Darkangelhome

Adı Godzilla Olan Ama Başrolünde Godzilla Olmayan Film


YÖNETMEN : Gareth Edwards
SENARİST : Max Borenstein (Senaryo) Dave Callaham (Hikaye)
UZUNLUK : 123 dk.
YAPIMCI : Legendary Pictures
YAPIM TARİHİ : 2014
TÜR : Aksiyon – Macera

OYUNCULAR

Bryan Cranston
Aaron Taylor-Johnson
Elizabeth Olsen
Sally Hawkins
Ken Watanabe
Juliette Binoche

KONU : Joe ve Sandra Brody, oğulları Ford Brody ile birlikte Japonya’da nükleer santralde çalışmaktadır. Bir gün nükleer santralde yaşanan doğal afet sonucunda santral yerle bir olur. Sandra Brody, çekirdeği kontrole gittiği için hayatını kaybeder. Ford Brody, Amerika’ya dönüp asker olarak kendine bir hayat kurup Elle ile evlenir ve Sam adında bir çocuğu olur. Babası Joe ise yıllar boyunca bunun bir doğal afet olmadığını, sistematik işlediğini, bir yaratık ya da bir şey tarafından gerçekleştiğini söyleyip Japonya’da kalır. Bu sırada Ken Watanabe’nin oynadığı doktor Serizawa ise büyük bir kertenkele kemiğiyle yumurtası keşfeder. Yumurtalardan biri halen mağaradayken diğeri mağaradan çıkıp ortadan kaybolmuştur. Bu noktadan sonra ise olaylar başlar.

KİŞİSEL YORUM (SPOİLER İÇERİR)

Godzilla benim en sevdiğim canavarlardan biridir. Japonya kaynaklı efsanevi bir yaratık olmasının da bunda etkisi var elbette. Godzilla’nın eski filmlerini seyretmemiş ve orijinal halinden haberdar olmayan kesimin ne yazık ki zevk alamayacağı bir film var karşımızda. Aslında Godzilla efsanesini bilenler ve izleyenler bilir ki genellikle Godzilla insanlara karşı değil başka mutant canavarlara karşı savaşır. Godzilla VS şeklinde film listesi çıkarmam gerekse bu sayfanın yarısını dolduracağından emin olabilirsiniz. Hatta zamanında King Kong ile kapışmışlığı bile vardır. 😀

Bu yüzden filmde Godzilla’nın insanlarla hemen hemen hiç ilgilenmemesi ve zarar vermemesi seyircileri şaşırtmış ve hayal kırıklığına uğratmış gibi görünüyor. Aslında Godzilla’nın hayvani iç güdüleri onun kendisini canavarların kralı gibi görmesine neden olduğundan Godzilla mini minicik insanlarla hiç ilgilenmez. Onun düşmanı kendisi kadar güçlü ve doğanın liderliğini ele geçirme tehlikesi bulunduran diğer yaratıklardır. Bu açıdan filmin işlediği hikayeyi beğendiğimi belirtmek istiyorum.

Ayrıca kimileri Godzilla’nın ağzından çıkan mavi alevi de çok komik ve absürd bulmuş ancak orijinal hikayelerde zaten Godzilla’nın böyle bir özelliği vardır arkadaşlar. Yani Power Ranger yaratmış bir ülkeden çıkan canavarın böyle özellikleri olmasına nasıl şaşırabiliyorsunuz anlamıyorum pfgpfhghfghfgh XD

Filmdeki Godzilla’nın boyu 108 metre ve kuyruğunun uzunluğu ise 165 metre yani yaratılmış en büyük Godzilla var karşımızda. Japon seyircisinin yeni Godzilla’yı ” şişman ” bulmasına çok güldüm. Bu millet sıskalığa ne kadar takıntılı yav. XD Amerika’lılar da hemen Godzilla’nın ” Benim kemiklerim iri ” temalı alaycı afişini hazırlamaktan geri kalmamışlar. XDFilmin ne yazık ki sivrilen bir oyuncusu yok. Ken Watanabe bütün film boyunca fix bir şaşkınlık ifadesiyle dolanıp duruyor. Sen gel onca sene gözetim altında beslediğin canavarın başka bir canavara sinyal gönderdiğini çakma 😛 Bryan Cranston kısa ama kesinlikle akılda kalıcı performansıyla göz dolduruyor. Fragmanı onun üzerine yığıp filmde kısa sürede sahneden çekmeleri çok ucuz ve hayal kırıklığı yaratan bir olaydı. Godzilla’nın düşmanı olarak yaratılmış Muto’ların garip yapısı da oldukça iyi işlenmiş bence. Mesela elektriksel bütün akımları kestiklerinde havadaki uçakların, jetlerin vs patır patır döküldükleri sahneler tek kelimeyle muhteşemdi. Dişisiyle buluşup çoğalmak isteyen Muto’ya karşı doğadaki krallığını kaybetme tehlikesi içinde olan Godzilla arasındaki şehir içinde geçen savaşta oldukça iyiydi. Herkese tavsiyem 3D izlemeyin filmin, 3D izlenecek hiçbir yanı yok. Eğer izleyebilecekseniz IMAX seyredin çünkü bu devasa yaratıklarla dolu filmin zevki ancak devasa bir ekranla çıkarılabiliyor benden söylemesi.

Elbette filmin çok büyük eksiklikleri de vardı. Yeterince aile bağlılığını yansıtamamaları, birbirinden kopan ailenin her bir üyesinin birbirinden gereksiz olması, canavarlar şehir içinde kol gezerken yüksek katlı binalarda hala! iş yapan takım elbiseli tipler, bir dolu klişe vatan millet Sakarya (Hayret başkanı hiç göstermediler ama), Muto’ların varlığının Godzilla’nın ortaya çıkışından daha fazla şaşkınlık yaratması, adeta sanki bütün dünya zaten Godzilla’nın varlığından haberdarmış gibi bir havada olması, Godzilla’nın attığı nara sırasında Çin mahallesindeki balonların uçmaması ancak sona doğru kopması (pfgdfpgfdfXD) gibi sayamayacağım derecede saçmalık doluydu filmde. Yine de bir canavar filminden daha fazlasını beklememesi gerektiğini bilerek giden seyircileri hayal kırıklığına uğratmayacaktır diye düşünüyorum.

Filmin bütçesi 160 milyon dolar ile tamammış ve ilk üç gün 196 milyon dolar hasılat elde ederek hem masrafını çıkarmış hem de bu senenin şimdiye dek en çok izlenen filmi olmuş durumda. Zaten gişe başarısı sonrasında şirket yetkilileri Godzilla’yı üçleme yapmayı planladıklarını açıklamışlar. İkinci filmin 2017 de, üçünci filmin de 2021 de gösterime girmesi planlanıyormuş. O zamana kadar kim öle kim kala XD

FİLM: 10/7

SENARYO: 10/4

OYUNCULUK : 10/3

NEDEN? Çünkü sadece sonlarda ağırlığını koyan Godzilla baş rolde bile olamayınca filmden yeterince zevk alamıyoruz kardeşim. O Godzilla canavarlarla en az 4-5 posta kapışmalıydı. Daha fazla masraftan kaçınmak için Godzilla’yı filmin genelinde suya sabuna dokunmadan takipçi pozisyonuna sokarsan işte böyle seyirci de izlediğinden tatmin olmaz. Bir canavar filminde insanlar canavar görmek ister, şapşal şapşal mimiksizce ekrana bakan tipler değil.

Godzilla (2014) Official Teaser Trailer

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: