Darkangelhome

Nô Otoko / Brain Man – Sıfır Duygu Eşittir %100 Adalet Midir?


Orjinal adı : Nô Otoko
İngilizce ADI : Brain Man
Ülke : 2013 Japonya
Yönetmen: Tomoyuki Takimoto
Dil: Japonca
Tür: Gizem
Müzik: Tsuneo Imahori – Gabriele Roberto
Senaryo: Urio Shudô – Izuru Narushima – Katsuhiko Manabe
Yapımcılar: Yûji Ishida

OYUNCULAR

Toma Ikuta
Yasuko Matsuyuki
Yôsuke Eguchi
Fumi Nikaidô
Rina Ôta


KONUSU : Japonya’da bir süredir ülkeyi korkuya boğan patlamalı saldırılar yaşanmaktadır. Patlamaların hedef aldığı kişiler her zaman patlamalarla ilgili haberlere karışan gündemdeki kişilerdir ama sonuçta hep masumlar zarar görmektedir. Son patlamalara şahit olan psikiyatrisin yardımıyla ip uçlarına ulaşmaya çalışan iki dedektif son patlamanın merkezinde kalırlar ama artık ellerinde bir sanık vardır. Ichiro Suzuki (Ikuta Toma) adındaki bu adam görünürde çok normal bir adamdır. Ancak psikiyatrisin gözlemleri sonucunda onun ” fazla normal ” bir adam olduğu ortaya çıkar. Ichiro belirlenmiş sorulara belirlenmiş cevaplar verebilmektedir ancak beklemediği bir soru geldiğinde anlayamaz. Her gün aynı saatte tuvalete gider ve uyur. Üstelik yanında saat de yoktur. Fotografik hafızası sayesinde duyduğu, okuduğu ve gördüğü bir şeyi asla unutmaz. Ulaştıkları gerçek herkesi şaşırtır, aslında İchiro hiçbir duygu hissetmemektedir. Sonunda dedektifler ve doktor Ichiro’nun patlama sırasında orada olmasının nedeninin gerçek suçluları öldürmek olduğunu keşfederler. Ne yazık ki gerçek suçlular da bunu öğrenmişlerdir.


KİŞİSEL YORUM : Ikuta Toma’nın övgüler alan ve uzun zamandır izlemek istediğim bir filmiydi No Otoko. Bir gerilim/aksiyon filmi olarak beklentileri fazlasıyla karşılıyor diyebilirim. Ikuta yavaş yavaş janjanlı romantik komedilerden karanlık ve aksiyon vaad eden filmlere geçiş yapıyor. Zaten bir oyuncu her zaman aynı tarzda yapımlarda oynarsa kendini geliştiremez. Bu yüzden Ikuta’nın bu filmi seçmesini olumlu görüyorum. Bu sayede aksiyonda ne kadar iyi olabileceğini gördük. Dövüş sahneleri kısaydı ve merakımızı giderecek kadar çok değildi ama yeterliydi. Ikuta olmuşsun sen adamım ❤

Aslında ortada bir gizem yok her şey senaryoda tıkır tıkır çözümleniyor. İlginç bir başlangıçla suçlular zaten daha filmin başında herkesten önce ekranda arzı endam ediyorlar. Böylece herkesten önce suçluların ne derece sapkın oldukları gözümüze sokuluyor. Ikuta bu film için vücut çalışması yapmış ama sanırım sadece sergilemek için. XD Zira sadece tek bir sahnede çıplaktı o da yukarıdaki muayene sahnesinde XD Filmin en büyük sıkıntısı bütün gizemini Ikuta’nın kim olduğunu çözme üzerine yoğunlaştırmış olmasında. Çünkü kimliği ortaya çıktıktan sonra filmin devamını merak ettirecek bir gizem kalmıyor ve zaten tahmin edebileceğimiz finale ilerlemesini seyrediyoruz.

Filmin tamamı neredeyse Ikuta üzerine kurulu olmasına rağmen psikiyatristle empati kurmamızı da sağlıyor. Bu açıdan sanki filmin iki farklı kahramanı var gibi. Ikuta’yı sanırım ilk kez gülümsemeden oynadığı bir rolde izledim. Adamın gülümsemesi ne değerliymiş arkadaş! Bir gülümseme insanı nasıl değiştiriyor canlı kanıtı adeta XD Özellikle de karakterinin hiçbir duyguyu hissetmeyen bir insan olması dolayısıyla Ikuta her sahnede sıfır duygu ifadesiyle oynamak zorunda kalmış. Acı çekmek gibi bir ifadeye bile sahip değil. Bu yüzden belki de filmin finali bir nebze kurtuluyor diye düşünüyorum.

10/6 Neden? Gizemden kaybettiği için aslında gizemli olamadığı için desem daha doğru olur. Film aynı adlı çok satan ve ödüllü bir romandan uyarlanmış. Belki de bu yüzden aslına sadık bir uyarlama yapmaları dolayısıyla senaryo bu şekilde işledi. Belki kitapta da suçlularla daha en başında tanışıyordu okuyucular ama eminim bu olayı kitaptan okumak daha güzeldir. Bazen bir kitapta işleyen formül maalesef ki dizide veya filmde işleyemeyebiliyor. Kitaba akışkanlık katan etken bir bakmışsınız o yapımı çaptan düşüRüyor. İlginç ama gerçek. Yine de Ikuta için izlenmelidir ki gelecekte rol aldığı çalışmalara bakarak ne kadar geliştiğini veya gerilediği söyleyebilelim.

Filmi Türkçe alt yazılı olarak BURADAN seyredebilirsiniz.

Filmin traileri

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: