Darkangelhome

PK – Kimin Tanrısı Daha Üstün?


Filmin adı: PK – Peekay
Yönetmen: Rajkumar Hirani
Senaryo: Rajkumar Hirani, Abhijit Joshi, Sreerag Nambiar
Ülke: Hindistan
Tür: Komedi, Dram, Fantastik, Gizem, Romantik
Vizyon Tarihi: 19 Aralık 2014 (Hindistan)
Süre: 153 dakika
Dil: Hintçe, Bhojpuri
Müzik: Atul Gogavale, Shantanu Moitra

OYUNCULAR

Aamir Khan
Anushka Sharma
Boman Irani
Saurabh Shukla
Sanjay Dutt
Sushant Rajput

KONUSU: P.K.(Aamir Khan) yabancı bir galaksiden gezegenimizi incelemek üzere gelmiş bir uzaylıdır. Ancak daha dünyaya adım attığı ilk gün uzay gemisini kumanda eden kolyesini çaldırır ve artık evine dönemez. Bu yüzden de kumanda aletini bulmak için Hindistan’ın kalabalık şehri Delhi’ye gelmek zorunda kalır. PK hakkında hiçbir şey bilmediği dünyalılardan yardım alamaz çünkü söyledikleri insanlara mantıksız ve saçma gelmektedir. Çünkü PK sorgulayan biridir. Kendisine söyleneni kabul etmez, dener yanlışını ve doğrusunu bulmaya çalışır. Ama onu Hindistan’da bekleyen en zor şey din ve tanrıyı anlamaktır. Zira Hindistan gibi çok tanrılı dinler merkezi bir ülkede PK hangi tanrıya kumanda aletini bulması için dua edeceğini bilemez. O da bütün hepsine dua etmeye ve kendisinin tanrısını bulmaya karar verir. Bu arada da bastırdığı el ilanlarıyla bu tanrıları bulmaya çalışmaktadır.

PK 2014 yılında Hindistan’ın en çok izlenen ve aynı zamanda Tüm Zamanların En Çok izlenen filmi olmuştur. Film ayrıca 2014 yılındaki dünya hasılatları sıralamasında 65. sırada yer almayı başarmıştır. PK Hindistan’ın şimdiye dek 100 milyon dolar hasılatını aşabilen ilk filmidir. Oysa film sadece 13 milyon dolara mal olmuştur.

KİŞİSEL YORUM ( SPOİLER İÇERİR)

Aamir Khan her zamanki gibi yine ülkesinin kanayan bir yarasına parmak basıyor. Putperestlik olarak da adlandırabileceğimiz binlerce irili ufaklı tanrı heykeline tapmanın yoğun olarak güncel hayatta yer tuttuğu bir ülke Hindistan. Dolayısıyla herkesin birbirinin dinine ve tanrısına saygı duyması gerekiyor. Ancak bu o kadar da kolay değil ve hayatı zorlaştıran bir etken haline geliyor. Dinler arası evlilik yasakları, birbirini düşman olarak görme, kimi dinin çok özgür kimi dinin çok kapalı olması, sosyal yaşamın bile bu çerçevede inşa edilmesi yüzünden bölünmeler çoğalıyor. Ancak bundan da önemli olan fırsatçı insanların insanların dinini kullanarak para kazanma hırsları.

Filmde Aamir Khan özellikle hedefine bu fırsatçı insanları alıyor. İnsanlardan topladıkları paraları tanrılar adına aldıklarını söyleyen şarlatanlar, bu dine inanıyorsan bu dinin malzemelerini de satın alman gerekir diye zorlayanlar, birkaç büyülü numara ile mucize yarattığı imajını verip insanlardan bağış toplayanlar, ellerindeki yiyecek içecekleri fakir insanlara vermek yerine bu yerlere bağışlayanlar onun hedefindeki insanlar. Kısacası dini kullananlar Aamir Khan’ın eleştri oklarının sahipleri.

Diyor ki,

” Öğrendim ki iki tanrı var. Biri beni yaratan, diğeri insanların yarattığı. “

Daha başka bir şey söylemesine gerek var mı? İnsanları kıyafetlerine, kılıklarına, düşüncelerine göre değerlendirmemeyi söylüyor. Ancak bizlere anlatılan her şeye de körcesine inanmamayı, sorgulamamızı ve mantık aramamızı istiyor. İnsanların sadece korkuları yüzünden dine sürüklenmelerini, boş inançlar ve vaadler peşinde koşmak yerine daha gerçekçi olmalarını istiyor. Mesela felç geçiren karısı için yardım isteyen adama ” Burada ne işin var? Aslında karının yanında durup onunla ilgilenmen, duanı yanında etmen gerek. Tanrı sana şuradaki evime git duanı orada edersen kabul edeceğim mi dedi? ” diye adamın kararını sorguluyor. Din maskesi altında insanları kullananlarla derdi zoru, dinlerle değil. Çok tanıdık geldi değil mi? Aslında bu filmi ülkemizdeki herkesin izlemesini isterdim. Belki bir parça olsun akılları başlarına gelir, kendilerine bir dönüp bakarlar biz neler yapıyoruz, yolumuzdan, dinimizden ne kadar saptık ve saçmaladık böyle diye.

Üç Aptal filminden sonra bu film Aamir Khan’ın yaptığı en iyi filmdir. Gerçi Üç Aptal kadar komik değil bunu kabullenmek gerek. Uzaylı olabilmek için Aamir’in çok fazla kastığı görüşündeyim ancak yine de hoş bir ilerleyişi var ve izlemesi sıkmıyor. Üstelik şarkılı türkülü yerleri de diğer filmlere kıyasla oldukça az. Aamir Khan her zamanki gibi çok başarılı. Ona eşlik eden silikon dudaklı oyuncu Anushka Sharma idare eder bir oyunculuk sergiliyor. Fazla makyajı ve mimiksiz oyunculukla ancak bu kadar oluyor ne yapalım 🙂 Bunun dışında oyuncuya boğulmuş bir film değil PK, aksine filmin bütün oyuncuları Hindistan’ın vatandaşları.

10/8 Neden? Hindistan gibi bir ülke için neredeyse devrim niteliğindeki öz eleştiri filmi olduğu için.

Filmi Türkçe alt yazılı olarak BURADAN seyredebilirsiniz.

” O tanrı bunu emrediyor, bu tanrı ise bir başkasını. Biri yerlerde yuvarlanmamı istiyor, diğeri sütlerle yıkanmamı. Biri ineğe tapmamı söylüyor, öbürü kurban etmemi. Söylesenize hangi tanrı kulundan yerlerde yuvarlanmasını ister? Hangi tanrı sokaklar aç çocuklarla kaynarken sütlerle yıkanmanı ister? Hangi tanrı senden alacağı üç beş kuruşa muhtaçtır? Bir tanrı için milyon tane ev yapmaya ne gerek var? Sadece birinden edilen dua yerine gitmiyor mu? ”

PK ile birlikte kendinizi de sorgulamaya hazır mısınız?

Filmin harika bir soundtrackı olduğundan bahsetmeme gerek yok sanırım. Mesela bu benim en beğendiklerimden biri ♥

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: