Darkangelhome

Türk Tv Tarihine Damgasını Vurmuş Pembe Diziler – PART 1


Türkçe Bilinen Adı : Köle Isaura
Portekizce Adı : Escrava Isaura
Yönetmen : Milton Gonçalves – Herval Rossano
Yazar : Bernardo Guimarães. 19. yy’da yaşamış kölelik karşıtı yazar Bernardo Guimarães’in aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.
Ülke : Brezilya
Dili : Portekizce
Bölüm sayısı : 100
Yayın Tarihi : Ülkemizde 11 Ekim 1976 – 5 Şubat 1977 tarihleri arasında yayınlanmıştır. Birkaç kere de tekrar verilmiştir.

Oyuncular

Lucélia Santos
Rubens de Falco
Edwin Luisi

KONUSU : Beyaz derili siyah bir köle olan Isaura’nın çektiği çileler sonrasında kavuştuğu mutluluğu konu edinmektedir. Isaura, 1835 yılında Brezilya, Rio de Janerio’daki bir çiftlikte Kumandan Almedia’nın ve çiftlik yöneticisi Miguel’in kölesi olarak dünyaya gelir. Zeki ve yetenekli bir kız olan Isaura evin hanımı Ester tarafından kendi kızıymışçasına sevilse de kumandan tarafından devamlı hor görülmektedir. Kumandanın oğlu Leoncio da bu güzel kıza aşık olduğunda hayatı hepten çekilmez bir hale gelir.

KİŞİSEL YORUM : Köle Isaura sanırım ülkemiz ev hanımlarını ekran başına kilitleyen ilk Brezilya dizisidir. Ben bile tekrarlarına yetişip seyretmiştim ama çok net hatırlamıyorum. Hatırladıklarım baş rolünde şaşı bir kızın oynadığı ve annem dahil bütün kadınların seyrederken göz yaşları içinde kötü adamlara lanetler yağdırdıklarıydı. XD Lucélia Santos tüm dünyada adını bu dizi ile duyurmuştu ama bence cidden gözlerine bir kayıklık var. Dizi hakkında yazarken açtım baktım eski düşüncelerime katılıyorum. Ülkemizde ezilen insanların ” Ben Köle Isaura mıyım len!? ” şeklindeki isyanlarında deyim olarak kullanılması bile dizinin bizde bıraktığı izi anlatıyor sanırım.

Köle Isaura tam 80 ülkede yayınlanarak dünyada en çok tanınan Latin dizilerinden biri olmuştur. Sovyetler Birliği, Çin, Polonya’da ve Birleşik Krallık’ta yayınlanan ilk yabancı dildeki TV dizisidir. Türkiye’de de yayınlanmış ilk Brezilya dizisidir. Bu açıdan ondan sonraki Brezilya dizilerinin yolunu açtığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir şehir efsanesine göre Macar seyirciler aralarında para toplayıp televizyon kanalına göndermişler ki dizinin sonu mutlu bitsin diye Pfhgfhfg XD Lucélia Santos Çin’de bilinen ilk yabancı aktrislerden biri haline gelmiş, sonuçta Çin’de ilk defa yabancı bir aktristin baş rolde olduğu bir dizi yayınlanmış. Dizi şimdiye dek tahminen 1.3 milyar kişi tarafından izlenmiş bulunmakta. Bakın milyon demiyorum, milyar diyorum.

Dillere pelesenk olmuş açılışı XD

Tamamı

Dizinin en sevilen parçası ” Sinonimo de amor e amar – Aşk Sevmektir ”

Türkçe Adı : Zenginler de Ağlar (Marianna)
Orijinal Adı : Los Ricos También Lloran
Yazar: Inés Rodena(original story) María Zarattini(adaptation)
Yönetmen : Rafael Banquells
Ülke : Mexico
Dili : İspanyolca
Yayın : Türkiye’de TRT 2 televizyonunda 1989 yılında yayınlanmış ve büyük ilgi görmüştür.

OYUNCULAR

Verónica Castro – Mariana Villarreal
Rogelio Guerra – Luis Alberto Salvatierra
Rocío Banquells – Esther Izaguirre de Salvatierra
Augusto Benedico – Don Alberto Salvatierra
Rafael Banquells – Padre Adrián

KONU : Mirasçısı olduğu çiftlik üvey annesi tarafından elinden alınan Mariana Villareal, parasız bir şekilde başkente gider. Sığındığı kilisenin rahibi genç kızı bakması için zengin Salvatiera ailesine emanet eder. Evin çapkın oğlu Luis Alberto ile yakınlaşırlar ancak ne yazık ki mutlu olmaları o kadar da kolay olmayacaktır.

Dizi 150 ülkede yayınlanmış, 25 farklı dilde dublaj yapılmıştır. Başka bir pembe dizi yıldızı Thalia’nın baş rolünde olduğu ” María la del Barrio ” Zenginler de Ağlar’ın yeniden çevrimidir ve o dizi de başlı başına izlenme rekorları kırmıştır.

KİŞİSEL YORUM : Her ne kadar Zenginler de Ağlar adıyla bilinse de diziyi ” Mariana ” diye bilenler de mevcuttur. Marianna menekşe rengi gözleri ve o dönemler bir çok kadınımıza esin olmuş saçlarıyla epey bir gündeme oturmuş bir karakterdi. Çok net hatırlıyorum o dönemlerde bizim sinema filmlerimizdeki kadınların pek çoğu saçlarını Mariana gibi arkalara doğru dalga olacak şekilde yaptırmıştı. Kuaförlerde Mariana saçı diye geçerdi bu model. XD Büyük ihtimalle ” Mutfağa geçelim Haluk ” ibaresinin kaynağı bu dizide ha bire konuşmak için kütüphaneye gitmelerinden ileri gelmektedir. XD Marianna devamlı ağlardı ve o güzelim menekşe gözleri göz yaşlarıyla doldukça bizim kadınlarımız da ağlardı. Hatırladığım kadarıyla çok kısa bir kadındı ama yine de baş rolleri kapıyordu. Bir de bu dizideki bir karakterin ölümünün ardından yurdumun bazı bölgelerinde mevlüt falan okutulmuştu pdfpgdğgdfg XD

Açılışı XD

Dizinin Soundtrackı

MANUELA

Yaratıcı : Manoel Carlos, Stella Della Rosa
Ülke : Arjantin
Dil : İspanyolca
YIL : 1991

OYUNCULAR

Grecia Colmenares – Manuela/Isabel
Jorge Martínez – Fernando
Silvia Kutika – Mariana
Gabriel Corrado – Rudy
Cristina Murta – Mercedes

KONUSU : İsabel ve Manuela aslında ikiz kardeş değillerdir ancak birbirlerine ikiz kadar çok benzemektedirler. Aslında aynı babanın fakat ayrı annelerin çocuklarının böyle tek damla ikizi gibi olmaları pek görülmüş şey değil ama dizi bu ya böyleymiş işte. İsabel’in babası önce annesiyle birlikte oluyor sonra onu hamileyken terk edip kaçıyor. Ardından da Mercedes isminde başka bir kadınla birlikte oluyor ve ondan da Manuela doğuyor. Yani anlayacağınız İsabel daha hikayesinin başında 1-0 yenik başlıyor hikayeye. Normalde Manuela’nın saçı aslında sarı değil kumraldır ancak babası iki kızının birbirlerine çok benzediklerini fark ettiğinde Manuela’dan ölmeden önce saçlarını sarıya boyamasını rica eder, belki de diğer kızını terk etmenin getirdiği vicdan azabındandır bilinmez, Manuela’da babasının son isteğini yerine getirerek saçlarını boyar, böylelikle kız kardeşine daha çok benzer hale gelir.

Daha sonradan kocası ile çıktıkları bir tekne gezisinde kaza geçiriyorlar, kocası sağ kurtulurken İsabel’in yüzünü teknenin pervanesi parçalıyordu. Kıyıya vuran ve öldü sanılan İsabel’e annesi sahip çıkarken kocası tesadüf eseri Manuela ile tanışıyor ve karısına tıpatıp benzeyen bu kadına aşık olup evleniyor. 2 -0 İsabel yüzü bandajlı ve maskeli halde aynı evde gizlice yaşarken kocası ve Manuela’yı birbirinden ayırmaya çalışır, annesi de ona yardımcı olurdu.

Dizi ülkesinde çok iyi reytingler elde etmiş, ardından İtalya, İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Rusya gibi diğer ülkelerde de yayınlanmıştır. Diziyi kült yapan etkenlerden birisi jenerik parçası olan ” Manuela ” yı meşhur şarkıcı Julio Iglesias’ın seslendiriyor olmasıdır.

KİŞİSEL YORUM : Sanırım yayınlanmış bütün pembe diziler içerisinde iyi ve kötü tarafın seyirciler tarafından eşit derecede tutulduğu tek dizidir Manuela. Çünkü İsabel gerçek bir kaybedendir. Çocukluğundan beri başından geçenler, kocasının o yaralı bir haldeyken sanki şaka yapar gibi onun boşluğunu doldurmak için tıpkı ona benzeyen bir kadınla evlenmiş olması, yüzünün durumu derken seyircilerin pek çoğunu kendi tarafına çekmeyi başarmış bir kötüdür İsabel. Aslında mağdur olan odur ama kötülük yaptığı için kötü taraftır, bu yüzden seyircilerin yaptıklarını haklı görmesine neden olur. Kim kendisi hayattayken tıpkı kendisi gibi bir kadınla evlenen kocasına bir şeyler yapmak istemez ki? Hatta çarpık bir şekilde hala kocasının kendisine aşık olduğunu düşünmesi bile mantıklı bir yerde. Manuela ve İsabel aynı kişi tarafından canlandırıyordu. Manuela’nın saçları düz, İsabel’inkiler ise dalgalıydı.

jenerik müziği olarak ise julio iglesias’ın güzel yorumuyla 78 yılında çıkmış bir albümünden olan ” Manuela ” isimli şarkı kullanılmıştır.

Açılışı

Manuela’mın tamamı

12 Yorum

 1. Bu nostaljik gezinti için çok teşekkürler

 2. Bu part 1 olduğu için sanırım diziler yabancı ,ağza dolanan replikler tanıdık geldi 🙂

  • Yup hazırladığım bütün diziler yabancı 😉 Hepimizin bildiği ve geçmişimizin bir parçası olan sıcak diziler 🙂

   • Yaşımdan dolayı yabancı demiştim;) Büyüklerimin ağzından biliyorum isim olarak sadece^^

 3. Nilay

  çok güzel bir çalışma olmuş. Benim aklıma takılan bir dizi vardı 91-94 yılları arası sanırım yayınlanıyordu. Mısır Fas Tunus gibi bir bölgede çok şık giyimli kapalı türbanlı kadınların başrolde olduğu bir diziydi. Çok ilgiyle seyrederdim. Star tv ya da atv de yayınlanıyordu gibi hatırlıyorum.Acaba hatırlayabildiniz mi . şimdiden teşekkürler

  • Teşekkür ederim. Hmmm düşündüm ama çıkaramadım. Acaba hint dizisi olma ihtimali var mı? Çünkü onların dizilerinde genellikle giyim tarzlarının yansıması olarak bayanların kıyafetleri kapalı oluyor. Hatırladığınız bir ip ucu işime yarayabilir 😉

  • Tamam buldum o diziyi. Hatırlamam zor oldu ama rahmetli annem severek takip ediyordu hatırlıyorum, biraz saçma bir konusu vardı ama o seve seve seyrediyordu. Hint dizisi değil bundan emin olabiliriz artık XD Bir sonraki parta dahil edeceğim, takipte kalın 😉

  • Tyana

   Askin pesinde jade kendileri

 4. zengınlerde aglarun bırdaha yaynlnmasunı ıstyoruz

 5. nehir

  ya bunların niye türkçeleri yok.

  • Ne yazık ki çok eski diziler olduğu için aramama rağmen ben de bulamadım. :(((

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: