Darkangelhome

Assassination Classroom – Suikast Sınıfı


Orijinal Adı : Ansatsu Kyôshitsu
Senaryo : Yusei Matsui (mangaka), Tatsuya Kanazawa
Yönetmen : Eiichiro Hasumi
Yayın Tarihi : 2015
Ülke : Japonya
Dil : Japonca
Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Komedi

OYUNCULAR

Ninomiya Kazunari – Koro Sensei seslendiren kişidir
Yamada Ryosuke – Nagisa Shiota
Masaki Suda – Karuma Akabane
Maika Yamamoto – Kaede Kayano
Kanna Hashimoto – Ritsu
Seishiro Kato – Itona Horibe
Kang Ji-Young – Irina Jelavic
Masanobu Takashima – Akira Takaoka
Kippei Shiina – Tadaomi Karasuma

KONU: Dünya güçlerinin sınırları hala net olarak bilinmeyen garip, inanılmaz süper güçlere sahip, gizemli bir yaratığın tehdidi altındadır. Bu uzaylı yaratık Ay’ın %70 ini yok ederek daimi olarak hilal şeklinde kalmasına yol açtıktan sonra tüm dünyayı tehdit eder. Bu olaydan tam 1 yıl sonra aynı şekilde Dünya’yı da yok edeceğini ilan eden yaratık Dünya’ya kendi kaderini belirlemek için bir şans vereceğini de açıklar. Geçecek bu zaman içerisinde Japonya da bulunan Kunugigaoka Lisesi’nde 3-E sınıfının öğretmeni olacağını ve sınıfa girdiği he gün onlara kendisini öldürmeleri için şans vereceğini açıklar. Okulun en tembel ve beceriksiz öğrencilerinin toplandığı 3-E sınıfı birden suikastçı olarak yetiştirilmeye başlanan özel öğrencilere dönüşmüşlerdir. Japonya hükumeti de yaratığı öldürecek öğrenciye 10 bilyon yen (100 milyon dolar) vereceğini açıklayarak öğrencileri teşvik eder. Koro Sensei (Ölümsüz Öğretmen) adını alan yaratık sınıfa adım attığı andan itibaren ona saldırmaya başlayan öğrencilere hem hayatlarını tamamen değiştirecek şeyler öğretecek, hem de sahip oldukları en iyi öğretmen olarak kapasitelerinin göründüğünden çok daha fazla olduğunu kanıtlayacaktır.

Film haftalık Shonen Jump dergisinde 2012-2016 arasında yayınlanan ve şimdiye dek 20 milyondan fazla satmış mangaka Matsui Yuusei‘nin aynı adlı popüler mangasından uyarlanmıştır. Manganın Fuji TV de 2015 te yayınlanan bir de anime serisi bulunmaktadır. Mart 2015 te gösterime giren film 2.77 billion yen (23 milyon dolar) hasılat elde ederek Japonya 2015 yılının gişe hasılatı sıralamasında 10. sırada yer almıştır. İkinci film ise Mart 25 2016 da gösterime girmiş ve halen sinemalarda gösterilmektedir. Filmdeki rolüyle Yamada Ryosuke 39. Japan Academy Awards‘ta ” Yılın Çaylağı ” ödüllerinden birinin sahibi olmuştur.


KİŞİSEL YORUM: 2015 yılında Shingeki no Kyojin filminde hissettiğimiz büyük hayal kırıklığından sonra manga uyarlaması filmler kategorisini yapıştığı yerden bir nebze de olsun kaldıran bir film olmuş Assassination Classroom. Çekim kalitesi, görsel efektleri son derece başarılı. Koro Sensei’yi izlerken onun bir CG karakter olduğunu unutabilirsiniz. Sahnelere sırıtmadan yerleştirilmiş ve iyi bir oyuncu yönetimiyle doğallık yakalanmış. Bazı filmlerde CG karakterle göz göze gelmesi gerektiği yerde başka tarafa bakan, CG karakterle uyumsuz duruşlar sergileyen karakterler olur, bu da inandırıcılığı etkiler ama bu filmde bu tür durumlar yok denecek kadar az. Önemli olan da bu çünkü baş rolü üstlenen Koro Sensei CG karakter olduğunda bu tür durumlar da büyük önem kazanıyor bence.

Koro Sensei yüzünden hiç eksik olmayan 32 diş(belki de daha fazla XD) sırıtması, alaycı kih kih kih gülmeleri, süper güçlerini sonuna kadar kullanarak hem kendini savunan hem de öğrencilere farkında olmadıkları kadar çok yardım eden gizemli, bir o kadar da eğlenceli bir karakter. Filmin baş rolü olmasına rağmen hikayesinde büyük boşluklar olması filmin başlangıcında kafanızı karıştırabilir. Örneğin neden Ay’ı parçaladı? Neden Dünya’yı yok etmek istiyor? Yıllardır içimizde yaşayan kamufle bir uzaylı mıydı yoksa gezegenimizi yeni keşfetmiş ve macera peşinde koşan garip bir yaratık mı? Tüm bu sorulara cevaben filmin sonunda yapılan ufak bir açıklama son derece yetersiz kalıyor. Üstelik yeni soruların da doğmasına neden oluyor. Ancak ön yargılı olmamak gerek çünkü en başından beri 2 film olarak planlandığı için aklımızdaki soruları 2. filmde yanıtlayabilirler. Bu yüzden filmi kendi içindeki düzeniyle değerlendirmek istiyorum.


Koro Sensei‘i seslendiren Arashi isimli Jpop grubunun üyesi Ninomiya Kazunari seslendirmede son derece başarılı. Hatta onun seslendirdiğini bilmesem kesinlikle Nino olduğunu tahmin edemezdim o derece. Filmin ilk tanıtımları başladığında Koro Sensei’yi seslendiren kişinin kimliği tamamen gizli tutulmuştu. Sonradan ön gösterimleri izleyen bazı Arashi fanları seslendiren kişinin Nino olabileceği konusunda spekülasyon başlattıktan sonra bu durum iyice dikkatleri üzerine çekti ve sonunda Nino gerçekten de seslendirmeyi yapan kişi olduğunu doğruladı. Güzel reklam taktiği bence. Nino’nun varlığı açıklandıktan sonra filme olan ilgi bir anda katlanarak arttı. Eğer bilmeyenleriniz varsa bunun nedeni Arashi grubunun Japonya’da çoooook popüler olması.

Filmin baş rollerini paylaşan aslında birkaç kişi birden diyebilirim. Yamada Ryosuke tarafından canlandırılan Nagisa Shiota üzerinde durulan, önemli olabileceği ve görünenden fazlasına sahip olduğuna dair ip uçları olan bir karakter. Yamada Ryosuke de bir diğer popüler müzik grubu olan Hey Say Jump! un bir üyesi hatta en popüler üyesi olunca elbette filmin daha büyük ilgi toplaması kaçınılmaz oluyor. Yamada Johnnys standartları düşünüldüğünde iyi bir oyuncu ama bence kendisini daha fazla geliştirmesi lazım. Özellikle de bir saldırı sahnesi vardı ki sözde onun çok iyi ve psikopat bir yanını görmemiz gereken yerdi, açıkçası hayal kırıklığı yaratacak kadar kötüydü o sahnede. En kısa sürede bir oyuncu koçu edinmeli ve yüz ifadeleri, mimikler üzerinde çalışmalı. Böylelikle kendisini daha fazla geliştirecektir. Ayrıca karakterinin de fiziksel olarak mangasındaki karakterden farklı yapılması da eksi bir durum. Mangadaki karakter gibi neden saçları mavi değil, hadi onu geçtim neden saçları mangadaki karakter gibi toplanmamış merak edilesi bir durum. Madem adama bu rolü veriyorsun o zaman aslına sadık olacak arkadaşım, yakışıklılığı bozulmasın diye karakterden ödün verirsen o zaman bu sana eksi puan olarak geri döner sayın yönetmen.

İlk film olarak bakıldığında iki öğrenci öne çıkıyor zaten biri Nagisa diğeri de Masaki Suda tarafından canlandırılan Karuma Akabane karakteri. Karuma sakin ama içten pazarlıklı, Koro Sensei’ye sınıftaki herkesten daha akıllıca suikastlar düzenleyen, pek çok konuda sahip olduğu yetenekler ile ön plana çıkan bir öğrenci. Filmi izlediğinizde Nagisa’dan bile ön planda olduğunu fark edeceksiniz. Zaten oyunculuk konusunda da daha başarılı. Yamada’nın ondan öğrenebileceği pek çok şey var bence. Filmdeki ağırlıklarını düşünürsek belli ki Nagisa ile Karuma Koro Sensei’yi öldürme söz konusu olduğunda en öne çıkan öğrenciler olacaklar. Filmde aynı zamanda Koreli müzik grubu KARA nın da eski üyelerinden Kang Ji-Young da suikastlarında başarısız olduğu için yeni suikastlar için fırsat yakalamak adına lisede İngilizce öğretmeni olan ünlü bir kiralık katil olarak rol alıyor.^^ Ancak bu da eleştiri oklarını üzerine çekmiş çünkü canlandırdığı karakter aslında Rus. XD Beyaz ve sarışın bir kadın olarak canlandırılması gereken bir karakter yine Asyalı biri tarafından canlandırılınca manganın hayranları pek memnun kalmamışlar.


Şahsen bütün öğrenciler içinde benin en sevdiğim Koro Sensei’ye suikast düzenlemek üzere ordu tarafından geliştirilmiş yapay zeka robotumuz Ritsu. Ritsu önceleri tamamen robotsu bir alet iken Koro Sensei’nin uyarıları neticesinde kendini geliştirerek sevimli bir hale geliyor hatta kendini telefon uygulaması olarak diğer öğrencilerin telefonlarına da indirerek her daim onlarla birlikte olabiliyor. XD Ritsu’nun durumlara göre giydiği kıyafetlere de bayıldım. Yaralı öğrenciler ile ilgilenilirken Ritsu’yu hemşire kıyafetleri içinde, ders anlatılırken öğrenci kıyafetleri içinde görmek mümkün. XD Sanırım filmde sevmediğim tek öğrenci Seishiro Kato tarafından canlandırılan çakma Koro özelliklerine sahip öğrenci Itona Horibe. Oyuncunun da çaylak olmasından kaynaklı bir durum olabilir ama sahnelerinde yetersizlik olduğunu düşünüyorum, tam olarak rolünü dolduramıyor.

Animeyi Türkçe alt yazılı olarak ilk sezonunu BURADAN , 2. Sezonunu da BURADAN izleyebilirsiniz.

Filmi ize Türkçe alt yazılı olarak BURADAN veya BURADAN izleyebilirsiniz.

Emeği geçen herkese teşekkürler^^ Sayenizde güzel animeler ve filmler seyredebiliyoruz. 🙂

 

10/7 NEDEN?

 

Çünkü cevaplanmamış bir çok soru havada kalmış durumda. 2. filmin bu sorulara cevap verip vermeyeceği ve ne kadar tatminkar olacağı final notunda etkili olacak. Ancak film kendi içinde değerlendirildiğinde benzeri uyarlamalar içinde kalbur üstü sayılabilecek kalitede ve anime/manga uyarlamalarını özellikle takip edenleri tatmin edecek güzellikle bir film. Koro Sensei’nin kikirdemesini ben birkaç güç taklit ede ede dolanmıştım biraz bağımlılık yapıyor karakter. XD Çok yüksek beklentilerle izlemezseniz eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir film olacaktır, tavsiye ederim.^^

Filmin Traileri

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: