Darkangelhome

Türk TV Tarihine Damgasını Vuran Pembe Diziler Part 4


Yo soy Betty, la fea – Çirkin Betty

Yazar: Fernando Gaitán / Liliana Hernández
Yönetmen: Mario Ribero
Ülke : Colombia
Dil : İspanyolca
Them Parçası : “Se Dice de Mí” (Yolanda Rayo)
Ülkemizde yayınlanan versiyonları : Yo soy Betty, la fea, La fea Mas Bella, Ugly Betty, Sensiz Olmuyor
Ülkemizde Star, Show, KanalD ve Cnbc-e kanallarında gösterilmişlerdir. Ugly Betty Türkçe alt yazılı olarak yayınlanmıştır.

Orjinal Dizi Yo soy Betty, la fea OYUNCULAR

Ana Maria Orozco – Beatriz Aurora “Betty” Pinzón Solano
Jorge Enrique Abello – Armando Mendoza Sáenz
es:Ricardo Vélez – Mario Calderón
Natalia Ramírez – Marcela Valencia
Lorna Paz – Patricia Fernández de Brickman “Peliteñida” (Hairdyed)
Luis Mesa – Daniel Valencia
Julián Arango – Hugo Lombardi

La fea Mas Bella

Yazar : Fernando Gaitán / Palmira Olguín
Yönetmen : Sergio Jiménez / Eduardo Mesa
Ülke : Mexico
Dil : İspanyolca
Them Parçaları : “La Fea Más Bella” (Bacilos) “El Club De Las Feas” (Banda El Recodo) “Aqui Estare” (Angélica Vale)

OYUNCULAR

Angélica Vale
Jaime Camil
Elizabeth Álvarez
Juan Soler
Patricia Navidad
Sergio Mayer
José José
Angélica María
Nora Salinas

UGLY BETTY

Yapımcılar : Salma Hayek – Silvio Horta – Ben Silverman – Jose Tamez – Joel Fields
Ülke : Amerika
Dil: İngilizce
Them Parçası : “The Ugly Betty Theme Song”

OYUNCULAR

America Ferrera – Betty Suarez
Eric Mabius – Daniel Meade
Vanessa L. Williams – Wilhelmina Slater
Michael Urie – Marc St. James
Tony Plana – Ignacio Suarez
Ana Ortiz – Hilda Suarez
Becki Newton – Amanda Tanen
Mark Indelicato – Justin Suarez
Judith Light – Claire Meade
Ashley Jensen – Christina McKinney
Christopher Gorham – Henry Grubstick
Alan Dale – Bradford Meade
Rebecca Romijn – Alexis MeadeKONU : Beatriz Aurora Pinzón Solano arkadaşlarının ona seslendiği adıyla Betty çirkin diş telleri, eski moda giyim tarzı ve bakımsız saçlarıyla bir bakanın bir daha asla bakmamayı dilediği türden bir kızdır. Ancak Betty çok zeki, çalışkan ve müthiş bir organizasyon yeteneğine de sahiptir. Sonunda da EcoModa isimli büyük bir moda şirketinde sekreter olarak çalışmaya başlar. Etrafta birbirinden güzel kızlar varken göze fazlasıyla batan Betty yetenekleri sayesinde kovulmuyordur. Armando Mendoza Sáenz ise genç ve yeni bir başkan olarak bir önceki sekreterinin şirket hakkında bilgi kaçırdığını fark etmesinden sonra Betty’i sekreteri olarak alır. Ona göre böylesine çirkin bir kızı sekreteri olarak alırsa kız ona ihanet etmek yerine sadakat gösterecektir. Öyle de olur hatta Betty Armando’ya aşık da olur. Ondan sonraki haftalarda Betty aşkını gizlemeye çalışırken sevgisi ve saygısıyla sadakat beslediği bu genç adamın şirketini korumak için elinden geleni yapacaktır.

Çirkin Betty en fazla uyarlaması yapılan pembe dizidir. Şimdiye dek bir düzineden fazla uyarlaması yapılmıştır. En son uyarmaları Amerika’da ” Ugly Betty ” ismiyle yapılmış ve hit olmuş, Altın Küre ödülleri almıştır. Amerika’nın şimdiye dek prime time uyarladığı ilk pembe dizidir aynı zamanda da en fazla ilgi göreni. Amerikan versiyonu da orijinalini aratmamış ve pek çok ülkede yayınlanmıştır.

Dizinin ilk versiyonu çok fazla ilgi görmüş, ikinci kez gösteriminde dahi milyonları ekran başına toplamayı başarmıştır. Çirkin Betty gelmiş geçmiş en başarılı ve en çok ilgi gören, en fazla yeniden çevrimi yapılan pembe dizi ünvanını hala gururla taşıyor. Ülkemizde dahi baş rollerinde Özlem Conker ve Emre Altuğ’un oynadığı ” Sensiz Olmuyor ” adıyla uyarlaması yapılmıştır. Konusunun satılmasıyla toplamda 130 ülkede versiyonu çekilmiştir.

Betty işte böyle çirkinleşiyor

İki Betty yan yana -uyarı- korkunçlu kadın XD

En komik Betty Çifti

En yakışıklı Betty erkeği ❤

KİŞİSEL YORUM : Çirkin BETTY her pembe dizi severin izlemesi gereken bir dizidir. En azından bir versiyonu mutlaka izlemelisiniz. Orjinal versiyon eğlenceli ve sıcak bir dizidir. Ancak gönlümüzde ikinci yayınlanan versiyonu kadar yer tutmamıştır nedense. İlk versiyonda yakışıklı veliath? rolündeki elemanın da pek yakışıklı olmamasının bunda etkisi olabilir bilemiyorum. XD

Ancak La fea Mas Bella ciddi anlamda komik bir dizidir. Baş roldeki hatunun abartılı mimikleri onu iticinin alası yapsa da baş roldeki adam o kadar komiktir ki sırf onun için dizi izlenebilir. Betty’i her görüşünde sıçraması, yüreğinin korkuyla hoplaması falandfgsdfgshsf XD Kendisi de sakar zaten XD

Amerikan versiyonu sanırım hepimizin severek izlediği bir versiyon olmuştur. Bunda Betty karakterinin çok dengeli işlenmiş olmasının büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bütün Betty uyarlamaları içinde tartışmasız en yakışıklı baş rol bu versiyonda bulunmaktadır. Daniel ve Betty arasında öncelikle arkadaşlığın kurulması bence güzel bir nokta olmuştur. Amerikan versiyonu pembe dizi tv tarihinin en geç gay elemanını bulundurmaktadır aynı zamanda. Bütün Betty’ler içinde 4 sezon süren tek dizidir. Ancak ne yazık ki ülkemizde ev hanımları arasında fazla tutmamıştır nedeni de Cnbc-e kanalında alt yazılı olarak yayınlanmasıdır.

Yo Soy Betty La Fea Açılış Jeneriği

La Fea Mas Bella Açılış Jeneriği

La Fea Más Bella – Bacilos şarkının tamamı

Aqui estare – Angelica Vale

Ugly Betty Opening

 

Passions

Yazar ve Yaratıcı : James E. Reilly
Ülke : Amerika
Dil : İngilizce
Açılış Parçası : “Breathe” Jane French
Yayınlanma Zamanı : 1999 – 2007 Ülkemizde Cnbc-e kanalında gösterilmiştir.

OYUNCULAR

Eva Tamargo – Pilar Lopez-Fitzgerald
Silvana Arias – Paloma Lopez-Fitzgerald
Hannia Guillen – Paloma Bennett
Galen Gering – Luis Lopez-Fitzgerald
Lindsay Hartley – Theresa Winthrop
Travis Schuldt – Eric Martsolf : Ethan Winthrop
Jesse Metcalfe – Adrian Bellani – Blair Redford : Miguel Lopez-Fitzgerald
Christopher Douglas – Antonio Lopez-Fitzgerald
Richard Steinmetz – Martin Fitzgerald
Ben Masters – Julian Crane
David Bailey -John Reilly : Alistair Crane
Melinda Sward – Pretty Crane
McKenzie Westmore – Sheridan Crane

KONU : Harmony kasabasında yaşayan halkın aşk ve paranormal olaylarla dolu yaşamlarını aktarmaktadır. Dizinin ana döngüsü Theresa/Ethan/Gwen aşk üçgeninde gerçekleşir. Diziye ağırlığını koyan bir diğer karakter de cadı Tabitha Lenox ve onun yanındaki cüce çocuk Timmy’ dir.

Passions pembe diziler içerisinde paranormal olayları işleyen ilk dizi değildir ama ana konularından biri olarak belirleyen ilk pembe dizidir. Ayrıca ilk kez bir pembe dizide lezbiyen bir çift ve yatak sahneleri yer almıştır. Passions Prenses Diana gibi popüler öğeleri kullanmıştır. Ayrıca bu derece şiddet öğeleri içeren pembe dizi nadir bulunur, hemen hemen her olayın kaynağı veya kırılma noktası bir tecavüz olayına dayanmaktadır. Passions yazarının kontratını yenilememesi sonucunda bitmiştir. Bir çok ülkede gösterilmiştir. Ülkemizde alt yazılı olarak yayınlanan ilk pembe dizidir. Ondan sonra da Ugly Betty yayınlanmıştır. Ayrıca dizinin cadı karakteri Tabitha’nın maceralarını anlatan bir kitap serisi de çıkmış ve New York Best Seller listesinde 4. sıraya kadar çıkmıştır.

Teresa ve ilk Ethan. İkinci Ethan yukarıdaki resimde görülüyor. İkinci Ethan da taş olsa da ilk Ethan her zaman kalbimizde kalacak. ❤

Cadı Tabitha ve cüce Timmy

KİŞİSEL YORUM : Passions üç ana ailenin etrafında dönerdi. Fitzgerald, Winthrop ve Crane aileleri. Ama diziyi sürükleyen aşk Teresa Winthrop ve Ethan Crane arasındaki aşktır. Teresa ve Ethan’ın yakınlaşmalarını hala hatırlıyorum. Teresa inanılmaz bir sakarlıkla Ethan’ın başına olmadık şeyler açmıştı. Başından aşağı bir kutu dolusu boya düşürmek gibi. XD Rahmetli anneciğimin alt yazılı olarak izlediği ilk pembe dizi olarak hatırlayacağım her zaman. Dizinin en büyük kusuru hiç kuşkusuz bir konuyu sakız gibi uzatarak onlarca bölüm işlemesiydi. Sahneler bir türlü ilerlemek bilmezdi amk. XD Dizi boyunca karakterler değişip durduğu için izleyicileri de bayağı sıkmıştır. Hele bazı karakterlerin seneler içinde 3 farklı aktör tarafından canlandırıldığı oldu.

Passions Açılış Jenereği

Şarkının Tamamı Breathe – Jane French

 

Dallas

Senarist : David Jacobs
Yayınlanma Tarihi : 1978 -1991 Ülkemizde TRT 1 kanalında gösterilmiştir.

OYUNCULAR

Larry Hagman … John Ross ‘J.R.’ Ewing, Jr. (Oytun Şanal)
Patrick Duffy … Bobby Ewing Alev Sezer (Sungun Babacan)
Victoria Principal … Pamela Barnes Ewing
Linda Gray … Sue Ellen Ewing İclal Öngen
Barbara Bel Geddes … Eleanor Southworth ‘Miss Ellie’ Ewing
Steve Kanaly … Ray Krebbs
Charlene Tilton … Lucy Ewing Cooper
Ken Kercheval … Cliff Barness

KONU : Dizi iki düşman ailenin evlenen Bobby Ewing ve Pamela Barnes çiftine odaklanmaktadır. Büyük oğulları J.R dizinin ana karakteri haline gelir. Onun yaptığı kötülükler diziyi sürükleyen ana etkendir.

Dallas Guiness Rekorlar Kitabı’nda en çok izlenen televizyon programı olarak geçmiştir. “Who shot J.R.” bölümü ile 360 milyon izleyici toplamıştır. Fakat 1984-1985 sezonunda Bobby karakterinin bir araba çarpması sonucu diziden ayrılması ve bir sezon sonrası sanki daha önce yaşananlar yok sayılıp tekrar hayata dönmesi dizinin dönüm noktası olmuştur ve dizinin izlenme oranı hızlıca düşmüştür. “JR” (Larry Hagman) karakteri, TV tarihinin en kötü karakterleri arasında anılmaktadır. Dallas’ın iki adet de TV filmi bulunmaktadır. Ayrıca “Knots Landing” isimli bir de spinn of serisi bulunmaktadır. Dallas pek çok kitaba konu olmuş, incelemesi yapılmış, ilham alınmış bir seridir. Ayrıca şarkılara konu olmuş ve pek çok şarkıda da Dallas ve karakterlerinden bahsedilmiştir hatta karakterlere ithafen yazılmış şarkılar da bulunmaktadır. 2012 yılında dizinin devamı niteliğinde başlayan aynı adlı dizi ise 2. sezonundadır ve halen devam etmektedir.


KİŞİSEL YORUM : Annemin genç kızken en sevdiği diziymiş Dallas. Ben de küçükken izlerdim ama çok net hatırlayamıyorum diziyi. Sadece herkes gibi ben de J.R. ın kötülüğünü hatırlıyorum. XD Dallas ülkemizde çok sevilmiş zamanında J.R. az belalar almamıştır. Yeni versiyonu eskisi kadar sürükleyici olmasa da 2. sezona geçip devam etmesi reytinglerinin fena olmadığını gösteriyor. Ayrıca yeni dizide Passions dizisinde de rol almış bir aktör de bulundurmakta.

Dallas ilk sezon açılış jeneriği

Dallas 2013 Açılış Jeneriği

Reklamlar

5 Yorum

 1. tink

  Ugly Betty’nin Kolombiya, Amerikan ve Türk versiyonlarını izledim ama Meksika yapımını izlemedim.Bu masalı ne kadar klişe olsa da izlemeyi seviyordum nitekim.En çok Amerikan versiyonunu sevdim içlerinden.Ayrıca zengin ve yakışıklı tanımı burada tam karşılığını bulmuştu.Diğerlerine göre daha mantıklı bir yolda ilerliyordu dizi.Kolombiya versiyonunda çirkin olmanın suyu çıkarılmıştı.Hatun cidden çok korkunç geliyordu bana.Ayrıca öyle zengin ve yakışıklı başrol olmaz olsun.Çok eski bir dizi olduğu için o kadar olur demekle yetineyim.Yerli versiyonununda da Emre Altuğ ve Özlem Conker arasında maalesef uyum yoktu.Oyunculuklarıyla alakalı bir soğukluk vardı.Sevmeyerek de olsa izledim.
  Passions…İlk yayınlandığı andan itibaren deli gibi izlediğim bir diziydi.Sonra nerede bıraktım hiç hatırlamıyorum.Timmy ve Tabitha’dan tırsıyordum ilk başlarda sonradan favorim oldular.Oyuncu değişiklikleri ve aynı konuyu uzatıp gitmeleri sıkıcı kısmıydı.Bazı bölümler sadece bir çiftin üzerine gidilip diğer karakterlerin hiç gösterilmediği bile oluyordu.Bir de dublajlıydı.Sesleri hala kulaklarımda Teressa, Tabitha ve Timmy’nin.
  Dallas…Tekrarlarına denk geldiğim dönemler oldu ama izlemedim.Bir türlü sevmedim bu diziyi.Anne dizisiydi çünkü bu.
  Ellerine sağlık.Güzel oldu bu dizileri hatırlamak.Bakalım devamında hangi dizileri çıkaracaksın maziden…

  • Betty’nin ben de sadece Türk versiyonunu seyretmedim. Sadece 1. bölümüne bakmıştım ve ısınamayınca devam etmedim. Ne bileyim sanki Emre Altuğ yerine daha başka biri olsa Mehmet Aslantuğ olsa mesela ❤ Passions alt yazılı da yayınlanıyordu. Ama ben de dublajlı halini tercih ediyordum zira Teresa ve Ethan'ın sesleri karakterlere cuk oturuyordu. ❤ Dallas'ı izliyormuşum ama çok hayal meyal hatırlıyorum bayağı eski bir dizi ben daha çok küçüktüm oynadığı zamanlarda 🙂 Sadece 1 part kaldı geriye. En ağırlıklı ve en uzun soluklu olanlarını en sona bıraktım. 🙂

 2. esra guven

  Merhaba.ben de bir dizi ariyorum.2003 2005 arasi sanirim.anne kiz hamile kaliyorlar.dogum sirasinda kiz, bebegini kaybediyor ve ayni gun dogum yapan annesi,bebegini kizina veryor

  • Gerçekten ilk defa duydum. Hangi ülkenin dizisiydi veya baş rolde kim vardı hatırlayabiliyorsanız araştıralım 😉

 3. esra guven

  uzun zamanir ariyorum internette. Ama bulamiyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: