Darkangelhome

Nora Roberts VS Danielle Steel


Efenimmm VS yazılarından biriyle daha karşınızdayım. Bu kez iki yazarı karşılaştıracağım ancak puanlama yapmayacağım sadece farklılıklarını vurgulayacağım. Çünkü her iki yazar da iyi, çok sevilen yazarlar. Bakalım kimler benimle aynı fikirde, kimler farklı fikirde olacak, lütfen yorumlarınızla bu değerlendirmeye katkıda bulunun 😉

Romantik serilerde patlamaların yaşandığı şu dönemde bu dalın iki kraliçesini karşılaştırma yapmanın da zamanı gelmiştir diyorum. Hoş aslında bu iki kraliçenin kitaplarının en azından ülkemizde yeniden satmaya başlamasını tamamen bir başka kraliçe Judith Mcnaught sağladı. Tarihsel romantik kitapların kraliçesi Judith Mcnaught’un bir anda ülkemizde çok sevilmesiyle birlikte şu anda yaşanan tarihsel aşk romanları patlaması meydana geldi. Eh dolayısıyla diğer aşk romanları yazarları da bundan nasiplerini bolca aldılar, alıyorlar. Ancak okuyucu doyuma ulaşmak üzere, tıpkı Twiligth sonrasında patlak veren vampir, kurt adam vb serilerinde olduğu gibi bunlardan da bıkmaları yakındır.

Gelgelelim hem ülkemizde hem de dünyada uzun süredir romantik dalın kraliçeliği paylaşmış iki yazara. İkili arasında gizli bir rekabet olduğu bir gerçek. Hayranları da her zaman birbirlerine laf sokmuşlardır. Nora Roberts Harlequin geçmişine sahip bir yazar olarak kitap yazmakta hem çok hızlı hem de başarılı. Danielle Steel de hızlı kitap yazsa da artık eskisi kadar verimli değil. Ayrıca Danielle okuyucusunu bir noktada sıkmaya başladı ve bu da okuyucunun başka yazarlara kaymalarına neden oldu. Peki bu iki yazarı birbirinden ayıran farklılıklar nelerdir? Hangisi daha başarılıdır? Hangisi daha sıkıcıdır?

GEÇMİŞLERİ BAKIMINDAN KARŞILAŞTIRMA

Diyeceksiniz ki yazarların geçmişlerinden bize ne? Ama işin aslı öyle değil. Hem Danielle’yi hem de Nora’yı şekillendiren, kitaplarında resmettikleri hikayelere temel oluşturan şey geçmişleri ve hayatlarına etki eden olaylar. Bu yüzden şimdi iki yazarın da geçmişine bir bakalım,

Danille henüz 18 yaşındayken evlenmiş, boşanmış ve toplamda yaptığı 5 evlilikten 2 üvey çocuğu dahil 9 çocuğun sahibi olmuştur. Başından geçen beş evlilik ve boşanmalardan sonra hayatına bir de oğullarından Nick’in intihar ederek hayatına son vermesi damgasını vurmuştur. Danielle oğlunun velayetini almak için dava açmış, ancak ünlü olduğu gerekçesiyle ret edildiği sırada Bipolar Bozukluk hastası olan oğlu intihar etmiştir. Danielle oğlu adına bir vakıf kurmuştur ancak bu konu hakkında duygusal konuşmalar yapmaktan sert bir şekilde kaçınır. Bu da hayranları arasında onun romantik kitaplar yazan biri olarak sert ve duygusuz görünmesine neden olmuştur. Oğlunun anısına ” Onun Parlak Işığı ” (His Bright Light) adındaki romanı yazmıştır. Kitabın geliri akıl hastalığı ile ilgili bakım ve araştırma yapan kuruluşlara verilmiştir. Böylesine allak bullak ve acılarla dolu bir hayat yaşayan bir kadın olarak Danielle’den Neşeli Günler yazmasını beklemek zaten boş olurdu diye düşünüyorum. Bu hayat onun yazım tarzına fazlasıyla yansımıştır.

Nora ise ailesinin tek kız çocuğu olarak rahibelerin sıkı eğitimiyle yetişmiş, erken yaşta evlenmiş, iki oğlu olmuş, sonrasında boşanıp yeniden evlenmiş, hala ikinci kocasıyla evli. Çocuklarıyla uğraşıp sadece evde vakit geçiren, kendini evde uğraştığı el sanatları ve evinin bahçesine adamış, çocuklarının okulları ve ev arasında geçen dar bir yaşam alanına sahip bir kadınmış. Nora’nın kitap yazmaya başlaması kar fırtınası yüzünden bir hafta evden çıkamadığı bir zamana denk gelmiş. “Akıl sağlığım için bir şeyler yapmak zorundaydım.” diyor ve sonrasında kitaplarını yazmaya başlamış. Hatun günde 8 saat yazıyormuş ey vatandaş! Bu kadın kitap çıkarmasında kim çıkarsın? 😀 Kitap taslağını gönderdiği Harlequin önce onu ret etmiş çünkü ağırlıklı olarak İngiliz yazarlara yer veriyorlarmış. Ancak Amerika ayağı genişlemeye karar verdiğinde, yeni yazarlar aradığında Nora bir kere daha başvurmuş ve kabul edilmiş. Nora’nın geçmişine bakıldığında onun gençliğinden yetişkinliğine kadar eve mahkum edilen bir yaşama sahip olduğunu, dolayısıyla kendi iç dünyasında çıkış arayan bir ruha sahip olduğunu söyleyebiliriz.

YAZIM TARZLARI BAKIMINDAN KARŞILAŞTIRMA

Danielle Steel romanlarının kalıplarının belli olması yazarın en büyük dezavantajı. Kitaplarında mutlaka ama mutlaka trajik bir olay, bir ölüm, hastalık, sakatlık vs bulunmakta. Baş karakteri ya çocuğunu, ya eşini ya ailesini trajik bir şekilde kaybeder, veyahut mühim bir hastalıkla mücadele eder, edenlere yardım eder vs… Çoğu kitabında baş karakter ilk aşkıyla birlikte olmaz. Her zaman ilk aşkı çok güçlü ve büyük olsa da bu aşk ya ölür ya da değişik trajik olaylar neticesinde ayrılırlar. Baş karakter de ikinci aşkıyla mutluluğa yelken açar. Danielle’nin kitaplarında ” Her zaman bir umut, ikinci şans vardır ” mesajı hakimdir. Hastalıktan sonra, ölümden sonra, kayıptan sonra her zaman ikinci bir şansın orada sizi beklediğinizi anlatmak ister kitapları. Bu yüzden kitaplarında baş karakter ilk aşkında sevgiyi, ikincisinde huzuru bulur. Danielle genellikle kitaplarında aile sorunlarına, toplumsal sorunlara eğilmeyi tercih eder. Ama sizi ağlatmadan bırakmayacağını garanti ederim 🙂

Danielle’nin geçmişi neden bu tarz kitaplar yazdığını çok net açıklıyor bence. Toplumsal sorunları, insanların zayıflıklarını, acılarla güçlenen insanları kitaplarında işlemeyi seviyor. Danielle ” Aile Albümü ” adlı kitabında toplumsal bir sorunun parçası olan eşcinsel tercihleri yüzünden ailesini kaybetme noktasına gelen bir çocuğu ve tercihlerini öğrenen ailesinin hayatında meydana gelen kopuklara da yer vererek diğer romantik yazarlar arasındaki farkını ortaya koymuştur. Zira diğer yazarlar genellikle bu konudan köşe bucak kaçınmaya veya hafifçe işlemeye, yan karakter olarak eşcinsel bir karaktere yer verseler de onu asla spotların önüne koymamaya çalışırlar. Gerçi ben kitabı okumadım, olayı nasıl ele aldığını bilmiyorum ama denemesi bile bir şeydir.

Nora’nın ise geçmişine ve bugününe bakıldığında onun etrafının her zaman sadece erkeklerle çevrili olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla erkekleri iyi anlayan ancak kadınların ilgisine aç bir insan olarak yetişmiş. Bu da kitaplarına bu şekilde yansımış. Nora Roberts kitaplarında kadın dayanışmasına büyük ağırlık veren bir yazardır. Onun kitaplarının çoğunda baş kadın karakter mutlaka ama mutlaka hemcinsi kadınların büyük desteğini alır, onlar sayesinde ayakta kalır, onlarla hayata tutunur, hayatını paylaşır vs. Nora’nın kadın karakterleri genellikle sorunlu kadınlar olur. Geçmişlerinde mutlaka yaşanılan bir sorun, dram olmasına rağmen hayata tutunmuş ve mücadele etmiş kadınlar söz konusudur kitaplarında. Feminizm buram buram koksa da yine de kadın karakter yeri geldiğinde kendini erkek karakterin güvenli kollarına bırakır 😀 Ancak dikkatli bakıldığında Nora’nın erkek karakterlerini kadın karakterlerinden daha zayıf işlediği görünecektir. Temel bakımından veya işleyiş bakımından erkek karakterleri kadın karakterleri kadar sağlam değildir. Yine de Danielle’nin hiç varlık gösteremeyen erkek karakterleri düşünüldüğünde bu bile artı olarak görülebilir. Nora Roberts tek bir anlatım tarzına çakılı kalmayarak Danielle karşısında farklılaşmayı başarmıştır. Polisiye yazar, fantastik hikayeler yazar, gerilim yazar ve bunları aşkla harmanlar. Bu da onun çıkış arayan meraklı ruhunu yansıtmaktadır. Danielle acılarını kitaplarına akıtırken, Nora özlemlerini akıtır.

BAŞARILARI BAKIMINDAN KIYASLAMA

Danielle’nin kitapları 47 ülkede 28 dile çevrilmiştir ve şu ana kadar 590 milyondan fazla satmıştır. 1989 yılında 381 hafta ard arda Best Sellers listesinde 1 numara kalmasıyla Guinnes Rekorlar Kitabı‘na girmiştir. Danielle’nin 21 kitabı TV filmi veya serisi olarak uyarlanmış, 2 Golden Globe adaylığı kazanmıştır. Akademiler zaten genellikle toplumsal olaylara veya aile acılarına yer veren film ve dizileri ödüllendirdiği için bu çok garipsenecek bir durum değil 🙂 Nora’dan farklı olarak Danielle ilk kitabını henüz 19 yaşındayken yazmıştır. Üç dil bilen yazar bazen bir konu hakkında yazmadan önce 3 yıl araştırdığı oluyormuş. Şu anda yılda 1-2 kitap yayınlamakta.

Nora’ya gelince kariyeri boyunca toplamda 184 hafta New York Best Seller listesinin 1 numarasında yer almış yani bunu yıla vurursak 3,5 yıl gibi bir rakama tekabül ediyor. Şimdiye kadar dünya üzerinde 400 milyondan fazla sattığı düşünüyor. Dakikada yaklaşık 27 adet kitap satıyor. Nora Roberts bu dalda 1 milyon adetten fazla satmayı başaran 3. yazar. Aynı zamanda JD ROBB adı altında da kitaplar yayınlamaya devam ediyor. Oğulları Jason ve Dan’ın isimlerini, kendi soy adının da yarısını kısaltarak uydurmuş bu ismi. Ünlü serilerinden Ölüm Serisi‘nin bu ad altında yayınlamıştır. Nora Roberts totalde 200 kitabı aşmış bulunmakta. Şimdiye kadar 9 kitabı TV filmi olarak uyarlanmıştır.

ÜLKEMİZDE YAYINLANAN KİTAPLARI

Danielle’nin sanırım 70 kadar kitabı ülkemizde yayınlandı hatta ülkemizde yayınlanmaya başlayan en eski aşk romanları yazarıdır diyebiliriz onun için. Bu yüzdendir ki eski ve sadık bir hayran kitlesi mevcut. Ülkemizde yayınlanan kitaplarından bazıları,

Geç Gelen Mutluluk
Mücevherler
Sevgi Adına
Malikane
Soylu ve Onurlu
Zoya
Kaderin Tuzağı
Hoşça Kal Büyükanne
Sığınak
Umut Çiftliği
Yankılar
Evlilik
Dualar Gerçek Olsa
Müzmin Bekarlar
Mucize
Yuvaya Giden Yol
Taciz
Kır Evi
Yüzük
Ev
İmkansız Aşk
Özlem Denizi
Fidye
Flört Oyunu
Melek
Bir Yağmurdur Sevgi
Kader Çıkmazı
Kaybetmek İstemiyorum
Umut Sokağındaki Ev
Armağan
Buruk Anılar
Küçük Mutluluklar
Paris’te Beş Gün
Eve Dönüş
Acı Yıllar
Kanatlar
Onca Sevgiye Rağmen
Hayalimdeki Kadın
Umuda Yolculuk
Onun Parlak Işığı
Star
Gelecek Bizimdir
Aynadaki Görüntü
Tutku Yılları
Sevmek Zamanı
Sevginin de Ötesinde
Sevgi Bildirisi
Yalnız Kartal
Yaz Bitmesin
Aile Albümü
Özel Bir Armağan
Özel Dokunuşlar
Yaşayacaksın
Sevgi Yolu
Günbatımı
Yaşanmayan Özgürlük
Klone ve Ben

Nora Roberts’in değişik yayım evlerinden çıkmış yaklaşık 45 kadar kitabı ülkemizde yayınlanmıştır. Fantastik ve polisine romanslara da yer vermesi dolayısıyla genç nesilden daha fazla ilgi görmektedir. Ülkemizde yayınlanan bazı kitapları,

Sıcak Buz 1987 Hot Ice
Uğursuz Kolye 1998 The Reef
Aşk Sığınağı 1998 Homeport
Nehrin Sonu 1999 River”s End
Dolunayda Aşk 2000 Carolina Moon
Villa 2001 The Villa
Bataklıkta Gece Yarısı 2001 Midnight Bayou
Aşkın Resmi 2002 Chesapeake Blue
Üç Kader Tanrıçası 2002 Three Fates
Düşlerin Ötesinde 2006 Angel”s Fall
Yüzleşme 2007 High Noon
Beyaz Düşler 2011 Orjinal Adı: Vision In White

Anahtar Serisi

Işığın Anahtarı 2003 Key of Light
Bilgeliğin Anahtarı 2003 Key of Knowledge
Cesaretin Anahtarı 2003 Key of Valor

Ayrıca 11 kitabı aşan ve takma adıyla yazdığı Ölüm (In Death) Serisi de yazarın kitapları arasındadır 😉 Zaten yakında size hem Anahtar serisini, hem de Ölüm (In Death) Serisi’ni tanıtan bir yazı hazırlamak istiyorum 😉

Ben iki yazarın farklılıklarını ve birbirlerine üstün oldukları özelliklerini belirttim. Peki siz bu iki yetenekli yazarın hangisini daha çok beğeniyorsunuz ve neden? Kitaplığınızda bulunan kitaplardan bizlere önerebileceğiniz kitapları var mı? Yazarlar hakkında daha fazla bilgi için resmi sitelerine göz atabilirsiniz. 😉

DANIELLE STEEL RESMİ SİTESİ

NORA ROBERTS RESMİ SİTESİ

Reklamlar

4 Yorum

  1. Harika bir yazı olmuş, gayet bilgilendirici. Özellikle benim gibi iki yazarı da bilmeyenler için. Bilmemek derken adlarını duydum elbet ama aşk romanı falan pek ilgimi çekmediğinden es geçtim. Ama Nora Roberts fantastik, polisiye falan da yazıyorsa kesinlikle bir bakmam gerek. 🙂 Özellikle “Sıcak Buz” dan başlamak istiyorum. Bu ismin ben de çok önemli(!) bir yeri var da. 😀

    • Ben de zaten yazarı hiç okumamışların haklarında biraz olsun bilgileri olması için farklı detaylar içeren bir yazı yazmak istemiştim. Kitaplarını anlamak için ikisinin geçmişine bakmak yetiyor zaten 😉

  2. Sakuraçan

    Aslında bu yazarların hiçbirini okumadım,seri olarakta genellikle fantastik seriler tercihimdir ve alacakaranlik serisini çok basit bulduğumu belirtmeden geçemeyeceğim:) ama bu tanıtıcı yazıyla ilgimi çeken bu yazarlarn en beğenılen kitaplarıyla başlayacam sanırım:) tsk ler,bilgilendırici bir yazı olmuş ve tabiki ilgi çekici

    • Teşekkürler yorumun için 🙂 Elbette herkese hitap edebilecek bir tarz değil ama en azından Nora’nın fantastik serileri de mevcut. Onlara göz atabilirsin 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: