Darkangelhome

KAT-TUN – Mini Album KUSABİ


KAT-TUN single veya albüm tanıtımları hakkında uzun süredir yazmadığımın farkındasınızdır arkadaşlar ama bu benden değil grubun geçirdiği sarsıntılı dönemden kaynaklanıyor. KAT-TUN 2013 yılında sadece 2 single çıkarıp sonra aktif olmayan bir döneme girdi. Herkes bunun arkasında bir şeyler olduğunun farkındaydı ve şüpheler grubun biraz asi üyesi Tanaka Koki üzerinde yoğunlaşıyordu. Gerçekten de öyle oldu. Uzakdoğu Postası’daki haberlerden de yakından takip ettiğiniz üzere Tanaka Koki uygunsuz davranışları nedeniyle hem gruptan hem de KAT-TUN dan atıldı. Grup bunun üzerine sarsıntılı bir döneme girdi. Özellikle de dramasının tanıtımlarına rastgelen bu olay yüzünden yükün çoğunu Kamenashi Kazuya yüklenmek zorunda kaldı. Ama KAT-TUN büyük ihtimalle yaz döneminde çıkarmaları beklenen albümlerindeki şarkıları sil baştan yeniden kaydedip mini bir albümle geri döndü. Henüz üyelerinden birini kaybettikten iki ay sonra yeni bir albüm çıkarmaları büyük riskti belki ama şirket KAT-TUN un yanındaydı. Bilindiği üzere KAT-TUN Julie Kitagawa’nın menajerliği altına girmişti. Ancak bu albüme kadar Julie’nin grup üzerindeki etkisi hiç belli olmuyordu. Şimdi ise bu albümün satılması için Julie kesenin ağzını açmış.

KAT-TUN bir diğer üyesi Akanishi Jin ayrıldıktan sonra çıkardığı No More Pain ve CHAIN albümlerinin satış rakamlarını aşan bir satış rakamıyla Oricon Chartı birinci sırada tamamlamayı başardı. Toplamda 168.209 adetlik satışla bir önceki albümlerinin satış rakamlarını aşmakla kalmadı 200 bin sınırını geçebileceği umudunu da verdi. Bu sonuçla birlikte KAT-TUN bir rekora da ortak oldu. Utada Hikaru’nun ardışık 7 1 numarada yer alan albüm rekoruna şu anda ortaklar eğer bir albümleri daha 1. olursa bir rekor daha kırmış olacak KAT-TUN. 🙂 Albümün zaten çok satacağı beklenen bir şeydi çünkü bu kadar promosyonla çıkan bir albümün satmaması çok garip olurdu ve grubun kesinkes bittiği anlamına gelirdi. Kusabi 2 grup PV si ve bir de üyelerden Tatsuya Ueda’nın solo PV si ile promote edildi. 3 farkı versiyonda çıkan albümün her bir versiyonu için ayrı poster eki hediyesi vardı. Ayrıca KAT-TUN un 2014 ün ilk aylarında düzenleyeceği fan eventlere katılacak kişilerin çekilişe katılmaları için gerekli olan numara barkodları da her bir albümde bulunmaktaydı. Yani ne kadar çok albüm o kadar çok şans. Ayrıcaaaa mini albüm olması dolayısıyla normal albümlerden de fiyat olarak daha ucuzdu. Üstüne KAT-TUN bu kez geçmişte onlara muhteşem şarkılar kazandıran şarkı sözü yazarları ve aranjörlerle çalışmıştı yani rockish bir albüm geleceği beklentisi de yüksekti. Bu kadar olumlu şey birleşince elbette satışlar da yükseldi. Bundan sonra çıkacak singleda Kame’nin solosu olacağı için satışlar yine normalin biraz üzerinde gerçekleşecektir ama KAT-TUN un üye kaybından sonraki gerçek potansiyelini görmek için bundan sonra çıkacak singlelara bakmak gerektiğini düşünüyorum.

PS : Video linkleri öldüğü takdirde aynı adla aratıp video sitelerinden bulup izleyebilirsiniz.

Şimdi albümü ve içinde bulunan muhteşem şarkıları şöyle bir inceleyelim,

1. 楔-kusabi- (Henshin Interviewer no Yūutsu drama theme song)

Lyrics: RUCCA
ÇEVİRİSİ
Music: KOUDAI IWATSUBO, Kinboom
Arrangement: DREADSTORE COWBOY

Kusabi ne yazık ki bana bir BIRTH veya EXPOSE havası vermedi. Dinleye dinleye alıştığım bir parça oldu ama asla favorilerim arasına girmeyecek. PV si de tam şarkıya göre olmuş. Aslında böyle bir şarkıya koreografi hazırlamayı başaran dans hocalarını tebrik etmek gerek. Üstelik KAT-TUN bu şarkıyı öyle güzel performanslarla sahneye taşıdı ki sanırsınız Kusabi dans edilebilecek bir parça. XD Bu da grubun yeteneği olsa gerek böyle bir şarkıda bile bizleri eğlendirip dans ettirebiliyorlar. Kusabi’nin PV si karanlık ve şarkının havasını yansıtan, them parçası olarak kullanıldığı dizinin de temasına uygun bir PV. Üyelerden Nakamaru Yuichi’nin başrolünde olduğu ” Henshin Interviewer no Yūutsu ” dizisinin them parçası. Böylelikle KAT-TUN Kame ve Jin haricinde başrolünde başka bir üyesinin oynadığı bir diziye them parçası yapmış oldu.

KAT-TUN – KUSABİ PV2. GIMME LUV (Suzuki Solio Bandit TVCM tie-in song)

Lyrics: KAHLUA
ÇEVİRİ
Music: ROCK STONE, STEVEN LEE, JIMMY RICHARD
Arrangement: DREADSTORE COWBOY, STEVEN LEE

GIMME LOVE kesinlikle bu albümü taşıyan parça. Zaten aslında Suzuki reklamları için yapılmış neredeyse bütün şarkılar gayet güzel, sert ve rock ezgileri ağırlıklı parçalar oluyorlar. Ancak GIMME LOVE u özel kılan şarkının Sadistic Love, No More Pain, Never Again gibi şarkıların yaratıcısı Steven Lee tarafından düzenlenmiş olması. Bu albümde Steven LEE imzası taşıyan üç şarkı var, GIMME LOVE, 4U ve FIRE and ICE. Üçü de harika ve albümüm farklılaştıran, eski KAT-TUN u bizlere kemiklerimize kadar hissettiren şarkılar. İşte fark yaratan kaliteli aranjörlerle çalışmanın gruba kattığı fark bu albümde kabak gibi ortaya çıkmış bulunmakta. Demek ki neymiş aman işte KAT-TUN un o bad boy havasını öldürelim, lay lay lom şarkıları söylesinler diye diretmenin kimseye faydası yokmuş hele de gruba hiç yokmuş. XD KAT-TUN kendisine yakışan böyle bir badass şarkı ve kliple esebiliyormuş. Klip zaten tam bir dans klibi ama bu kez gerçekten bütün üyelerin müthiş bir uyum içinde dans ettikleri görülüyor. Kimse Kame’nin gerisinde kalmamış böyle açıklayım size. Genelde Kame dansıyla aradan sıyrılır gözleri üzerine çekerdi ama bu klipte hepsi muhteşemler!

KAT-TUN – GIMME LOVE PV

3. ON & ON

ÇEVİRİ
Lyrics: NOYCE’
Music: King of slick, Laika Leon
Arrangement: King of slick

KAT-TUN un rap özelliği gitti ama en azından hala elinde beatbox yapabilen bir üyesi var. Bu şarkı da Nakamaru’nun bu özelliği sayesinde sıradan olmaktan kurtulan bir şarkı. Sevimli, dinlemesi sıkmayan, elbette beatbox seslerinden rahatsız olmayan dinleyiciler için gayet güzel bir şarkı. Ayrıca üyelerin seslerinin birbirine ne kadar güzel karıştığını duymak için de denenebilir.

FIRE AND ICE

Gotta keep on pushing my way forward to the future
I’ll stand to fight over and over again Rip apart your fate
Everything begins from light In this sparking moment, you don’t have to be afraid anymore
Hold your desire up high Tomorrow never dies

For your wavering heart, simply light a flame To resist this ice age that’s freezing over, let it shine

Gotta keep on fighting for my glory
No matter what kind of difficulties lie waiting for you, push forward with the courage hidden inside
For example, even if reality is at absolute zero, burn it down harder So stay as you are
To your heartbeat’s limit Burn it down with fire and ice

Tomorrow never dies Burn it down with fire and ice

4. FIRE and ICE

Lyrics: FOREST YOUNG
ÇEVİRİ
Music: STEVEN LEE, Sebastian Thott, Didrik Thott
Arrangement: STEVEN LEE

Albümdeki en güzel şarkılardan biri kesinlikle FIRE and ICE. Aslında STEVEN LEE imzalı üç şarkının bu albümü taşıyan şarkılar olduğunu (+Phoenix) söyleyebilirim. Rock bir parça ama nasıl güzel bir parça… Sözleri olsun, KAT-TUN a uyması olsun, Kame’nin sesini muhteşem bir şekilde baskın kullanması ve şarkıdaki İngilizce partları şaşırtacak derece güzel telaffuz edebilmesi olsun dört dörtlük bir parça ya! At ipoduna eargazm ol. ❤

Konser Versiyon

5. 僕なりの恋 (BOKU NARI NO KOI)

Lyrics & Music: KOUDAI IWATSUBO
ÇEVİRİ
Arrangement: Billy Marx Jr., KOUDAI IWATSUBO

Albümdeki tek gerçek ballad diyebiliriz. Bless de ballad ama o biraz farklı bir tad bu şarkı tatlı bir aşk şarkısı. Gelecekte buluşmaya söz vermiş aşıkların şarkısı. Şarkıyı dinlerken insanın iki yana sallanası geliyor. XD Güzel bir parça ama KAT-TUN bundan daha güzel balladlar yaptı.6. MONSTER NIGHT (Vocal: Ueda Tatsuya)

Lyrics: Tatsuya Ueda, Masami Okaza
ÇEVİRİ
Music & Arrangement: RAT-0124

Bu albümde kimin solo şarkısının yer alacağı cevabı merakla beklenen sorulardan biriydi. Ama benim tahmin ettiğim gibi o kişi Ueda Tatsuya oldu. Ueda bir GACKT ve HYDE hayranı olduğunu bangır bangır haykıran bir klip çekmiş şarkısına. Zaten şarkı tam onun tarzı, klip de tarzını yansıtıyor ancak ne yazık ki bunu daha önceden HYDE yapmıştı canım. Ueda’nın rock sevdiğini biliyorum ama bence sesi bu tarz için biraz fazla soft kalıyor. Klibinde de konuk olan kişi Junno olmuş. Makyajı felan çok yakışmış kerataya. Bana hitap eden bir tarz olmadığı için en beğendiğim klipler sıralamasında Nakamaru’yla eşit seviyede şu anda. En iyi solo klip açık ara Junno’nunki sonra Koki’ninki bence. Bakalım Kame Junno’yı geçebilecek bir klip çekebilecek mi? Nedense yine bir ballad seçecekmiş gibi bir his var içimde ama umarım olmaz kaç solodur hep ballad dinliyoruz ondan. Biraz da hareketli bir parça istiyoruz yani.

5. FANTASTIC PLANET

Lyrics: ORI
ÇEVİRİ
Music: Simon Janlov, SHIROSE
Arrangement: Masaya Suzuki

Sanırım albümde pek beğenmediğim tek parça bu. Çünkü çok gürültülü. Tempolu evet güzel parça da ama inanın 3 kereden fazla dinleyemezsiniz. Davulun güçlü vuruşları nedeniyle belki de üçüncü dinleyişten sonra kafanız uğuldamaya başlıyor. En iyisi mi iki kere dinleyip tadında bırakmak. XD

DİNLEMEK İÇİN TIKLATIN

5. BLESS

Lyrics: RUCCA
ÇEVİRİ
Music: Yannis Constantinou, Kevin Charge, Claire Rodrigues
Arrangement: Kevin Charge

Bless kesinlikle albümün en iyi balladı zaten iki tane olduğu düşünülürse. Ancak tam anlamıyla bir ballad sayılmaz. Nakarat kısmı biraz hareketli yani kendinizi bir balladda kaybettiğiniz gibi kaybedemiyorsunuz, aksine kendinizi şarkının ritmiyle sallanırken bulabilirsiniz. Ueda ve Kame’nin sesini baskın kullanmışlar güzel olmuş.

DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

6. 4U

Lyrics: 25→graffiti
ÇEVİRİ
Music: STEVEN LEE, JIMMY RICHARD
Arrangement: Pieni tonttu

işte albümün bir diğer muhteşem parçası. Albüm yayınlandığından beri bıkmadan usanmadan dinlediğim ama bıkmaktan korktuğum şarkı. O kadar güzel yani. Üyelerin sesleri mükemmel bir şekilde harmanlanmış ama bu şarkıda Kame’nin sesi inanılmaz güzel. Özellikle de söylediği bir nakarat var kendimi kaybediyorum resmen. Kame’nin sesi rock ezgilere ne kadar da uygun her seferinde şaşıyorum yahu! Dinleyin, dinlettirin, ipodunuza atın ve keyfini çıkarın 😉

DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

7. PHOENIX

Here… We do not fear We’re not alone
We’re in a sphere We have the dawn Being swayed by the golden light

Every why has a wherefore There is a reason for everything
I can fly in darkness I’ll show you I can be brought back over and over again

My soul will never die I’ll show you I can shine brighter than anyone

I can’t stop By your side Just follow my pride and guide
To search for clues, I connected the past to the future
Sorrow Envy Hardships Desire Pain Rage To obtain a destiny that I won’t regret

Lyrics/Music/Arrangement: Maiko Kawabe Rivera
ÇEVİRİ

Kuşkusuz Phoenix bu albümün en güzel şarkısı. Bilmeyenler için açıklayayım Phoenix öldüğü zaman kendi küllerinden yeniden doğan mitolojik bir kuşun adıdır. Anladınız mı? KAT-TUN un bu ikinci ölümü ve yine küllerinden yeniden doğruyor. Baş ettikleri olaylar hiç de basite alınabilecek olaylar değil. İki popüler üyeyi kaybedip yoluna böyle güçlü devam edebilecek kaç grup vardır sayabilir misiniz? Düşünün ki One Direction Harry’sini ve Zayn’i iki yıl arayla kaybetti. Geride kalanları kaç hayran desteklemeye devam ederdi? Grup hala böyle güçlü bir şekilde geri dönebilir miydi? KAT-TUN kuşkusuz pek çok hayranını kaybetti. Ama her zaman güçlü kalmaya, yeni şeyler denemeye ve ileriye bakmaya çalıştı. Üyelerin hepsinin bunda payı var kiminin az kiminin çok ama hepsinin bu tatlı çorbada tuzu var. Bizlere sadece böylesine harika bir şarkıyı armağan ettikleri için bile onları daha çok seviyorum. Şarkı daha önceden Kame’ye 1582’nin sözlerini yazmakta yardımcı olmuş, Watter Dance ve TABOO gibi inanılmaz, KAT-TUN un tarihine damgasını vurmuş şarkıların yazarı ve düzenleyicisi Maiko Kawabe Rivera (M.Y. adını kullanarak) ya ait bir şarkı olması beni hiç şaşırtmadı. Bu kadın kesinlikle KAT-TUN u anlıyor ve tarzına su gibi giden şarkılar yapıyor. KAT-TUN keşke her single veya albümde bu hanımla çalışsa… Phoenix öyle güzel ki bir PV çekilmeyi hak ediyor. Böyle animenin açılışında veya gizemli, aksiyon bir filmin themi olabilecek güzellikte. Ayh yazdıkça yazasım geliyor şarkı hakkında siz en iyisi mi dinleyin 😉

DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Konser versiyon

Gelelim KAT-TUN bu albümü tanıtmak için katıldıkları programlara. KAT-TUN kebab bir zamanda albüm çıkarmanın meyvesini de yedi. Sadece müzik programlarına değil bu programların yıl sonu için düzenledikleri konserlerde de şarkılarını söyleme şansını buldular. Bir kısmını zaten Uzakdoğu Postası’nda alatmıştım. Kalanını da burada anlatalım yazımız şenlensin 😉


KAT-TUN sırasıyla Live Monster, Shounen Club, Best Artist ve Music Station programlarına konuk oldu. Live Monster ve Shounen Club performansları hakkında Uzakdoğu Postası’nda yazmıştım bu yüzden buraya sadece performanslarını içeren linkleri koyacağım. Diğer programlardan da kısaca bahsedeceğim. 😉

lIVE MONSTER KUSABI PERFORMANS

LIVE MONSTER KEEP THE FAITH + BIRTH

SC PREMIUM KUSABI GIMME LOVE PERFORMANS

KAT-TUN bu iki programdan sonra BEST ARTİST 2013 programına katıldı. Bu programda bu yılın öne çıkan bütün sanatçıları sahne aldı diyebiliriz. KAT-TUN Keep The Faith ve Kusabi’yi seslendirdi. Bir önceki seneki performanslarında da ilk şarkıları Keep The Faith olmuştu. BIRTH, Keep The Faith ve One Drop bu tür programlarda söylemeyi tercih ettikleri şarkıları. Ueda’nın saçı dışında performanslarında kusurlu bir yan yoktu tabii bir de Keep The Faith’i canlı okurken Kusabi’yi playback yapmaları pek hoş olmadı. Neden böyle bir ayarlamaya gittiler bilmiyorum ama keşke canlı söyleselerdi.

KAT-TUN KUSABI – BEST ARTİST PERFORMANS


KAT-TUN son olarak da Music Station Special programına konuk oldu. Buradaki performansları gayet güzeldi. Real Face ve ardından yine Kusabi’yi söylediler ve ikisi de canlıydı. Real Face’i söyleyecekleri açıklandığında herkes rap partı birinin üstlenip üstlenmeyeceğini merak ederek performansı beklemişti ama o kısmı tamamen atladılar. Bunun bir nedeninin de telif haklarından kaynaklandığı görüşündeyim çünkü Koki rap partları kendisi yazıyor ve bu rap partlar dolayısıyla ek ödeme alıyordu.

MUSİC STATION KAT-TUN REAL FACE + KUSABI PERFORMANS

MUSIC STATION REAL FACE + KUSABI PERFORMANS

Böylelikle bir albüm incelemesinin sonuna gelmiş bulunmaktayım. Şarkıları orjinal albümden dinlemenin zevkine varmak için Amazon, YeAsia veya CD Japan gibi online satış sitelerinden sipariş verebilirsiniz.Umarım keyif aldığınız bir yazı olmuştur 🙂

Kame ve Ueda Kusabi makingden bir görüntü ❤ Sizi bilmem ama oğlanlar suya taş atmaya bayılıyorlar idolmüş değilmiş fark etmez, hepsi bir anacım XD

Reklamlar

6 Yorum

 1. haru

  Albümü çok beğendim. Hatta en sevdiğim mini albüm oldu diyebilirim. Özellikle Fire and ice, Phoenix, Bless ve Kusabi. Monster night ise Tim Burton filmlerini çağrıştırıyor, klibi eğlenceli. Geriye bir tek Kame’nin mini albümü kaldı değil mi? Bakalım o nasıl olacak?

  Teşekkürler verdiğin kapsamlı bilgiler için. Zaten ne zaman KAT-TUN ile ilgili birşeyler okumak istesem buraya geliyorum. Daha çok kpop da takılsam, arada Alice nine ve News de dinlesem KAT-TUN’un yerini hiçbiri tutmuyor.

  • Teşekkürler yorumun için 🙂 Kame’nin albümü değil ama solo parçasının bir sonraki singleda geleceğini tahmin ediyoruz. Ama henüz yeni bir single duyurusu yapılmadı. Bu albümdeki bütün parçaları severek dinliyorum. Önceden her albümden ayıkladığım parçalar olurdu ama ilk kez bunda olmadı diyebilirim. Belki de artık eski KAT-TUN un havasını veren parçalar yapmaya başladıkları içindir .:) Yazıyı beğenmene sevindim 🙂

   • haru

    Albüm derken onu kastetmiştim. İyi bir fikir, her single’da birinin solosunun olması. Seçtikleri şarkı da kişiliklerine uygun oluyor sanki. En çok Koki’nin solosunu beğenmiştim.
    Bu arada albümde sevdiklerim arasında 4U’yu saymamışım, nasıl unuturum:)
    Teşekkürler, yoruma cevabın için :))

 2. Poyraz

  Vancouver no Asahi filminin setinde Kamenashi Kazuya ile tanistim (tanistimdan kastim yanimiza gelip figuranlara selam verdi, o kadar) ama etrafindakilerden ve oyuncularla olan sakalasmalarindan cok cana yakin biri oldugunu biliyorum.
  Isin garibi sete girerken (yaklasik 40-50 gaijin bir aradaydik) Kamenashi ve Tsumabuki ile kesinlikle konusmamamiz, fotograf cekmememiz tembihlendi, ve hic birimiz onlari tanimiyorduk.:)

  • Awww ne kadar şanslısınız 🙂 Belki de benim için hayatım boyunca bir hayal olarak kalacak olan bir durum Kame’yi yakından görebilmek^^ Johnnys şirketinin yasağı olduğu için Kame ile foto çekilmek maalesef imkansız. 😦 Ama sizin durum da bayağı eğlenceliymiş 🙂 Başarılar diliyorum figüran da olsanız 😉

   • Poyraz

    Tesekkur ederim, Cok isterdim setten fotograflar cekip sizlerle paylasabileyim ama ne yazik ki mumkun olmadi. Uc gun once Tochigi’deki cekimler sona erdi. Ama roportajlardan gordugum kadariyla filmin son hali oldukca etkileyici olabilir.
    *Figuranlardan biri, ufak bir kiz, Satoshi Tsumabuki’ye sarilip fotograf cekilebilir miyiz diye sordugunda herkes buz kesti ama o istifini bozmadan izin verdi. Aynisini Kamenashi ile denemek lazim:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: