Darkangelhome

5 Kitap 1 Tanıtım


Annemin rahatsızlığı yüzünden hastanede vakit geçirirken genellikle kitap okumayı tercih ettik kardeşimle. Daha çok hafif, eğlencelik, kendini iyi hisset kitaplarıydı okuduklarımız ama güzellerdi. Ben de okuduğum bütün kitaplara ayrı ayrı yazılar hazırlamak yerine beşine bir tanıtım yazısı hazırlamaya karar verdim. Aslında sabun köpüğü kitaplar gibi görünseler de gerçekten sizleri hem çok duygulandıracak hem de çok eğlendirecek kitaplar oldukları için bu beş kitabı seçtim.

SENDEN BAŞKA YOK – ANYBODY OUT THERE – MARIAN KEYS

New York’a geri dönüp onu bulmak zorundaydım. Orada olmama ihtimali de vardı ama şansımı denemek zorundaydım çünkü tek bir şeyden emindim : Burada değildi.

KİŞİSEL YORUM : Çok fazla spoiler vermek istemiyorum bu kitap sizin beklentilerinizin üzerinde bir kitap olacaktır bunu söyleyebilirim. Sakın ola kapağındaki caf caflı görüntüye aldanmayın. İçeriğinde sizi ağır bir dramla harmanlanmış komik bir aile bekliyor. Kitabı bitirdiğinizde fırsatınız varken yapmadıklarınızı düşünürken bulabilirsiniz kendinizi. Çerezlik kitaplar kategorisinde olmasına rağmen sizce vaat ettiğinden fazlasını verecektir. 500 küsur sayfanın nasıl akıp gittiğini anlayamayacaksınız baş karakterin kız kardeşinin dedektiflik maceraları, Alan konusundaki gizem, terapi grubundaki vatandaşlar derken bir de bakmışsınız kitap bitivermiş. Şans vermenizi kesinlikle tavsiye ederim. Tabii garip gizemler ve alakasız konuların birbiriyle devamlı çarpıştığı hikayeler ilginizi çekmiyorsa uzak durmanız yararınıza da olabilir 🙂

10/7 Neden? Beklentileri aştığı için.

PASAKLI TANRIÇA – The Undomestic Goddess – SOPHIE KINSELLA

Adım Samantha. Yirmi dokuz yaşındayım. Hayatımda hiç yemek pişirmedim. Yer silmedim. Toz almadım. Düğme falan da dikemem. Yapmayı bildiğim tek şey kontratları yeniden düzenlemek ve müvekkilime milyonlarca pound kar ettirmek.

Pasaklı Tanrıça, hayatı biraz ağırdan alması gereken genç bir kızın hikayesi. Ki bu kızın artık kendini bulması, en önemlisi aşkı bulması gerekiyor. Ve elbette ki sözü edilen bu kızın, bir kenarda öylece durmasına alışkın olduğu ütü masasının ne işe yaradığını da artık uygulamalı olarak öğrenmesi gerekiyor.

KİŞİSEL YORUM : Kapak arkası özeti kitabı tamamen özetliyor. Komik, eğlenceli, aceyip hoş vakit geçirebileceğiniz bir kitap. Kahkahalar atarak okuduğumu söyleyebilirim. Karakterin iç sesiyle yaptığı yorumlar, ev işlerini yapabilmek için verdiği mücadele, amansız başarma hırsı ve elbette aşk. Baş karaktere çabucak kanınız ısınıyor hele de benim gibi Samantha ile çok ortak noktası olan (Ütü mü? O da ne? ) hanımlar için kitap çok daha eğlenceli olacaktır diye düşünüyorum. Kızlar emin olun bizim için de hala bir şans var ahuhahaaa 😀 Karakterler öyle detaylıca işlenmemiş ve eksiklikleri olmasına rağmen insan okurken bunlara kafa yormuyor. Hani insan okurken tam filme çekilecek kitap diye düşünüyor. ” Bridget Jones ” ve benzeri uyarlanan hafif kitaplarda olduğu gibi kitabı okurken insan sahneleri zihninde canlandırabiliyor. İnandırıcılığı şüpheli ama yine de kabul edilebilir olan türden bir kitap 🙂

10/8 Neden? Kitap zaten inandırıcılıktan uzak ama sonu hepten ohalık olduğu için. 🙂

İLİŞKİLER – ATTACHMENTS – RAINBOW ROWELL

Beth Fremont ve Jennifer Scribner-Snyder ofis içi e-posta yazışmalarının denetlendiğini biliyorlar.

Elbette biliyorlar! Çünkü onlar, “Şirket kaynaklarını kötüye kullanmayacağım, vs., vs.” formlarını imzalamışlardı. Gazetede çalışan diğer herkes de şirketin e-posta politikasından haberdardı… Ama nedense kendilerini buna uymaya ciddi ciddi teşvik edemiyorlardı. Jennifer, Bethe aile olmak hakkında eşine söyleyemediği her şeyi söylerken, Beth de Jennifera her şeyini anlatırdı, nokta! Özellikle sonuçta kahkahalara boğulmak varsa…

Lincoln ONeill Beth ve Jenniferın e-postalarını okumaya bir son vermesi gerektiğini biliyor.

Sadece onlara birer uyarı mesajı göndermesi gerek. Aslında bunu onları ilk kez birbirlerine şirket politikasına aykırı e-postalar gönderirken yakaladığında yapmalıydı. Ama her ikisi de çok şirindi… Onlar çok akıllı, komik ve ilginçlerdi. En önemlisi de Lincoln onları sevmişti. Özellikle Bethi.

İlişkiler Milenyum biterken yirmili yaşlarının sonundaki üç insan hakkında eğlenceli ve sürükleyici romantik bir komedi. İlişkilerin son buluşu ve yeni ilişkilerin başlangıcı, ofis aşkları, kız arkadaşlar ve erkek arkadaşınızın müzik grubuyla barış anlaşması imzalamanız hakkında bir roman.

Bu kitap kendinizi en iyi versiyonunuz gibi hissettiren kişiye Âşık olmak hakkında. Bu kişi daha önce hiç tanışmadığınız biri olsa bile!

KİŞİSEL YORUM : Kitabın kapağına bakıp sakın aldanmayın. Zira bu bir romantik komedi değil hatta komedi bile değil, hattaaaaa romantik de değil 😀 Nasıl yani diyeceksiniz şimdi ve haklısınız. Kitapta aşk var elbette hem de gerçekten çok hoş işleniyor. Komedi de var ancak herkese hitap edecek türde değil. Kısacası kitap herkesin beğenisini kazanabilecek şekilde düzenlenmemiş. Modern çağın aşk hikayesini anlatmak için yola çıkan yazar iki genç kadının mailleşmesinin üzerinden bir erkeğin hayatını tamamen değiştirmesini anlatmış. İlk defa romantik komedi olarak lanse edilen bir kitapta erkek karakterin ağırlığını hatta baş rolde olduğunu gördüğüm için kitap bana çok iginç geldi. Beth ve Jennifer’in bazı dialoglarının gerçekten sıkıcı olduklarını görmezden gelirsek Lincoln karakteri ciddi anlamda muhteşem bir karakter. Yaşadığı çıkmazlardan, saplanıp kaldığı geçmişinden, unutamadığı aşkının ve annesinin hayatı üzerindeki baskısından kurtulmasını sağlıyor bizim çenebaz bilgisayar kurtları. Lincoln’ün geçtiği aşamaları ve başardıklarını okurken ben gerçekten kendimi iyi hissettim. Ama yineliyorum herkesin zevkine hitap eden bir kitap değil. 😉

Benim çok güldüğüm esprilerden birini yazmasam çatlarım.

Beth : Süperman neden Clark Kent oluyor sanıyorsun? Gözlüklü bir Süperman olduğunu gizlemek için! 🙂

10/8 Neden? Herkesin baş rolde bir erkeğin olmasını kaldıramayacağı için 🙂

AŞK FALCISI – UNPREDICTABLE – EIEEN COOK

O falcı değil ama mecbur kalırsa olabilir…

Sophie Kintock deli değil, sadece 6 yıldır birlikte olduğu erkeğini geri istiyor o kadar! Onun yeni kız arkadaşına sahte bir fal bakmak için medyum kılığına girmek de fazla ileri gitmek sayılmaz, değil mi?

Psişik güçlere sahip numarası yapmak kolay ve eğlenceli hale geliyor, özellikle de işin bütün numaralarını bilen (biraz budala olsa da) sevimli Nickten birkaç ders aldıktan sonra. Fakat falları tahmin ettiğinden çok daha fazla şeye yarıyor ve ona radyoda fal anlatma işi teklif ediliyor.

Şimdi hiç de dürüst olmayan bir meslekteki bu yükselen yıldızlığını kabul edip etmemeye karar vermesi gerekiyor. Ve en iyi seçeneğinin eski alevini yeniden canlandırmak mı yoksa yeni birinde aşkı bulmak mı olduğuna. En önemlisiyse, yanıtların nerede yattığını çözmesi gerekiyor: yıldızlarda mı, yoksa kendinde mi?

KİŞİSEL YORUM : Gerçekten arada sırada kahkahalar atarak okuduğum bir kitaptı bu. Özellikle Sophie’nin ex-erkek arkadaşını kendine döndürmek için bulduğu inanılmaz yöntemler başlı başına bir komedi harikası. Falcılık numaraları, en yakın arkadaşın çocuğunun sevimlilikleri, Sophie’nin köpeğinin insanı gülmekten öldüren tepkileri derken bir bakmışsınız kitap bitivermiş. Birkaç keskin dönemeçe sahip olma cesaretini de gösteriyor. Sophie’nin amansızca saplanıp kaldığı aslında onu hak etmeyen bir adamı geri alma konusundaki takıntısından uyanmasını okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız 🙂 Bu arada piyasada kitabın iki farklı kapağının olduğunu ve her iki kapağın da hikayeye hiç uymadıklarını söyleyebilirim.

10/8 Neden? Fazla yüksek verdim zira o köpecik kalbimi çok feci çaldı yav 🙂

YÜZLEŞME – HİGH NOON – NORA ROBERTS

Polis Phoebe Macnamara’nın henüz küçükken yaşadığı bir deneyim, onun yıllar sonra Savannah’ın bir numaralı ara bulucusu olmasına yol açar ve her gün pamuk ipliğine bağlı rehin alma vakalarıyla uğraşır.

KİŞİSEL YORUM : Nora Roberts’in bütün kitaplarında olduğu gibi bunda da kadın dayanışması had safhada, feminizm buram buram kokuyor. Ancak yine de kendinizi bu kitapları okumaktan alıkoyamıyorsunuz. Aslında Nora Roberts ve Danielle Steel hakkında bir yazı hazırlıyorum, taslaklarımda mevcut ama rötuşlanması lazım. Onu da bir ara göndermek istiyorum. Zira bu ikisi romantik kitaplar dalında pek meşhurlar ve VS yazısı yazılmaya pek müsaitler 🙂 Nora’nın bu kitabını romantik olarak niteleyemem zira normal sayılabilecek bir karakter bile mevcut değil içinde. Neredeyse bütün karakterler problemli. Evet aşk var ama bu kitap daha çok dram/polisiye tarzına daha yakın. Çok çetrefilli bir polisiye hikayesi olmasa da insanı konuda tutmayı başaracak kadar ilgi çekici. Vıcık vıcık aşk masalları istemeyenlere önerebileceğim bir kitap. 😉

10/8 Neden? Dram… Dram… Ama anlayış içeren ve karakterlerin acılarına empati kazandırmayı başaran bir kitap olduğu için.

Reklamlar

6 Yorum

 1. İlk iki kitap fena değil gibi. Özellikle Samantha ilgimi çekti. Neden acaba? 😀 Şu sıralar fazla kitap okumuyorum. Bunlara denk gelirsem alırım belki. Teşekkürler tanıtımlar için. 🙂

  • Samantha sanırım her dişinin ilgisini çekebilecek bir kitap ve sıkılmadan okuyacağınızı da söyleyebilirim 😉

 2. Sakuraçan

  Samantha benimde ilgimi çekti:) şu sıra onbeş tatilde okumak için düşündüğüm on kitap olmasa dadanırdim bu kitaba ama biraz beklemesi gerekecek:)
  bu arada çok çok geçmiş olsun,annene acil sifalar diliyorum

  • Yaz tatilinde okursunuz, aklınızda olsun hepsi güzel kitaplar, sana hitap edenleri seçer okursun 😉 Teşekkürler dileklerin için de 😉

 3. Sophie Kinsella en sevdiğim yazarlardan biridir. pasaklı tanrıça çok da eski bir kitap, ben üniversitedeyken almıştım ki yaklaşık 8 sene falan öncesi. en son baktığımda bütün online kitap sitelerinde cep boyları dahil stokta yok gösteriyordu. umarım bulursunuz. çünkü Samantha kesinlikle hayatınızda olması gereken bir kadın… yine aynı yazarın Yirmiler kızı (Lara ve uçuk hayalet büyük teyzesi Sadie’ye aşık olacaksınız) ve Numaran bende var ( poppy ve sam kahkaha tufanı daha dün okudum) kitaplarını da tavsiye ederim.

  • Sağol canım ya benim huyumdur öyle pek caf caflı cildleri olan kitapları okumam ama Betsy den sonra daha ön yargılı olmaya başlamıştım bu tarz kitaplara karşı iyi ki de öyle olmuşum 🙂 Tavsiyelerini hemen kenara not ettim bir ara alayım 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: