Darkangelhome

Helene Et Les Garçons – Gençlik Rüzgarları


Gençlik Rüzgarları – Helene Et Les Garçons

YARATICI : Jean-François Porry
KAYNAK: İlk Öpücük (Premiers Baisers) dizisinin spinn-off u olarak başlamış ve ondan daha uzun sürmüştür.
ÜLKE: Fransa
DİL: Fransızca
TÜR : Sitcom
BÖLÜM SAYISI : 280
SÜRE: 26 dk.
YAYINLANMA TARİHİ: 1992-1994
YAYINLANMA: Ülkemizde ” Gençlik Rüzgarları ” adıyla Show Tv de yayınlanmış, tekrarları Cine5 kanalında verilmiştir.

OYUNCULAR

Hélène Rollès : Hélène Girard
Patrick Puydebat : Nicolas
Rochelle Redfield : Johanna (Episodes 1-103, 115-141, 170-182)
Sébastien Roch : Christian, « Cri-Cri d’amour » (Episodes 1-145, 149-175)
Laure Guibert : Bénédicte (Episodes 23-280)
Philippe Vasseur : José (Episodes 3-280)
Laly Meignan : Laly (Episodes 70-280)
Sébastien Courivaud : Sébastien (Episodes 69-280)
Manuela Lopez : Adeline (épisodes 157-279)
Nicolas Bikialo : Christophe (Episodes 145-169, 175-235; 276-280)
Lynda Lacoste Bensoussan : Linda
Karine Lollichon : Nathalie (Episodes 6-275)
David Proux : Étienne (Episodes 1-67)
Cathy Andrieu : Cathy (Episodes 1-70)

KONUSU: Helen ve grup arkadaşları ile erkekler yurdunda aynı odayı paylaşan ve bir müzik grupları olan diğer erkek grubu ile olan ilişkileri konu edinen gençlik dizisidir. Gençler ya okullarının kafeteryasında, ya gençlerin takıldığı bir kafede veya gençlerin provalarını yaptıkları garajda toplanırlardı.

Ülkemizde Gençlik Rüzgarları adıyla gösterilen ve çok sevilen dizi ülkesi Fransa’da oldukça sert eleştirilere maruz kalmıştır. Eleştirmenler dizinin gençlere gelecek korkusu olmadan ve gerçek hayatın gerçeklerinden uzak bir portre çizdiğinden, dizideki gençlerin ders çalışırken veya sınav stresi çekerken görülmemesinin çok yanlış olduğundan bahsederek deyim yerindeyse diziyi yerden yere vurmuşlardır. Ancak gelen bu sert eleştirilere rağmen dizi bölüm başına %50 reyting alarak ekrana 4-6 milyon arası izleyici çekmeyi başarmış ve bir fenomen haline gelmiştir. Eleştirilerden sonra dizide intihar, ilaç sorunları, beklenmedik hamilelik gibi konular da işlenerek toplumsal mesajlar verilmeye çalışılmıştır.

Dizi Belçika, İspanya, Rusya, Yunanistan, Türkiye ve Norveç gibi bir çok Avrupa ülkesinde de büyük bir beğeniyle izlenmiştir. Dizinin aynı adı taşıyan ve baş rol oyuncusu Helene Rolles tarafından seslendirilen jenerik parçası ” Helene Et Les Garçons ” uzun süre müzik listelerin zirvesinde yer almıştır.

Dizinin bitiminden yıllar sonra 3 adet devam serisi çekilmiştir.


KİŞİSEL YORUM: Pembe dizi serimi hazırlarken pek çok eski dizi de aklıma gelip durmuştu. Ancak bazıları var ki benim için gerçekten çok özel ve unutulmazlar. Bu yüzden arada sırada nostalji yaparak sizlere hayatımızda tatlı izler bırakmış bu dizileri hatırlatmaya karar verdim. Gençlik Rüzgarları da onlardan birisi.

Dizi öncelikle harika jenerik müziğiyle aklıma yer etmiş. Ardından da ” kri kri aşkıııımm~ ” diye dolanan Johanna ile. Johanna açık ara benim dizideki favori karakterimdi. Diğer kızlardan daha doğal olması, başında ters çevirdiği şapkası ve erkeksi kıyafetlerine rağmen aşkını bağıra çağıra haykırması, kri kri ondan kaçarken bıkmadan usanmadan aşkının peşinde koşması onu diğerlerinden farklı kılan özelliklerdi. Teksas’ın bağrından kopup gelmiş olmasından mıdır nedir kızda hayat vardı yahu! 😀 Aşkı hem çok tutkulu hem de çok eğlenceliydi. Kri Kri’yi etkilemek için yaptığı şeyler, pat diye kucağına oturması falan hele bir de Kri kri ondan kısaydı ya pfghdfgügpfh 😀 Kri Kri diye diye neredeyse adama adının Christian olduğunu bile unutturdu kerata 😀


Kri Kri ise böyle sert mizaçlı, labualiliği sevmeyen, aşk işlemezlerden, Johanna ona yapıştıkça söküp atma gayretinde olan, grubunda ise davul çalan bir delikanlıydı. Ama nihayetinde o da Johanna’nın sonsuz gayretleri karşısında teslim bayrağını çekerek ona aşık olmuştur. “Cri-Cri d’amour” çiftinin dizinin yayınlandığı her ülkede fanlar edindiğinden bahsetmeme gerek yok sanırım. 🙂 Zaten dizinin bitişini de bu ikilinin ayrılması hazırlamıştır diyebiliriz. Johanna karakteri Kri Kri’nin onu aldatmasından sonra Amerika’ya geri döndü ve karakter diziden çıktı. Elbette son fişi çeken dizinin ana karakteri Helen’in diziden ayrılması oldu. Ülkemizde dizinin yeniden verilmesini hatta devamı olarak çekilen serilerin de yayınlanmasını gerçekten çok isterdim.

Dizinin oyuncularının yeni versiyonlardaki hallerini görünce hafiften bir şok geçirdim. Demek ki yaşlanmama olayı ya da yılların yaraması olayı diyelim sadece Amerikan dizilerine özgü bir şey değilmiş. Hepsi hala taş!

Dizi kadrosunun son halisi bakalım kim kim çıkarabilecek misiniz?

Zamanında lepiska saçları sayesinde pek çok kalp çalan Patrick Puydebat’ın son hali. Yıllar adama yaramış hala taş gibin.

Johanna tarafından ablukaya alınmış kri kri ♥

10/8 NEDEN?

Diziye yönelik eleştirilerin sonuna kadar doğru olması nedeniyle. Özellikle de sonlara doğru iyice saçmalamıştır. Ancak ilk sezonların o tatlı anlarının hatrına yine de benden yüksek bir not almayı başardı. Johanna’ya teşekkür etsinler 🙂 O tatlı müziği ve sevimli karakterleriyle Gençlik Rüzgarları her zaman sevgiyle anacağım dizilerden biri olacak.

Dizinin açılış jeneriği

Hélène Rollès tarafından seslendirilen Pour l’amour d’un garçon

Biraz da CriCri D’amour – Kri Kri aşkım çiftini hatırlayalım 🙂

Reklamlar

6 Yorum

 1. Çok sevimli dizilerdi bunlar. He bire öpüşür bir türlü sonraki aşamaya geçemezlerdi. Yani biz görmezdik. Aslında şimdi düşününce çok basit ama o zamanın şartlarına göre epey ilgi çekiyciydi. Eline sağlık.

  • dudaklarında mıkNatıs varmış gibi ha bire öpüştüklerini ben de hatırlıyorum XD Belki kendi ülkesi için değil ama bizler için epeyce ilgi çekici olduğu kesin XD Ama çok severdim^^

 2. Bir zamanlar okuldan eve dönme sebebim olan dizi…Birde İlk Öpücük vardı.Elim telefonda seyreder biter bitmez arkadaşlarla o bölümün yorumunu yapardık.Ne güzel günlerdi…

  • Gençlik Rüzgarları benim de eve koşa koşa gelme sebeplerimden biridir. Çok güzeldi be! Şimdi bu tadı taşıyan dizileri bulmak imkansız :/

 3. gevezeden

  nasıl takip ederdik biz ablamla bu diziyi yaa.. yaşlandığımın resmi kanıtıdır bu dizi gerçekten.. o kri kir aşkım diye gezinen kız daha sonra gelip Tarkanın klibinde neyimde oynamıştı.. tabi o klipte bi afeti devrandı dizidekiylen uzaktan yakından alakası yoktu.. diziyi takip edenler klipte görünce şoka uğramıştık.. Tarkanda takip ediyosa diziyi demekki 🙂
  Ellerine sağlık resmen çocukluğuma döndüm.. kendimi okuldan gelmiş çantamı bir kenara fırlatmış ve televizyonun başında gördüm yeniden.. resmen o günkü kokuyu burnuma taşıdın..

  • Teşekkürler yorumun için^^ Aynı şekilde ben de koşarak eve geldiğimi ve çantamı bir tarafa kendimi televizyonun önüne attığım zamanları hatırlıyorum bu dizi aklıma geldikçe 🙂 Burada da anmamak olmazdı 🙂 Ayrıca benim bildiğim kadarıyla Rochelle Redfield Tarkan’ın klibinde oynamadı ama evet o zamanlarda oynadı mı oynamadı mı tartışması çok yapılmıştı. Hatta kontrol etmek için kendisinin İMDB sayfasını da kontrol ettim ama bu konuyla ilgili bir bilgi yoktu bu yüzden yazıma dahil etmedim 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: