Darkangelhome

Snow White and The Huntsman – Pamuk Prensese İki Farklı Yorum – Part 1


Bu sene iki Pamuk Prenses çalışması çok konuşuldu. Biri bir sinema filmi diğeri ise bir dizi. Her ikisini de eksisi ve artısıyla bir yazıda değerlendirmek istiyorum. Masallarla büyümüş biri olarak bu fantastik dünyaya bayıldığımı öncelikle belirtmeliyim. Belki de benim hayal gücümün bu kadar geniş olmasında ve hikaye yaratma konusunda yetenekli olmamda masalların çok büyük bir etkisi olmuştur. Çocukken okumadığım masal, hikaye bırakmazdım, okumayı her zaman çok sevdim. Bu yüzden masallar ve onlar hakkındaki her şey çok ilgimi çeker.

Pamuk Prenses de çok klasik ve her çocuğun bildiği bir masaldır. Ancak son zamanlarda masallara değişik versiyonlar getirme olayı baş gösterdi. Bunu Shirek’e kadar dayandırabiliriz. Ondan sonra bu konuda bir patlama yaşandı, bazıları iyiydi, bazıları kötü, bazıları muhteşem. İnceleyeceğimiz iki farklı yapımın iki farklı uçta yer alması gibi… Önce film versiyonunun incelemesiyle başlamak istiyorum. Yazının ikinci yarısında ise One Upon a Time dizisini incelemesini yayınlayacağım ama o sonraki partta 😉

ADI : Snow White and The Huntsman
TÜRKÇE ADI : Pamuk Prenses ve Avcı
Yönetmen: Rupert Sanders
Senaryo: Evan Daugherty
Görüntü Y.: Greig Fraser
Senaryo: Evan Spiliotopoulos
Yapımcı: Joe Roth, Palak Patel
Tür: Aksiyon/Macera/Fantazi
Yapım: ABD, 2012

Oyuncular:

Kristen Stewart
Charlize Theron
Chris Hemsworth
Ian McShane
Sam Claflin
Nick Frost

KONUSU : Eşinin ölümü yüzünden yasa bürünen kral girdiği bir savaşta kurtardığı esire aşık olur, güzelliği aklını başından alır ve hemen ertesi gün onunla evlenir. Oysa yeni kraliçenin çok başka amaçları vardır. Gerdek gecesinde kralı öldüren ve kendi ordusuyla tahtı ele geçiren kraliçe kralın tek çocuğu olan Pamuk Prensesi de bir kuleye kapatır. Kraliçe güzelliğini korumak için başka güzel kızların gençliklerini tüketmekte ve bu sayede sonsuza dek güzel kalarak kraliyetler ele geçirmeye çalışmaktadır. Pamuk Prenses erişkin olduğu gün dünyada kraliçeden daha güzel biri olunca onun yeni düşmanı olur.

Filmin 170 milyon dolarlık yapım masrafı dünya çapında elde ettiği 396.6 milyon dolarlık hasılat sayesinde kurtarılabilmiş. Filmin gişe başarısından sonra devamı niteliğinde ” The Huntsman: Winter’s War ” filmi çekilmiştir.

KİŞİSEL YORUM : Aslında film ilk başta oyuncu seçiminden kaybediyor. Yani hangi akıllı ve gözlerini kullanabilen bir varlık Charlize ve Kristen’e bakıp Pamuk Prenses’i canlandıran Kristen’in ” daha güzel ” olduğuna inanır ki? Güzellikten kast edilenin iç güzellik, kalp güzelliği olmadığı da açık zira öyle bir şey olsa aynada Kraliçe’den başka herkesin isminin belirmesi gerekirdi. 🙂 Kaldı ki Charlize aynaya ” Ayna ayna söyle bana, benden güzeli var mı dünyada? ” sorduğunda ayna ” Var ahanda Kristen ” derse ” kırarlar o aynayı. :p Zaten bu konuda millet hayli dalgasını geçmiş.

– Bozukmuş yav.

– Bi s.ktir git ayna!

– Troll geçme lan benimle!

– Nerde bu aynanın garanti belgesi?

– Hadi lennnn daha güzeli var mı dedik, kız güzel bile değil!

gibi cevaplar da gelebilirdi Charlize’den yani ehauhe 🙂

Neyse efenim Kristen’in Charlize’den kainatın büyük bir gizemi sonucu daha güzel olduğu bu fantastik! evrende aslında konu güzel bir yerden yakalanmış. Yani Kraliçe’nin güzellik takıntısından. Çıkış noktası olarak bunu kullanmaları iyi olabilirdi ancak ne yazık ki kraliçenin güzellik takıntısının arkasındaki nedenlerde de çelişkiler mevcut. Kral ile gerdek gecesinde ve sonraki birkaç sahnede erkeklerin güzelliğe olan takıntılarından dem vurması, o gece kendisinin bir zamanlar başka bir güzelle değiştirildiği için intikama karar vermiş bir hava yaratmasının ardından çocukluk anılarında büyünün ve güzellik takıntısının annesi tarafından kafasına sokulduğunun görülmesi birbirini tutmayan ve çelişki yaratan sahnelerdi. Yani eğer o büyüyü çocukken içtiği iksir sayesinde kazanmışsa daha sonradan evlendiği kralın onu başka bir kadınla yaşlandı diye değiştirmesi nasıl mümkün olabilmiş ki değil mi? Eğer kraliçenin geçmişi iyi beslenseydi bu film çok daha başarılı olabilirdi diye düşünüyorum.


Kaldı ki zaten Kristen’in mimiksiz ve beceriksiz oyunculuğunda Charlize filmde onu hem güzellik hem de oyunculuk bakımından ezim ezim ezerken bir de hikayesi güzel işlenseydi filmi izlerken çoğunluk kötü kraliçenin tarafını tutardı kesin. 😀 Kristen’in o kadar çok eleştirilecek yanı var ki insan bazen hangisini yazacağını şaşırıyor. Mimiksiz ve sevimsiz yüzü, kambur ve kasıntı duruşu, cücelerden hallice bir boya sahip olmasıyla 7 cüceleri 8 cüceler haline getirmesi, Pamuk Prenses’in insanları etkileyen sevimliliğini yansıtan gülücüklerden bir tane bile atamaması – hayır gülmeye çalıştığında ağzı öyle bir eğriliyor ki karnı ağrıyor sanırsınız- baş rol olmasına rağmen filmde en az repliğin ona verilmiş olması vs gibi bir dolu şey sayabiliriz.

Film Mononoke Hime (Prenses Mononoke)‘den aşırılmış orman ve beyaz geyik sahnesiyle de eleştiri oklarını üzerine çekmesini bildi. Ama yedi cüceler eğlenceliydi Allah için 🙂 Peri müziğine sövüp durmaları felan komikti. Karanlık Orman ve Perili Orman oldukça iyi betimlenmişti. Filmde bir değişiklik de ” prens ” hazretlerinin arzı endam etmemiş olmasıydı. Legolas bozması dükün oğlu ve Avcı arasında dolandı Pamuk Prenses. Romantik sayılabilecek tek bir sahne bile yoktu. Prens filme giriş yapmayınca onun en önemli sahnesini ise Avcı üstlenmiş oldu. Belki bir devam filmine açık kapı bırakmak için böyle bir düzenlenme yapılmış olabilir ki zaten 2. filmin yolda olduğu da kulislerde dolaşıyor. Büyük ihtimalle bu filmde avcının rakibi prens olacak, avcı kendi elleriyle prensesi onunla evlendirecek.

Avcı rolünde ” Thor ” filminin yıldızı Chris Hemsworth yer alıyordu. Kendi çapında başarılıydı aslında vücut show yapmamış olması beni şaşırttı bile diyebilirim. Kostümler ve mekanlar güzeldi. Halkı galeyana getirme konuşması berbattı, zaten Pamuk Prenses’in en uzun süre konuştuğu ve üst üste üç cümleyi bir anda kullandığı nadir sahnelerden biriydi. Atların sahilde koşturdukları sahneyi çok beğendim.

10/6 Neden?

Charlize Theron dışında bu filmin dayandığı hiçbir şey yok da ondan… Bir sonraki yazıda One Upon a Time dizisinin tanımını yapacağım, yorumlarınızı beklerim efenim 🙂

Filmin Traileri

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: