve KAT-TUN un grup üyeleri arasındaki dostluğu sergilemeleri açısından çok iyi düşünülmüş bence. Birlikte eğlenmişler, grup olarak başarıya ulaşmak için çalışmışlar, Kame’nin her zamanki gibi kurtarıcı liderliğinde başarıyı yakalamışlar, kazandıklarında çember olarak hep beraber sevinmişler.


Durumlarını çok çok iyi özetleyen bir çalışma olmuş. Dans bölümünü ise ayrı beğendim çünkü çok çok uyumlulardı. Junno’nun koreografisi hem çok karışık hem de çok başarılıydı. Üyelerin hatasız bir şekilde dans edebilmek için ne kadar çabaladıkları ortada. Junno her bir üyenin özelliklerini dansın içine yedirmekle kalmamış, grup olarak bütünleyici hareketlere de yer vermiş. Mesela dans sırasında birbirlerine beşlik çakmaları, birbirlerinin omuzlarına dokunarak grup olarak bütünlüklerini sergilemeleri gibi ufak detaylar çok hoştu. Bu şekilde bakıldığında sıradan bir dans klibi olmaktan çıktı benim için.

Hep derim KAT-TUN üyeleri birlikte hareket ettiklerinde bile farklılıklarını ortaya koyar. Alın size çok basit bir hareket. ” Trust ” hareketini 5 üyeden 5 farklı şekilde görüyoruz 🙂

Making bölümleri yine çok eğlenceli. Üyelerin bowling çekimleri başlamadan önce birlikte oynadıklarını görüyoruz. Kame ve Koki gerçekten de iyiler oyunda. Maru ve Ueda da fena sayılmazlar. Junno ise çok kötüydü ama iddiasına göre şanssızlık varmış üzerinde 🙂 Sonra bilmece oyunu oynadıkları yer de çok güldüm. Böyle başlarına kelimeler asıyorlar ve diğerlerinin o kişiye başındaki kelimeyi söyletmeye çalışması, bu arada da kendisinin tuzağa düşmemeye çalışmasını konu ediniyor ama çok eğlenceli gerçekten.

PV MAKİNG

ALTERNATİF

Şirinlik abidesi Kazuya 🙂

İnsanı nasıl etkileyeceğini bilen Kazuya 🙂

in THE DARK

İspanyol ezgilerinin görüldüğü bu parça fanlar arasında çok sevildi. Çünkü sözleri tek kelimeyle muhteşem! Ballad bir parça olmamasına rağmen sözlerin taşıdığı hüzün sizi öyle bir vuruyor ki şarkıdan etkilenmeden edemiyorsunuz. Benim için çok farklı bir yere geldi bu parça bunu şimdiden söyleyebilirim. İnsan keşke daha farklı bir düzenlemeyle ballad olsaydı diye düşünmeden edemiyor bu haliyle yeterince etkili olamıyor gibi. Tabii bunda benim Japonca bilmememin de etkisi olabilir çünkü bilen kişiler şarkıdan çok memnunlar. Alıntı yapmak istesem hangi kıtasını alacağıma karar veremeyeceğim için sözlerin hepsini buraya koymak istiyorum, bayıldım, bayıldım!

Özellikle ” Hayatlarımız bundan sonra kesişmeyecek, yarın ya da bin yıl, zamanın sonuna dek… ” kısmına bittim.

in The Dark

Searching beyond the answer I couldn’t find, I discovered you there
Even the repetitive days passed by uncontrollably I want to stay like this for a little longer
A ray of light landed on my fingertip This world is growing darker

In the night sky, I searched for your color It’s something that only I should’ve been able to see
Slowly, the hands of the clock take you away To somewhere I can’t reach

The flame that slowly flickered as it disappeared left an afterimage in our night
Flower petals fluttered down and hid my last view of your silhouette
Our paths may not cross again Tomorrow or in a hundred years Until the end of time
The closer I get, the further away you are, like a mirage In the night, you left an answer for me

The door of time closes behind me
Through the gap, I cried out your name one more time
The tears I shed had fallen behind me Because the world continues to turn, even now

Since that day, in the frozen screen of my phone, your number sleeps in darkness
On the other end of the electronic waves, you’re sleeping with someone that’s not me The world seems upside-down

In the dark zero gravity of space, this planet keeps spinning with you and I on it
The scenery that begins to change throws my heart into confusion In the middle of this night, I’m alone
Our paths may not cross again Tomorrow or in a hundred years Until the end of time
Just a little bit, I try to remember things about you The hands of the clock keep ticking

You who forced a laugh, gently grabbed ahold of my hand
Night approaches We couldn’t even heard our footsteps
I’ll try making a wish for you tonight Just one
That your steps will follow the path leading to your future

The flame that slowly flickered as it disappeared left an afterimage in our night
Flower petals fluttered down and hid my last view of your silhouette
Our paths may not cross again Tomorrow or in a hundred years Until the end of time
The closer I get, the further away you are, like a mirage In the night, you left an answer for me

LyricS CREDIT

ŞARKIYI BURADAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ

RADIO

Dinlemesi aceyip zevkli bir parça yani ben günlerdir durmadan bunu dinliyorum ve bıkmadım. İnsanın içine sıcaklık ve mutluluk akıtan parçalardan biri. Bunun nedeni sanırım grup üyelerinin seslerinin harmosinin bu şarkıda mükemmel olması. Jin ayrıldıktan sonra seslerini yeniden bir düzenlemeye sokmakta biraz zorlanmışlardı ama şimdi bu şarkıyı dinlerden artık tamam, sorun halledilmiştir diye düşündüm. Hodoukyou’ dan beri ses düzenlemelerindeki aksaklığın ortadan kalktığı belliydi artık onaylanmış oldu. Sözleri de şarkının verdiği bu tatlı havayı onaylıyor zaten. Fumetsu no Scrum singleında vasat veya altında diyebileceğim bir parçanın olmaması da beni ayrı mutlu etti bunu da belirtmek istiyorum.

RADIO – KAT-TUN(不滅のスクラムカップリング)

BLACK OR WHİTE

Bu singlela birlikte üyelere özel solo PV lerin ilki de yayınlandı. Bir versiyonda Tanaka Koki’nin solo parçası olan Black or White bulunmakta. Sözleri her zamanki gibi uydurma 😀 Üstelik aoutotune kullanmış olması da sözlerin anlaşılmasını zorlaştırmış. Ancak Koki’den beklenebilecek düzeyde sert ve dinlenebilen bir parça.

Klibe gelince Koki çok büyük eleştirilerin hedefi oldu. Nedeni de klibinde kötü tarafı canlandırdığı karakterin giydiği üniformanın Nazi üniformalarını andırması hatta onlara gönderme yapması. Aslında daha geniş bir çerçeveden bakılması gerekiyor bence çünkü bazılarının gözden kaçırdığı bir gerçek var ki Koki’nin klibinin X-Man filmindeki Volverine karakterinin geçmişinden esinlenerek yaratılmış. Hatta klinin bir yerinde bariz bir X işaretini göreceksiniz. Volverine’in geçmişindeki deneylere, kötüleri alt ederek tutsaklıktan kaçışının bir mizanseni işleniyor klipte. Ama KAT-TUN u ve Koki’yi kötülemek isteyenler hemen sadece Nazi bölümüne odaklanmayı tercih ettiler, klipteki iyi ve kötünün dans savaşını ve sonrasında iyinin kötüyü yok edişini tamamen görmezden geldiler. Bence çok büyük haksızlık ettiler Koki’ye karşı. Yine de bütün bu kötülemelere rağmen singleın satışı düşmedi, en güzel cevap da buydu bence.

Sözleri BURADA

Alternatif

Şimdi de grubun singleı tanıtmak için katıldıkları programlardan bahsedeyim biraz 🙂

MUSIC LOVERS KAT-TUN MEDLEY

KAT-TUN yeni singleının tanıtımı için dört farklı TV programına katıldı. Bu kez bayağı promosyon yaptılar yeni singlelarının. İlk önce Music Lovers programına katıldılar, bu programın en sevdiğim yanı medley şeklinde performans sunmalarına izin vermesi. Yani sadece tek bir şarkıyla kalmadılar önce Birth, sonra Give me x 3 ardından da Sweet Chain’i seslendirdikten sonra yeni singlelarının çıkış parçası olan Fumetsu no Scrum’u söylediler.

Give me x 3 ve Sweet Chain’i ilk defa bir programda izlemiş olduk. Give me x 3 danslarıyla gerçekten uyumlu bir parça olmuş. Neden CHAIN konser turunda seslendirmeyi seçtikleri bir parça olduğu anlaşılıyor. KAT-TUN un set tarzına yakın, tempolu ve seyirciyi etkileyen bir parça Konser DVD si çıksa da canlı performansta izleyebilsek. Sweet Chain ise konser turlarına dahil edilmesi Nakamaru tarafından çok istenen bir parça olmasına rağmen seçilmemişti. Ancak sonradan isteği kabul edilmiş görünüyor. Aslında bu beni çok mutlu etti çünkü bakınca üyelerin artık çok daha bağımsız olmasına rağmen artık gruba daha fazla katkı sağladıklarını, grubun çıkarları için artık hepsinin bütün güçlerini ortaya koyduklarını görebiliyorum.

Junno koreografiler hazırlıyor, Kame gruba yeni hayranlar kazandırıyor, Nakamaru pek çok kararda baskınlık kuruyor, Ueda eskisi gibi sessiz değil ve düşüncelerini ortaya koyuyor, Koki ilk defa solo PV hazırlanan üye oldu. Yani bütün bu gelişmeler çok güzel aslında, grubun kendini ne kadar geliştirmeye başladığını ve yakınlaştığını görmek açısından da güzel.

Sweet Chain’den sadece ufak bir kuple seslendirmiş olmalarına rağmen resmen doyamadık. Özellikle üyelerin paylaştıkları partları merak ediyorduk ve sonuç gerçekten mükemmel. Uzun versiyonu umarım bir programda veya konserde seslendirirler. Ayrıca bir de oyun oynadıkları bölüm vardı, madeni parayı dik tutturmayı başarabilme Böyle oyunlarla eğlenmeleri yok mu beni öldürüyo yav Kame parmağını incittiği için ilk denemesinde başarılı olamayıp sırasının değişmesini istiyor. Ueda başarılı oluyor Koki gönülsüz bir şekilde oynasa da başarılı oluyor. Hele onun oyun ilan edildiğindeki hayal kırıklığı içindeki yüzü çok komikti aklıma geldikçe gülüyorum.

Bir de kesilen part var ondan da bahsetmesem olmaz. Bunu fan raporları sayesinde öğrendik. Kame kendi sırası gelip parayı masanın üzerinde dik tutmaya çalışırken bir ara başını eğip kasıklarına doğru bakmış ve ” Dik durdu mu? ” diye sormuş. Fanlar deli gibi çığlık atmaya başlamışlar. Grubun en efemine elemanının kızları bu tarz şeylerle kışkırtan tek eleman olması da çok ilginç tabe Bir de programın görevlileri fanlara grup elemanlarına dokunmamalarını söylediklerinde hepsi bir ağızdan itiraz etmişler. ” Dokunmak istiyoruzz! ” diye ve performanslarda göreceksiniz dokunmuşlar da hatta Maru’nun poposunu bayağı bayağı yoklamışlar.

Sadece Oyun Partı için BU VİDEOYU seyredebilirsiniz.

Sadece Fumetsu no Scrum partı için BU VİDEOYU seyredebilirsiniz.

Bütün program için ise BU VİDEOYU seyredebilirsiniz.

ALTERNATİF

MUSIC STATION – KAT-TUN Fumetsu no Scrum

Geleneksel Music Station performansları gerçekten çok güzeldi. İyi çalıştıkları her hallerinden belliydi. Kame’nin Dream Boys yüzünden bitkin görüneceğini bekliyordum açıkçası ama çok iyi görünüyordu üstelik çok moralliydi ve kendini performansa %100 vermişti. Hal böyle olunca bütün üyeler performanstan zevk alarak sergilediler, birbirlerine gülümsediler, hata yapmadılar, uyumları harikaydı. Doğum günü şarkısı bölümünde Kame’nin videosunu seyreden ufaklıkların hepsinin ” Kamenashi woaaaaaa kakoiiiiiii (harika) ” demeleri çok şekerdi, Kame’yi güldürdü. Ardından ilk okuldaki beyzbol koçunu ekranda görünce öyle şaşırdı ki, adam da onu iyi çocuktu diye övünce sevindi. 🙂

Daha önceden Koki’nin yavaş yavaş Jin’in yerini almaya başladığını söylemiştim. Şarkılardaki ağırlığı arttı, geçen sene ekstra dans dersleri alarak kendini geliştirdi, imajını değiştirdi. Music Station’da bildiğimiz Koki gitmiş Jinimsi bir Koki gelmişti. Hem iyi çünkü harbi taşşşş gibiydi performansı hem Kame hem de Koki için seyrettim o derece yani, hem de bizim dazlak Koki’miz de iyiydi yav. 🙂 Ama esprileriyle Koki’nin sadece imajda değiştiğini bize gösteriyor en azından 🙂

MUSIC STATION TALK PART

MUSIC STATION FUMETSU NO SCRUM

MUSIC JAPAN – FUMETSU NO SCRUM

Perfume grubunun yardımcı sunucu olarak görev yaptığı program çok eğlenceliydi. Talk Parta bayıldım. Efenim izlettirdikleri videolarla ilgili sorular soruyorlar. İlk soruda Kame Junno ile aynı cevabı verdiğini görünce ” Bu olamaz cevabımı değiştirmeliyim. ” falan diyor bayağı bayağı aynı cevabı vermiş olduklarına inanamıyor. 😀 İkinci soruda da ikisi yine çok ufak bir farkla aynı cevabı verdiklerini gördüğünde Kame’nin ifadesi muhteşem ama hahah 🙂 Koki de ” Kame’nin cevabı biraz daha romantik ” diyerek cevapları farklılaştırmaya çalışıyor. 🙂 Soruları ve cevapları söylemiyim ki sürprizi kaçmasın, videoyu izleyince anlayacaksınız zaten 🙂

MUSIC JAPAN – FUMETSU NO SCRUM

MUSIC JAPAN TALK PART

Reklamlar

4 Yorum

 1. Tam da acaba Kat tun bu aralar napıyor diye düşünürken bloğuna gelmiştim ki yeni single çıkarttıklarını öğrendim senden. ^^ Kareografinin Taguchi’ye ait olmasına çok şaşırdım. Ama PV’yi seyredemiyorum ne yazık ki silinmiş niyese buldum izledim şimdi 😀 Taguchi çogzel bi kareografi yapmış yia Kattun’nun böyle iyi dans ederken görmek hoş bi kareografla çık güzel :B Şarkı güzel her zamanki gibi yine değişik bir tarzla çıkmış Kattun, müziği farklı.

  Her üyenin hareketi farklı yapması özgünlük olarak yorumlamak istiyorum ben 😀 dans edemiyor oluşlarına inanmak istemiyorum aslında nasıl dans edebildiklerini görmüştük run for you’da Ueda’yı dışarda tutuyorum. 🙂 Dans ve ses konusunda Yuichi’yi şu sıralar gözümde favori niyeyse.
  Kame keşke artık şu bowling sahnesinde eline aldıgı gözlükten vazgeçse bak o kadar aradan sonra döndüm geldim gene o gözlük ya ağliycem :/

  Makingler slkfdslkdfskjf her zaman Kattun’da en çok güldüğüm kısım, herkes için aynı sanırım bu 😀

  Kim ne derse desin (haters’dan bahsediyorum) Kattun yine iyi ve başarılı hala, Jin’nin gidişinden sonra “toparlanamıycak bu grup bitti” diyenler hayal kırıklığı yaşamıştır sanırım. 🙂 Gidişi ne kadar üzücü olmuş olsa da Kattun bunun altından kalkabildi ve yükseliyor. Eski konuları niye açtıysam ben şimdi neyse teşekkürler güzel bir yazı olmuş. ^__^

  • Teşekkürler yorumun için 🙂 KAT-TUN un çıkardığı her yeni single ve albümün incelemesini burada bulabilirsin ama KAT-TUN grubu ve üyeleri hakkındaki son haberleri Uzakdoğu Postası’nda yayınlıyorum. Orayı takip edebilirsin 😉 Bloga yan taraftaki linler içinden ulaşabilirsin veya googleda aratırsan da kolayca bulabilirsin 😉

   KAT-TUN senkronize dans etmese de biz onları böyle seviyoruz. Her üye dediğin gibi kendi yorumuyla dans ediyor. Bir hareketi 5 farklı şekilde izleyebiliyoruz onlardan. Eskiden Shounen club zamanlarından grubu izlemiş olan varsa aslında ne kadar senkronize dans edebildiklerini göreceklerdir. KAT-TUN debut yaptıktan sonra bu alışkanlığı bırakıp özgürce dans etmeye başlayan bir grup oldu. Jin’in ayrılışından sonra ise grubun bütünlüğünü sağlayabilmek için dans özelliklerini güçlendirmeye çalıştılar ve başarılı oldular. Her singleda bir öncekinden daha başarılı olduklarını görüyoruz 😉

   Jin’in gidişiyle grubun yıkılacağını ve dağılacağını umanlar Kame faktörünü küçümsemiş olanlardır kuşkusuz. Ancak o debut zamanından önce, debuttan sonra olduğu gibi Jin’in gidişinden sonra da kendini %150 vererek grubu için her şeyini ortaya koymuştur. Onun çatısının altında KAT-TUN öncekinden de birbirine daha bağlı ve birbirini daha iyi anlayan bir gruba dönüştü. 😉

   Klibi bakayım varsa yeni bir versiyon koyarım ama youtube yine kısa bir zamanda silecektir 😦

   • Ha yok ben senin bloğunu evvelden takip ediyordum zaten yorum falan yapıyordum elimi eteğimi çektimdi bi süre geri döndüm geldim gene bloğuna Kattun’dan haberler almak için ^_^
    Klibi tekrar yüklemene gerek yok aslında google aratınca hemen çıkıyor ama sen bilirsin tabi ^O^
    Teşekkürler.

  • Haberler için ayrı bir blog açtım artık oradan KAT-TUN la ilgili son haberleri takip edebilirsin 😉 Videoyu da buldum ve ekledim yine silinecektir ama olsun 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: