Darkangelhome

ALEX DE SOUZA – ADAM GİBİ ADAM


Atatürk demişti ki ” Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim. ” Şimdi Türk futbol tarihine bakıldığında bu üç özelliği de bünyesinde barındırıp taraftarının sevgisini kazanabilen çok az futbolcu vardır ve zaten onlar ” Efsane ” dir. Dün akşam Fenerbahçe’li futbolcu ve takım kaptanı Alex de Souza için kopan fırtınanın arkasında da işte bu nitelikler vardı.

Gerek sosyal medyaya, twitter olsun, facebook olsun, gerekse forumlarda ve sosyal paylaşım sitelerinde bir tepki patlamasına yol açan şey Alex’in anlaşmasını feshederek takımdan ayrılmasıydı. Alex takımdan ayrıldığını tweetterinden attığı şu mesajla sevenlerine duyurdu,

Kontratimi sonlandirdim. Hayatimin en uzucu imzasi oldu. Fenerbahce bir oyuncu kaybetti ama bir taraftar kazandi. Hersey icin tesekkurler.

— Alex10 (@Alex10combr) October 1, 2012

Alex’in attığı bu veda mesajı bir rekor kırmış. ” En çok retweet alan Türkçe tweet ” olma özelliğini kazanmış. Bunun yanı sıra dünya sıralamasında da ilk 10 a girmiş. Bu mesajının ardından attığı şu duygusal mesaj da sıralamada 9. olmuş.

Bu taraftari hic unutmayacagim. hersey icin cok tesekkur ederim!!!

— Alex10 (@Alex10combr) October 1, 2012

AllTwitter‘da yer verilen dünyanın en çok retweet edilen Twitter iletilerinin yer aldığı sıralamada birinci sırada 250 binin üzerinde RT alan Justin Bieber yer alırken, Alex Lady Gaga, Katy Perry, Rihanna gibi isimleri geride bırakmış oldu. Alex’in hemen üzerinde ise 61 bin RT ile Obama’nın eşcinsel evlilikleri ile ilgili meşhur tweeti yer alıyor. Peki olaylar neden bu hale geldi, Alex neden bu kadar gündemde?

Önce bir Alex gerçeğinden bahsetmek gerek hem istatiksel olarak hem de taraftar gözünden. Alex Fenerbahçe’de kaldığı süre boyunca 343 maça çıkmış, 172 gol atmış, 139 asist yapmış, iki gol krallığı bulunan, takımın Avrupa maçlarında en fazla gol atmış yabancısı, ayrıca takımın şimdiye kadar ki en başarılı yabancısı, en çok gol atan orta saha yabancı oyuncusu. Alex için aman çok koşmuyor, sahada adeta yürüyor diyenlere şu videoyu öneriyorum. Adamın iğne deliğinden iplik geçirircesine attığı o şık pasları izlerken bir bayan olarak ben bile futboldan zevk alabiliyorum. Alex topu ayağında tutabilen, top ayağındayken taşıyıp adrese teslim paslar atabilen yetenekli bir futbolcu.

Sadece pas atmakla kalmıyor korner atışlarında topun arkasına geçtiğinde rakip takım taraftarlarının nefeslerini tuttuğunu size hissettirebiliyordu. Ceza sahasına yakın bir yerden serbest atış kazanılıp topun başına Alex geçtiğinde rakip takım sinirden gerilip ecel terleri döküyordu. Alex bencil bir futbolcu değildi. Bir takım kaptanı olarak nasıl davranması gerektiğini biliyordu. Sadece gol atmayı değil attırmayı düşünen, arkadaşlarını her zaman daha iyi oynamaları için yöneten biriydi. Sadece bir işaretiyle arkadaşları oyuna nasıl yayılmaları gerektiğini anlarlardı. Sadece bir bakışıyla arkadaşları topa nasıl yükselip kaleye atmaları gerektiğini anlarlardı.Takıma yön verir hatta bir karaktere bürünmesini sağlardı. Bir teknik direktör takımı ve oyuncuları teknik olarak yönetebilir ama bir oyuncuya kendini nasıl yönetmesi gerektiğini öğretemez, bu ancak deneyimle kazanılır. Alex kendi deneyimini arkadaşlarıyla paylaşarak onların daha olgun, daha iyi oyuncular olmalarını, oyunu okumayı öğrenmelerini sağlamaya çalışmış bir futbolcudur.

Alex vücuduna bakar. Daha geldikten birkaç hafta sonra sakatlanıp aylarca sahadan uzak kalan, zaten sakatım deyip ülkelerine tatile giden yayılmacı futbolculardan değildir. Hiç bu denli üzün sakatlığı olmamıştır. Diğer yabancı oyuncular gibi gevşek değildir, parasını alıp yatmaz, onun hakkını verir. Kompleksiz, yanına oynaması için kimi verirlerse versinler bir şekilde kendini ona uyduran veya oyuncuyu kendine uydurarak gol attıran biridir.

Alex kaybettiğinde küsmez, rakibine saldırmaz, küçümsemez veya büyüklenmez. Şampiyonluk maçında kaybettiği rakibini gidip soyunma odasında bizzat kutlar. Rakip takımın taraftarını kötülemez, kızdırmaz, terbiyesizlik yapmaz. Onların da sevdikleri takımları desteklerinin bilincinde bir oyuncudur. Rakip oyunculara küfretmez, hır çıkarmaya çalışmaz, didişip kavga etmez. Rakibine saygı duyar her şeyden önce.

Alex başka bir dine mensup bir adam olsa da uzun yıllardır yaşadığı ülkenin dinini anlamaya çalışır, Kuran-ı Kerim’i okur, taraftarının dinine saygı gösterir. Neden Atatürk’e bu kadar değer verdiklerini öğrenmek için onunla ilgili araştırmalar yapar, kitaplar okur ve sonrasında ona olan hayranlığını dile getirir. Birileri ” Birkaç Mehmet ” için meclis toplamazken o göğsüne şehitlerin isimini yazarak çıkar sahaya. 3000. golünü attığında ona 300 bin dolar prim verildiğinde gidip Mehmetçik Vakfına bağışlar. Kulübünün başkanı ” Böyle şeyler yapmak senin görevin değil. ” dese bile…

Alex gece hayatına dalıp kendini kaybetmez. Takım otobüsüne bindiğinde takar siyah çerçeveli gözlüklerini, okur sakin sakin kitabını. Sevincini ailesiyle paylaşır. Tıpkı bir takımın kaptanı olduğu gibi ailesinin de reisi olduğunu gösterir. Ailesine bir loca almak istediğinde her yerin dolu olduğunu öğrenince kimselerden kıyak beklemez, sıraya girer, sırası geldiğinde locasını alır. Alesi onu hiçbir maçta yalnız bırakmaz, sadece ona değil bağlı olduğu takıma da büyük sevgi gösterirler. Eşi insanımıza ve ülkemize duyduğu sevgiyi vücuduna işlediği dövmeyle ölümsüzleştirir. Çocukları Portekiz’e tatile gittiklerinde ” Haydi artık evimize dönelim. ” diye ağlar.

Bir taraftar ” Seni de seviyorum, Aykut Hoca’yı da hanginizi seçeyim? ” dediğinde ” Fenerbahçe’yi seç. Ben sadece bir oyuncuyum.” diyebilen biridir. Birileri ekranlara çıkıp ” Kimse Fenerbahçe’den üstün değildir. ” lugatı yaparken o lugat yapmayı geçmiş, neye değer verdiğini göstermiş biridir. Taraftarın tamamen kendi ceplerinden ödedikleri paralarla onun heykelini dikmeleri bu yüzdendir. O heykel Alex çok koştuğu, çok gol attığı, çok iyi bir futbolcu olduğu için değil adam gibi adam olduğu, Fenerbahçe’ye layık ve onu seven bir futbolcu olduğunu kanıtladığı için dikilmiştir.

İşte bu yüzdendir ki taraftar şu anda ona yapılan haksızlıklara tepki göstermekte. Kabullenememekte. Alex’in ayrışılına tepki olarak atılmış mesajlara bakıldığında görüyoruz ki Galatasaray’lısı da, Beşiktaşlı’sı da, Trabzon’lusu da ve nice takımların taraftarları da tepkilerini gösteriyorlar. İşte sadece Alex gibi futbolcular renklerin ötesine geçip “ FUTBOL ” u sevenleri ” TEK ” bir rengin altında birleştirmeyi ve onların ortak bir tepki vermelerini sağlayabilirdi. Çünkü sadece Alex gibi futbolcular gol atıp canlarını bile yaksa rakip takım taraftarını da yücelttiği için onların saygı ve sevgisini kazanabilirdi.

Şimdi şu 8 yıllık zaman dilimine bakıldığında bu futbolcunun Fenerbahçe’nin tarihine altın harflerle ismini yazdırdığını söyleyebiliriz. Bütün haklarından feragat ederek feshettiği sözleşmesi de ona paracı diyenlere kapak olurken gider ayak yine çok güzel bir ders vermiştir. Akşam penceresinin önündeki Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Fenerbahçe taraftarlarının birlik olarak ona sevgi gösterileri yapmalarını seyrederken gözlerinin dolması boşuna değildir. Eşinin gözyaşları içinde Fener formasını öpmesi boşuna değildir. Onlar biliyorlar. Herkesin ” Kıskanç ” olmadığı, herkesin ” Hilekar ” olmadığını. Onlar sevginin hasını aldılar milletimizden, bu yüzden biliyorlar, asla unutulmayacaklar. Bir zamanlar dedelerimiz Lefter’den bahsederdi, biz Rıdvan’ları, Oğuz’ları, Aykut’ları seyrettik ama çocuklarımıza ALEX i anlatacağız.

Aykut Kocaman’ın kendisinin rekorunu kırmasına 4 gol kala atmadık takla bırakmadan Alex’i oyuna, takıma küstürmesi, kesip durması bir yana Aziz Yıldırım’ın kaç kere k.ını kurtardığını Allah bilir. Kaç kere takımı sırtladığını, ipten aldığını, 90lardan sonra attığı gollerle tarihler yazdığını… Elbette bir gün Alex gidecekti ama Fenerbahçe taraftarı hatta diğer takımların da taraftarları onu muhteşem bir jubile maçıyla göndermeyi istiyorlardı. Her taraftar istediği formayla gönül rahatlığıyla gelip onu seyrederdi. Farklı renklerdeki formalar üzerlerinde ama kalplerinde ortak bir sevgi ve saygıyla onu son kez izler, onurlandırarak gönderirlerdi. Böyle olmamalıydı. Bir EFSANE böyle gönderilmemeliydi. İşte bunu Türk seyircisi hazmedemiyor, tepki gösteriyor.

Bundan sonra da Alex hangi takımda yer alırsa alsın gönlünün ülkemizde olacağını, Fenerbahçe’yi asla unutmayacağını biliyoruz. Belki bir gün teknik heyetin bir parçası olarak gelir yeniden ülkemize. Başımızın üstünde yeri var. Hangi takımın maçını izlemek için giderse gitsin, tribünler onu bağrına basacaktır.

İşte bütün bunlar yüzündendir ki,

Aziz Yıldırım, Kimse Fenerbahçe’den üstün değil derken çuvaldızı kendinize de köküne kadar batırmanızı istiyorum.

Aykut, Alex ve senin aranda KOCAMAN bir fark var artık anla.

ve Alex… Ne yazsak boş artık sadece bundan sonra böyle bilinir ki,

Adam gibi geldi, Adam gibi oynadı, Adam gibi gidiyor,

ALEX yazılır, ADAM diye okunur…

Muhteşem bir videoyla ona bir söz verelim,

Elbet Bir Gün Buluşacağız…

Reklamlar

4 Yorum

 1. Selam,çok içten bir yazı olmuş gerçekten.Aslında bir Galatasaray’lıyım ve daha önemlisi futbolla çok ilgili bir insan değilim,buna rağmen Alex’in yetenekli ve efendi bir oyuncu olduğunu biliyor ve hep takdir ediyordum.Olayların bu hale gelmesi gerçekten çok üzücü.Fenerbahçe yönetimini anlamak mümkün değil.

  • Aynen. Alex’in zaten en sevdiğim özelliği bütün takım taraflarınca saygı ve sevgi duyulan bir futbolcu olması, bu o kadar kolay kazanılabilecek bir şey değil. 8 yıl, tam 8 yıl bu adam insanlara kendini kanıtladı, çizgisini bir gün bile bozmadı. Şimdi biz bu adamı mı yoksa parmağını azarlar, tehdit eder gibi sallayarak zavallı Samet Güzel’i -Alex’in tercümanını” rezil eden, basının önünde kuklaya çeviren ukalayı mı alkışlayacağız? 😛

 2. Gozlerim doldu ciddiyim… Kendisi hakkinda soylenen abuk subuk seylere ragmen bugun hala cikmis benim de hatalarim oldu diyor adam. Adam kelimesini hic dusunmeden kullandigim nadir insanlardan… Seyirciden daha fazla magandalik yapan futbolcularin arasinda adamligindan zerre odun vermedi senelerce.
  Dun Besiktas- Fenerbahce macina gittim. Stada girerken guvenlik gorevlileri “Alex’le alakali bir seyler var mi uzerinizde?” diye sordular. Meger o sekilde stada girmek yasakmis! Bu terbiyesizligi hakedecek ne yapti bu adam?
  Sular isiniyor… Yakin vakitte kulubu babasinin ciftligi sananlar defolup gidecek insallah.
  Ve inaniyorum ki Alex’le yolumuz bir kere daha kesisecek.

  • Seyircisini azarlama hakkını kendinde gören, maaşlı elemanına parmağını sallayıp baskı altına alan birinden nasıl kararlar almasını bekleyebiliriz ki? Aziz Yıldırım resmen artık bırakın Fenerbahçe’yi kendi üzerindeki kontrolü bile kaybetmiştir. İnsanların duydukları sevgiye gem vurmaya çalışmak her zaman ters etki yapar bunu unutuyor. Maske takmadılar, afiş asmadılar diye o insanlar yüreklerindeki Alex sevgisini unutacak değiller.

   Alex bugünkü basın toplantısında ayarın Allah’ını vermiştir. Dürüst bir adamda görülebilecek en büyük meziyet önce kendi hatasını kabul etmektir. Alex basın toplantısında sözlerine ve eleştirilerine önce kendini hedefe alarak başlayarak ne denli dürüst bir adam olduğunu bir kere daha göstermiştir. Çuvaldızı önce kendine sonra başkasına boşuna dememişler. Olayları kronolojik bir sıralamayla anlatarak hataların ayaklarını birer birer açıklamıştır. Gerektiğinde övmesi gereken yerde kişiyi övmüş, eleştirmesi gereken yerde eleştirmiştir. Sakin, biraz tedirgin ama tamamen açık bir şekilde her şeyi anlatmıştır. Kendisine basit suçlamalarla saldıranlara ince ayarlar vermiştir.

   Aziz Yıldırım : Saha içindeki Alex’e kefilim ama saha dışındaki Alex’i tanıyamıyorum.

   Alex : Sahada lens takıyorum, dışarıda gözlük. Basit bir hayat yaşayan basit bir adamım.

   Şu anda tek isteğim Alex’in de gönlünde yatan jübile maçının gerçekleşmesidir. Galatasaray’la oynanacak bir maçta, tribünlerde tüm takım taraftlarları formalarıyla oturarak Kaptan Alex’e saygı ve sevgilerini sundukları bir jübile maçı Türk futbol tarihine kazınacaktır kuşkusuz. Eh bunu da Azizsil ve Kocamanego Aykut ister mi bilemeyeceğim :)))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: