Darkangelhome

Wattpad Yazı Dizisi – Part 3 – Wattpad Yazarlarını Bekleyen Tehlikeler!


Wattpad yazı dizimin üçüncü bölümüne başlamadan önce hemen taze bir haberi vermek istiyorum. İkinci bölümde sizlere Kötü Çocuk isimli kitabın film olma olasılığından bahsetmiştim ve ben bu postu yayınlayana kadar bu durum onaylanmış. Kötü Çocuk sinema filmine uyarlanıyor! Böylelikle Wattpad sitesinden raflara yolculuk etmiş ve sinemaya uyarlanacak ilk kitap olma< özelliğini de haber resmi olarak ilan edildiği için Kötü Çocuk ve yazarı Büşra Küçük kazanmış oluyor.^^ Tebrik ediyorum efenim. Her ne kadar gelen tepkiler biraz absürd derecede olumsuz olsa da hayranları için epey sevindirici bir haber. Çünkü eğer film tutarsa Kötü Çocuk serisinin devam kitaplarına da film olma yolu açılmış olacaktır. Sadece bu da değil Wattpad kitaplarının pek çoğu yapımcıların mercekleri altına girecektir büyük ihtimalle.

Wattpad sadece edebiyat sektörüne taze kanlar kazandırmıyor. Ülkemiz dahil sitenin popüler olduğu pek çok ülkede sitede keşfedilip şu anda reklam, dizi ve sinema senaryosu, dergi ve gazetecilik dallarında yazarlık yapan pek çok kişi bulunmaktadır. Örneğin ülkemizde Huysuz ve Ruhsuz, Aşk İki Oda, Çiçek Kızlar isimli kitapların yazarı olan Sedef Nehir Erdemİnadına Aşk ” isimli dizinin senaristlerinden birisi olma başarısını göstermiş bulunmakta. Sedef Nehir Erdem özgün dili ve akıcı diyalogları sayesinde dikkatleri üzerine çekerek bu projenin bir parçası olabilmiş.

Sedef Nehir Erdem Wattpad Sayfası

Gördüğünüz üzere Wattpad sektörlerinde taze kan arayışı içindeki pek çok dala fırsat kapısı olmuş durumda. Bu da beraberinde elbette ki sahtekarlıkları ve düzenbazlıkları da getiriyor. Yazı dizimin bu bölümünde özellikle eğilmek istediğim kısım bu olacak. Çünkü site üzerinde yaşı oldukça küçük olan üyeler var ve eğer onları yönlendirecek, akıl verecek birileri olmazsa başlarına çok kötü şeyler gelebilir veya mağdur olabilirler.

Wattpad’ın altın madeni birçok yayın evinin gözünü açmış durumda. Şu anda sadece Wattpad yazarlarıyla ayakta duran yayın evleri olduğu gibi imajlarına gelecek olan darbeye rağmen sadece en popülerler kitaplarla anlaşan prestijli yayın evleri de mevcut. Yayın evi camiası Wattpad popülerliğinin fazlasıyla farkında dolayısıyla dolandırıcılar da öyle. Uyduruktan bir yayın evi adıyla sahte hesaplar açarak site üzerinden yazarlarla iletişime geçen, az bir miktar para karşılığında kitaplarını basacaklarını söyleyerek bu çocukları tuzağa düşürmeye çalışan türlü türlü dolandırıcılar türemiş. Kitaplarını ücretsiz basacaklarını söyleyerek anlaşmalarına rağmen kapak düzenlenmesi adı altında para talep eden yayın evleri de mevcut. Elbette bu kitapları da bedavaya basmıyorlar zira telif ödemedikleri için satılan her kitaptan kazanılan para yazarın değil aslında onların ceplerine gidiyor.

Bazı yayın evleri ise yazar adayıyla anlaşmaya oturduklarında bir kitap için görüşmeye başlayıp 2-3 kitap için anlaşma yaparak masadan kalkıyorlar. Eğer yazarın ilk kitabı çok satarsa çıkacak diğer kitaplarını aynı şartlardaki anlaşmalara bağlamış oldukları için avantajlı ve karlı oluyorlar. Eğer yazarın ilk kitabı satmaz ise bu kez yazarın diğer kitaplarıyla hemen hemen hiç ilgilenmeyerek, yazarı devamlı oyalayarak yıldırma politikası güdüyorlar ta ki yazar haklarını geri çekmeye veya anlaşmasını feshetmeye karar verene dek. Yani yayın evi böylelikle her türlü kara geçmiş oluyor. Bu yüzden yazar adaylarına tavsiyem sizlere gönderilen anlaşmayı veya anlaşmayı incelemek için yayın evine gittiğinizde mutlaka yanınızda bir avukat veya hukuki işlerden anlayan birisi bulunsun. Böylelikle anlaşmayı inceleyebilir, sizin için sakıncalı olabilecek maddeleri o anda tespit ederek çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Yayın evi diretirse en azından bu kişiler sadece kitabınızı elinize almak adına sizi sömürme amacı güden bu anlaşmayı neden imzalamamanız konusunda size hukuki açıklamalarda bulunabilir.

Bütün bunların haricinde küçük yaşlardaki hesap sahiplerine mesajlar atarak kitabı hakkında görüşmek isteyen bir yayın evi sahibiymiş gibi davranan, gelirken ailesini getirmemesini özellikle belirten ve sonrasında bu küçük kızlara cinsel tacizde bulunan sapıkların da sosyal medyada kol gezdiğini önemle belirtmek istiyorum. Aman sakın! Siz siz olun yanınızda ailenizden fertler olmadan, özellikle de erkek fertler, bu tür davetlere kesinlikle gitmeyin! Wattpad konusunda araştırma yapmadan önce yayıncılık sektörünün bu kadar skandallar, entrikalar, alavere dalevere ile dolu olduğunu kesinlikle bilmiyordum. Ancak bizzat Wattap yazarları, yayın evlerinde çalışanlar ve sosyal medya üzerinde aktif olan yazar adaylarıyla yaptığım görüşmelerde öğrendiklerim beni oldukça şaşırttı. Bu sektöre daha temkinli yaklaşmaya başlamama neden oldu. Biraz da yayın evlerine yönelen eleştirilere değinelim,

Özellikle Wattpad sitesinden anlaşma yaparak kitap yayınlayan bazı yayın evleri hakkında oldukça yoğun şikayetler mevcut. İlk önce bu yayın evlerine yönelen en büyük şikayet yazar adaylarına editörler vermemeleri, pek çok yazar kendi kitabının editörlüğünü kendisi yapıyor hatta kitap kapaklarını bile kendisi hazırlıyor. Yayın evleri bununla da yetinmeyerek bünyesine kattığı yazarları yeni yazar adayları avcılığı yapma, sosyal medyada temsilci gibi çalışma gibi bazı görevler bile veriyor. Görev olarak vermese bile teşvik ederek yazarları bu amaçlarla kullanıyor. Mesela en basitinden yazar kendisi de yayın evinden mağdur olmasına rağmen anlaşması gereği kendisine başvurarak bilgi almak isteyen diğer yazarlara yayın evi hakkındaki gerçek düşüncelerini açıklayamayarak övmek zorunda kalabiliyor.

Yayın evleri zaten yerli yazarla anlaşarak kara geçtik ama bu yetmez düşüncesiyle yazarları kendi kitaplarının editörü yapabiliyor. Hatta onu bile yapmayarak kitapları wattpad sayfasından alıp olduğu gibi kopyalayıp yapıştırdıktan sonra basan yayın evleri de mevcut. Yetkili kişilere sorunca efenim neymiş kitap bu şekilde popüler olduğu için değişiklik yapmak istememişlermiş. Hatta yazarların anlatım kurallarını takmamaları, dil bilgisine aldırmayarak bol argolu küfürlü kitaplar yazmalarını övülecek bir durummuş gibi lanse edebiliyorlar da. Haydi onlar edebi kaygı gütmeden kendilerini geliştirmek adına bu hikayeleri yazdılar çünkü Wattpad bir nevi acemi yazarların kendini deneme alanı ama bir yayın evi olarak bu denemeyi editörden geçirmeden nasıl kitap olarak basabiliyorsun?

Sonuçta bu kitaplar yayınlandığında bir sürü tepki alıyorlar. Neden? Çünkü Türkçesi ve edebi dili son derece zayıf olan, imla hatasından geçilmeyen, sabun köpüğü kitaplar oldukları için hem diğer yazar adaylarının üzerinde kötü imaj yaratılmasına neden oluyorlar ( BKZ: Wattpad yazarı işte hıh) hem de piyasada tutunamayarak kısa sürede yok olup gidiyorlar. Ama bunun sorumluluğunu ve genç bir insanın hayallerini bu şekilde harcamanın bedelini yayın evleri üstlenmiyor elbette ki. Yayıncıların, yazarın sitedeki binleri aşan takipçi kitlesine güvenerek yayımlama kararı aldığı kitapların çoğu aslında karşılıklı oy, takip vs gibi olaylarla şişirilmiş balon kitaplar zaten. Hatta yayın evlerinden bazı yazarlara bu tür olaylara başvurmaları özellikle isteniyor ki reklamlarda kitap şişirilmiş olsun. Dolayısıyla ne oluyor? Kısa bir süre rağbet gören bu kitaplar, bir dönem raflarda çok satanları işgal ettikleri halde, ne yazık ki bir müddet sonra tutunamıyorlar. Yazarların adını geçiniz, kitapların adı bile hatırlanmıyor.

Yazmak ile yazar olmak arasında büyük fark var ve bunu zaman gösterecektir. Aynı şekilde üretilen kurguların kaçının edebiyat eseri olarak geleceğe kalabileceği de ileride görülecek. Bir çok yeni yazar adayını deyim yerindeyse bu piyasa çiğneyip tükürecek. Yayın evleri gençlerin günlük hayatta kullandıkları basit ve kısır dille yazdıkları, betimleme fakiri, düz ve hiçbir derinlik taşımayan bu hikayeleri olduğu gibi basmak yerine yazar adaylarını kısa bir eğitimden geçirerek onlara yardımcı editörler vermeli ve kitaplarını baştan yazarak düzeltmeye gitmelerini teşvik etmeli. Aksi takdirde bu sabun köpüğü kitaplar popüler oldukları hızda yıkılıp yok olmaya mahkum olacaklar.

Biraz da yeni yazar adaylarına tavsiyelerde bulunmak istiyorum,

 

1) ASLA FAKE HESAPLAR AÇMAYIN!

 

Asla ama asla fake hesaplar açarak kendinize oy vermeyin, kendi kendinize öven yorumlar yapmayın. Hem çok komik, hem çok bayağı bir çabadır bu. Kendinize yapacağınız en kötü şeylerden biridir aynı zamanda. Bu kadar düşmeyin, bu kadar zavallı çabalara yeltenmeyin. Bir bakıyorum Wattpad’a üye olalı sadece birkaç saat olmuş, profilini bile düzenlememiş ama her nedense beni takibe almış bomboş bir hesap. Sonra tabii ki hangi hesabın fake hesabı ise bir de onu veya kişinin bütün fake hesaplarını takip ederek hikayelere oy vermeye başlıyor. Bunları anlamak çok kolay. Çok şükür şu ana kadar yazdığım hikayeler dikkat çeksin diye böylesi zavallı çabalara hiç başvurmadım. Yeteneğime güvendim. Siz de öyle yapın.

2) ASLA BAŞKALARININ HİKAYELERİNİ ARAKLAMAYIN!

 

Wattpad’a bakıyorsunuz birbirinin kopyası yüzlerce hikayeyle kaynıyor. Bunun en büyük nedeni popüler bir hikayeye özenerek onu kopyalamaya çalışan, böylelikle kendilerinin de popüler olacağını düşünen kişiler.

BKZ : Kumsaldaki Meteor kitabının tutmasından sonra türeyen Meteor adı odaklı saçma sapan kopya kitaplar. Aynı şey Öküz odaklı hikayelerde de mevcut.

Hikaye hikaye dolaşıp dialog araklayanlardan, hikayelerdeki karakterleri olduğu gibi çalıp kendi hikayesine yedirmeye çalışanlara kadar tonla emek hırsızı dolu. Bir başkasının yarattığı hikayeden feyz almak güzeldir ama ona özenerek benzerini yazmaya çalışmak orjinallikten uzak, basit bir kopyacılıktan öte değildir. Çok beğendiğiniz bir hikayenin sonunu beğenmeyip ben daha değişik sonla biten bir versiyonunu yazayım diyemezsiniz. O hikayeyi o şekilde kabullenmeniz gerek. Ben genellikle fanfiction yazıyorum. Ama bu benim hikayelerimin de izinsiz bir şekilde kullanılabileceği anlamına gelmez. Fanfictionun fanfictionunu yazmak istiyorsan benden izin alman gerekir. Çünkü Rowling eserlerinin fanfictionunun yazılmasına izin veriyor, ben vermiyorum. Önce benden izin almanız gerek. İzin vermezsem de saygı göstererek bu durumu kabullenmeli ve kendi orijinal kurgularınızı yaratmaya çalışmalısınız. Ayrıca altını çizmek istediğim bir gerçek var ki yayın evleri fanfictionlarla ilgilenmez. Bu yüzden çok okunan bir fanfictionu çalmakla falan hiç uğraşmayın.

Bir de bazıları var ki sundukları mazeretlerle yaptıkları suçtan yırtmaya çalışıyorlar. Yazara ulaşamadım, facete gördüğüm bir hikayeydi yazarı kim bilmiyorum ama hikaye çok güzel herkes okusun istedim, zaten benim olmadığını belirtmiştim, bu hırsızlık değil ki kimin yazdığını zaten belirtmiştim ve benzeri bir sürü zavallı savunmalara girişiyorlar. Yapmayın arkadaşlar. Yazara ulaşamamanız, kim olduğunu bilmemeniz o hikayeyi izinsiz bir şekilde alarak başka platformlarda yayınlayabileceğiniz anlamına gelmez. Sizin olmadığını belirtmenizin bir önemi yok, hikaye size ait değil ve izin alamamışsanız yayınlamaya da hakkınız yok. Sahibinden izin almadan yayınladığınız her hikaye sizi ” hırsız “ pozisyonuna sokar. Bunun da hiçbir mazereti olamaz bilginiz olsun. Bu yüzden birileri size ulaştığında hiç tartışmaya girmeden çaldığınız hikayeleri silin, çünkü siz haksızsınız ve daha fazla rezil olmayı bırakın iş hukuki yaptırımlara gidebilir ve ceza alabilirsiniz.

 

3) ÇOK OKUYUN, TÜRKÇE’NİZİ GELİŞTİRİN. ANCAK UNUTMAYIN YAZARLIK DOĞUŞTAN GELİR!

 

Bir insanın kelime dağarcığını geliştiren en önemli etken çok okumasından gelir. İnsan okudukça hem yeni kelimeler öğrenir hem de Türkçe zihnine daha iyi oturur. İmla kurallarını en iyi okuyup uygulayarak öğrenirsiniz. Ayrıca bol bol sinema filmleri ve yaratıcı diziler izlemek de ayrı bir hayal gücü besleyici etkenlerdendir. Ama bütün bunlar kişinin hikaye yazmasına yeterli olmayabilir. Ne kadar iyi Türkçe’niz olursa olsun bu herkesin yazar olabileceği anlamına gelmez. Okumak aynı zamanda insanın hayal gücünü de genişletir. Ama herkes hayallerindeki şeyleri kelimelere dökme kabiliyetine sahip değildir. Wattpad gibi platformlar bunun için vardır. Acemi yazarların kendilerini test etmeleri için. Herkesin yazar olamayacağını göstermek için. Ne yazık ki ülkemizdeki yayın evlerinin çok okunan iyidir mantığıyla gerçekten hiçbir edebi parıltı göstermeyen hikayeleri kitaplaştırması bu durumu içinden çıkılamaz hale getirmiş durumda. Normalde iyi yazamayan kişinin eserleri okunmaz böylelikle kişi yazar olamayacağını algılayarak bu işten vazgeçerdi. Sadece okuyucu kalmaya devam edebilirdi.

Ama yayın evlerinin parasal endişeleri yüzünden kalitesiz yapımları bile kitaplaştırması gerçek bir yeteneğe sahip olmayanları bile ümitlendirdi. Şimdi bakıyorum uyduruk kurgularla daha henüz yazmaya bile başlamadığı hikayeler için yayın evlerinin kapılarını aşındıran insanlar var. Şu anda çoğu acemi yazar ” benim ondan neyim eksik ” düşüncesiyle kendisini dev aynasında görüyor, hikayesinin ” hak ettiği halde keşfedilmediğini ” düşünüyor, bu tür kalitesiz hikayeleri okuyarak yükselmesine neden olan kişiler onlar olduğu halde ” nasıl kitap olur hak etmediii~ ” diye ağlaşıyor. Ortadaki çelişkinin farkındasınız değil mi? Kimisi Büşra Küçük’ün izinden giderek hikayelerinde kullandıkları mankenlerin peşine düşüyor, insanları rahatsız ediyor ve dikkatlerini çekmeye çalışıyor. Neden? Çünkü Büşra Küçük Vini ile tanışabildi. Bir manken ile tanışabilmek için hikaye yazan insanlar var bu sitede.

Kimi seks satar mantığı ile +18 hikayelerle prim kazanma derdinde. Arkadaşlar cinsellik hayatımızın bir parçası evet bunu kabullenmemiz gerek. Ama bu her hikayede cinsellik bulunması gerektiği anlamına gelmez. Hikayenin kurgusu, karakterler arasındaki gerilim ve çekim yazarı buna yönlendirir. Yoksa sadece cinsellik yazmak için yazılan kitaplar tuvalet kağıdı olmaktan öteye gitmez. Tecavüz ve tecavüzcüsüne aşık olmak matah bir şeymiş gibi işleniyor. Şizofreni gibi hastalıklar araştırılmadan hikayelere konu ediliyor. Yabancı popüler olduğu için katil/katile aşık olan kız tipi hikayeler mantar gibi üremiş. Ensest ve sado mazoşist hikayeler almış başını gitmiş durumda.

Orijinal bir hikaye yazmak için öncelikle hayal gücünüzün kuvvetli olması gerekiyor. Yazmaya başlamadan önce hikayenizin bütün kurgusunun kafanızda oturmuş olması gerek. Başı ve sonu belli olan bir şeyi yazmanız, bir fikirle yazmaya başladıktan sonra tıkanıp kalmanızdan, hikayenizin sonunu getirememenizden daha iyidir. Bu yüzden kurgunuz, karakterleriniz, olayların akışları hepsi aklınızda hazır olsun. Hatta kısa kısa notlar tutarak olayların akışını bir plan haline getirip bu şekilde yola çıkabilirsiniz. Ama asla sonuna karar vermediğiniz bir hikayeye başlamayın, zorlanırsınız.

Yazarlığı hafife almayın, sizden daha güzel hikayeler ortaya çıkarmış kişileri tebrik edin çünkü onlar sizden daha yetenekli insanlar. Bir atletin diğerinden daha iyi olması gibi bir başka yazar da sizden bir tık daha iyi olabilir. Bunu kabullenin ve kıskanmayın. Kıskançlık insana kötü şeyler yaptırır. Sizden daha iyi olan yazarların eserlerinden aşırmayın. En küçük bir çalıntı bile hatanızın büyüklüğünü affettirmez. Unutmayın, denizin bir karış altında veya binlerce metre derinliğinde boğulmak arasında hiçbir fark yoktur. Hata, hatadır.

Wattpad sitesi bu yüzden var. Kendini hazır hisseden, deneme yapmak isteyen herkes bir şeyler yazıp yayınlayabilir. Okunursa doğru yolda demektir. Okunmuyor ise de zorlamasın, gereksiz bir çaba olacaktır. Bu konuda gerçekten çok ciddiyim, hiç kimseye boş ümitler verme taraftarı değilim. Herkes yazar olamaz. Yazan herkes bir seviyede yetenekli olamaz. Önce bu gerçekleri kabul etmek ve buna göre yola çıkmak gerek. Okunmadığınız zaman hikayenizi şişirmek için boş yere karşılıklı vote olaylarına girişmeyin, sonu hüsranla sonuçlanacaktır bundan emin olabilirsiniz. Sadece hobi olarak ve kendiniz için yazmak istiyorsanız o zaman okunmayı veya okunmamayı hiç kafaya takmadan yazıp hikayelerinizi yayınlamalısınız, bu kadar basit. Kendinizi geliştirdikçe siz istemeseniz bile etrafınızda bir okuyucu kitlesi zaten toplanacaktır. 😉

Umarım birilerine yardımcı olabilmiştir bu yazı. Bu son bölümde olabildiğince yeni yazar adaylarına yardımcı olmaya çalıştım. Yaşamın her dalı zor, yayıncılık sektörü de bunlardan farklı değil. Sizlere verdiğim tavsiyeleri göz ardı etmemenizi umuyorum. Hepinizin ilhamı bol olsun^^

Reklamlar

2 Yorum

  1. fix

    Oldukça önemli noktalara değinmişsin. Nette okumaya bile dayanamayıp bıraktığım bazı hikayemsilerin kitap olduğunu çok gördüm. Bir de iki kelimeyi yeni bir araya getirmeyi başaran kişilerin kendilerinden yazar diye bahsetmesi ve yorumlarda kendini eleştirenlere hakaret etmesi çok komik.

    Bir de konuyla alakasız ama Junno’nun KATTUN’dan neden ayrılacağına dair bilgin var mı?

    • Teşekkürler yorumun için^^ Sözüm meclisten dışarı maalesef gerçekleri yazmam gerekiyordu. Acımasız gelebilir bazı arkadaşlar için ama zararın neresinden dönerlerse kardır bence^^

      Junno’nun anlaşması Nisan ayında bitecek diye biliyorum ben. O zaman ayrılacak 😦

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: