Darkangelhome

Warrior Baek Dong Soo – Bromance da Zirve


Dizinin Adı : Warrior Baek Dong Soo
Diğer Adları : Moosa Baek Dong Soo, Honorable Baek Dong Soo
Türkçe : Savaşçı Baek Dong Soo
Yönetmen : Kim Hong Seon, Lee Hyeon Jik, Lee Myeong Woo
Senaryo : Kwon Soon Gyoo
Tür : Tarihi
Yayınlanma Yılı : 2011
Ülke : Güney Kore
Dil : Korece
Toplam Bölüm Sayısı : 29

OYUNCULAR

Ji Chang Wook – Baek Dong Soo
Yeo Jin Goo – young Dong Soo
Yoo Seung Ho – Yeo Woon (Semanın Efendisi)
Park Gun Tae – young Yeo Woon
Yoon So Yi – Hwang Jin Joo
Lee Hye In – young Jin Joo
Shin Hyun Bin – Yoo Ji Sun
Nam Ji Hyun – young Ji Sun
Choi Min Soo – Chun (Semanın Efendisi)
Jun Kwang Ryul – Kim Gwang Taek (Kılıç Azizi)
Park Joon Gyu – Huk Sa Mo
Park Won Sang – Jang Dae Pyo
Lee Jin Ah – Jang Mi
Oh Man Suk – Veliaht Prens Sado
Yoon Ji Min – Ji / Ga Ok (Yeryüzü Lordu)
Park Chul Min – In (İnsan Lordu)
Jun Gook Hwan as Kral Yeongjo
Geum Dan Bi – Kraliçe Jungsoo

KONUSU : 1700’lü yıllarda Joseon döneminde krallığın koruyuculuğunu yapan bir ailenin çeşitli entrikalarla hain ilan edilmesinin ardından bu ailenin tümünün yok edilmesi emri verilir. Aileden sadece yeni doğan bir erkek bebek kurtulur. Bu çocuğun adı Baek Dong Soo‘dur. Dong soo’nun kurtulmasına babasının üç arkadaşı yardımcı olur. Bunlardan en önemlisi Sword Saint (Kılıç Azizi) lakaplı Kim Gwang Taek’dir. Kılıç Azizi çocuğun idamını önlemek için bir kolunu feda eder. Çocuğa bakmak için yanına alır fakat daha sonra çocuğu kaybeder. Ama çocuk Kılıç Azizi’nin diğer arkadaşı olan Huk Sa Mo tarafından bulunur ve büyütülür.

O dönemde efsanevi Kuzey Seferi Savaş Kitabı olarak bilinen ve bölgenin gizli yeraltı yollarının haritalarını barındırdığı düşünülen kitap büyük bir önem arz etmektedir. Bu kitabın peşinde olan iyi ve kötü insanlar bulunmaktadır. Veliaht Prens Sado‘nun kitabı elde etmesi ve aynı zamanda korunmasını sağlamak için özel savaşçılar yetiştirilmek üzere bir Savaşçı kampı kurulur. Artık ergenliğe adım atmaya başlamış olan Baek Dong Soo bu kampta bundan sonraki hayatında ona yoldaş olacak arkadaşlarıyla tanışacaktır. Bunlardan en önemlisi ve en yakın arkadaşı babasının da yakın arkadaşlarından birinin oğlu olan Yeo Woon‘dur. Yeo Woon doğduğu andan itibaren üstün savaşçı yeteneklerine sahip biridir. Babasının batıl inançları yüzünden onun kötü biri olacağına inanarak çocukluğu boyunca Yeo Woon’a kötü davranması sonucunda Veliaht Prensin düşmanları olan bir suikast grubunun lideri Semanın Efendisi lakaplı Chun’a bağlılık yemini eder. Kılıç Azizi Gwank Taek ve en az kılıç azizi kadar usta olan Chun ise, geçmişte aralarına bir kadın girmiş olmasından dolayı ezeli düşmanlardır. Birlikte büyüyen iki yakın arkadaş çok yakında hayatlarının en zor seçimlerini yapmak zorunda kalacaklardır.

Dizi Lee Jae Hyun tarafından 2010 yılında yayınlanmış olan ” Yanoe Baek Dong Soo (Honorable Baek Dong Soo) ” isimli çizgi romandan uyarlanmıştır. Çizgi romanın esinlendiği tarihi karakter Baek Dong Soo Kral Jeongjo tarafından görevlendirilmiş savaş sanatları kitapları serisini yazan 3 yazardan biridir. Savaş sanatları kitabını Yi Deokmu (1741–1793), Pak Je-ga ( 1750–1805) ve Baek Dong Soo (1743–1816) yazmışlar ve 1795 yılında 4 bölüm halinde yayınlanmıştır. Kitap Kore ordusu tarafından 18. yüzyılın başlarından 20. yüzyılın ortalarına kadar kaynak olarak kullanılmıştır. Aslında dizinin arka planındaki gerçek hikayeyi algılayabilmek için bu tarihi olayları bilmek gerekiyor yoksa dizinin konusu saray entrikalarından ibaretmiş izlenimi verebilir. Çünkü bu önemli kitabın doğuşunun arkasında kumpas sonucu kendi babası tarafından öldürülen Veliath Prens Sado bulunmakta. Güney Kore’nin gelmiş geçmiş en başarılı krallarından biri olarak görülen Kral Jeongjo ise Prens Sado’nun oğludur.

Dizi yayınlandığı dönemde ilk bölümde elde ettiği reytingi final bölümünde iki katından fazlasına katlamış.

Episode Nationwide
1 8.6 (17th)
2 10.2
3 12.4
4 14.0
5 15.0
6 16.5
7 17.9
8 18.4
9 17.6
10 16.5
11 16.7
12 16.3
13 18.7
14 18.7
15 17.7
16 17.8
17 19.3
18 18.8
19 17.8
20 17.9
21 15.6
22 16.6
23 18.9
24 18.2
25 17.0
26 17.4
27 16.8
28 19.3
29 17.8 (3rd)

Dizinin basın toplantısında el ele sahneye çıkarak BROMANCE ın dibine vuran oyuncular XDKİŞİSEL YORUM : Yorumladığım dizileri takip etmişseniz çok fazla tarihi dizi izlemediğimin de farkına varmışsınızdır. Fazlasıyla uzatılan ve cılkı çıkarılan konuları sevmediğim, Kore tarihi dizileri de maşallah 30 bölümden az olmadığı için pek izlemiyorum. Ama dizinin baş rolünde Ji Chang Wook olduğu için bu diziye şans verdim, iyi ki de vermişim.^^ Aslında dizi eski sayılmaz ancak bizim Kore dizilerini izleme sitelerimizin çoğunda 2014 ve öncesi dizileri kaliteli görüntülerle izlemek biraz zor. Ne yazık ki 2011 yılına ait bu dizinin de izleme sitelerinin hepsinde videolarının kalitesi son derece düşüktü. Tost makinesi kıvamında falan XD

Dizinin övülecek çok noktası olduğu için önce övgülerden başlayalım. Konusu tarihi olayları bildiğinizde oldukça ilgi çekici aslında. Korelilerin Veliaht Prens Sado’ya olan takıntısı, hayranlığı biraz bizim Süleyman’ın öldürttüğü Şehzade Mustafa olayına benziyor. Çok sevilmesine, daha prens iken bile birçok önemli gelişmeye imza atmasına rağmen güç dengelerini korkuttuğu için kumpas kurularak öldürülmüş Prens Sado ve onun muhteşem oğlu Kral Jeongjo üzerine tonla dizi, film ve kitap yayınlamışlar, yayınlamaya da devam ediyorlar. Yeni girdiğimiz 2017 yılında bile onunla alakalı iki sinema filmi ve birkaç dizi gösterilecek. Warrior Baek Dong Soo dizisinde de Veliath Prens Sado ile başlayıp onun üzerine oynanan kumpaslar sonucu öldürülmesi ve sonrasında oğlunun veliaht olarak belirlenmesine uzanan olaylar zinciri anlatılıyor.


Bu karmaşık entrikalar etrafında gelişerek büyüyen a-… Aşk diyeceğimi mi sandınız? Hayır efenim aşk değil, bir arkadaşlık destanı izliyoruz. Dizinin ana karakterlerinin çocukluklarını canlandıran karakterler o kadar başarılı ki karakterler büyüdüklerinde izleyiciler çocuk hallerini özlüyorlar. Özellikle Baek Dong Soo’ya hayat veren Yeo Jin Goo kesinlikle geleceğin en büyük oyuncularından biri olacağının sinyallerini veriyor. Sahnelerinde çok başarılı. Yeon Woon’un çocukluğuna hayat veren Park Geon Tae büyük halini canlandıran Yoo Seung Ho’nun sahip olmadığı yamuk gülüşüyle biraz tipten kaybediyor ama yine de olabilecek en uygun oyuncuyu seçmişler. Dizinin hikayesini anlatmak için acelesi olmadığı için çocukluklarına ve arkadaşlıklarının derinleşmesine uzun uzadıya yer veriyor. Baek Dong Soo ve Yeo Woon’un çekişme ve mücadeleyle başlayan ve zamanla birbirine değer vermeye dönüşerek gerçek bir arkadaşlık halini alan ilişkilerini izlemek çok keyifli. Ayrıca onlara babalık eden SaMo ile olan eğlenceli ilişkileri de dizi boyunca beni çok güldürdü. Baek’in Yeo Woon’u ilk kez gördüğünde kurduğu cümle ” Neden onunla arkadaş olacakmışım ki? Erkek orospu gibi güzel görünüyor. ” oluyor. 😀

Gözler güzel adam görsün be! 😀 ♥ Hangi açıdan bakarsan güzel amk yıkılsın bu dünya 😀


Islakken de güzel

Yüzünü kapasa bile güzel O.o Göz yaşına kurban ♥


Şöyle demek istediniz di mi?

Zaman atlamasından sonra bakmışız Baek Dong Soo ve Yeo Woon birer delikanlı olmuşlar ama ne olmuşlar. ♥ Baek Dong Soo’nun yetişkin haline hayat veren Ji Chang Wook her zamanki gibi harika. Zaten onun çıkış yakaladığı projelerinden birisi bu dizi. Uzun saçın kendisine ne kadar yakıştığını bu dizide keşfettim.*Hayır canım ne ağzımın suyunun akması?* Dövüş sahnelerinde uzun boyu ve yapılı vücuduyla göz dolduruyor. Dizinin dramatik tarafının ağır basmaya başladığı bölümlerden önce yayınlanan gençlik eğlencelerini gösterdikleri bölümlerde beni çok güldürdü. Komediye yatkınlığı şaka değil bu adamın, mutlaka bir romantik komedide rol almalı. Dramatik sahneleri oynamada rol arkadaşı Yoo Seung Ho kadar başarılı olamasa da ikisinin kimyası sayesinde sahnelerini sorunsuzca taşımayı başarmış.

Yeo Woon karakterinin büyümüş halini canlandıran Yoo Seung Ho kelimenin tam anlamıyla dizideki bütün ama BÜTÜN kadın karakterlerden daha güzel amk. O.o Yok böyle bir şey. Ağzından cımbızla laf alınan, sessiz, suskun ama yeteneğinin ünü kendisini aşmış Yeo Woon karakterine cuk seçilmiş bir oyuncu. Belki dövüş sahnelerinde Ji Chang Wook kadar başarılı değil ama dövüşürken ondan daha estetik durduğu ve daha göze hitap ettiği için o uzun siyah saçlarını savura savura dövüşmesini izlemek büyük keyifti. *Salyalarınısiler* Bir ara kötü bir peruk kullandılar saçları için ama neyse ki uzun sürmedi bu durum. Çocukken yaptığı hatalı seçimin bedelini ödeyen ve istemese bile girdiği yolda yürümeye devam et(tiril)mek zorunda kalan Yeo  Woon zaman zaman sinirlerinizi bozabilir. Yani düşünün yaşadığı dünyada ona meydan okuyabilecek yetenekte olan savaşçı sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor ama o inatla kötü yolda yürümeye devam ediyor. Bırakmak istediğindeyse artık bırakamayacağı kadar dibe batmış oluyor.

Yeon Woon böyle gülümseyince Baek Dong Soo ne yapsın? Az insaf yav. :(((
Yeo Woon karakteri tam anlamıyla bir anti-kahraman. Baek Dong Soo karakterinden daha fazla iyilik yapmasına rağmen önce bozup sonra tamir ettiğin her eşyada bir iz kalması gibi yaptığı her hamle, verdiği her karar geri dönüp onu vuruyor. Gölgelere saklanıp herkese iyilik yapıyor, hayatlarını koruyup kurtarıyor hatta dizinin ana kötüsünün alt edilmesindeki en önemli hamleleri de o yapıyor ama gelin görün ki gölgelerden uzanan bu yardım elini kimse takdir etmiyor. Sadece ve sadece Baek Dong Soo ona inanmayı bir an olsun bırakmıyor. Ne yaparsa yapsın, ne kadar yanlış adım atarsa atsın her zaman ona geri dönme şansını veriyor. Her zaman Seni bekleyeceğim. Senden vazgeçmeyeceğim. diyor. Sahip olduğu her şeyi bir kenara atmayı dahi göze alıyor. Bu da Yeo Woon’a aslında içten içe güç veriyor, cesur adımlar atmasına yardım ediyor. Ne yaparsa yapsın, nereye giderse gitsin Yeo Woon yanağındaki iz gibi Baek Dong Soo’yu kabinde taşıyor. Biri dönemin en iyi savaşçısı olurken diğeri en iyi suikastçısı oluyor ama dostluklarını bir kenara atamıyorlar. Dizi Kore dizileri içinde kesinlikle şimdiye dek izlediğin en iyi ” Bromance “ dizisi. Hani neredeyse aşk sınırlarına dayanan bir sevgi var Baek Dong Soo ve Yeo Woon arasında. Bu durumu Baek Dong Soo’nun maskülen, Yeo Woon’un feminen yapısı da destekliyor.

Baek/Yeo Woon arasındaki kimyayı nasıl anlatsam ki?
Bakışa bak bakışaaaaa gel de shipleme XD

Yoo Seung Ho Yeo Woon karakteri için iyi ki seçilmiş. Temiz görünüşü, duygulu bakışları, uzun saçın yakıştığı yüzüyle genellikle sessiz sessiz kameraya bakan karakterini taşıyor. Aslında iki kelime etmeden sadece bakınan karakterleri sevmem ama Yoo Seung Ho o kadar güzel bakıyor ki sadece baksa da o sahne izleniyor. ¯\_(ツ)_/¯ Dizinin neredeyse yarısı boyunca zaten sadece kameralara doğru bakıp duruyor. Sesini ancak ikinci yarıda duymaya başlıyoruz. Ji Chang Wook ile yakaladığı kimya da hiç azımsanacak bir şey değil. Dizi bir ara aşk meşk olayı işlemeye niyetleniyor ama Baek ve Woon arasındaki kimya o kadar güçlü ki bir yerde bunu işlemeyi bırakıyorlar. Tamamen ikisinin ilişkisine odaklanıyorlar. İyi ki de öyle yapıyorlar çünkü mimiksiz, ifadesiz bir yüzle buzdan bir kraliçe gibi oyunculuk sergileyen Shin Hyun Bin ile Ji Chang Wook arasında zerre kimya yok. Her ne kadar dizide ikisini baş göz etseler de uyarlanan çizgi romanda aslında Baek karakterinin birlikte olduğu bayan Yoon So Yi‘nin canlandırdığı Jin Joo karakteri, dizide neden böyle bir birleşime gitmişler anlaşılır değil. Dizide bile bu kızla JCW un daha fazla kimyası var. :p Yeryüzünün Lord’u lakaplı Ga Ok karakteriyle Kılıç Azizi ve Semanın Efendisi arasında yaşanan aşk üçgeninin Baek/Woon/Ji Soon arasında yaşatılmaya çalışıldığı açık ama tutmayınca yol yakınken bundan vazgeçmeleri yerinde bir karar olmuş bence.


Dizinin kötü karakterlerine geldi sıra. Dizinin kahramanları nasıl şişirilmiş ise kötüleri de o kadar karikatürize edilmiş. Dizinin ana kötüsünü canlandıran Lee Won Jong o kadar başarılı ki diziyi izlediğin sıralarda sokakta karşılaşsan suratına tükürürsün. ¯\_(ツ)_/¯ İnsanı o kadar sinir ediyor. XD Onu iyi/kötü pek çok rolde seyrettim. İnanılmaz yetenekli bir oyuncu. Kötüyü oynarken küfürlere boğar, iyiyi oynarken sevgiyle coşarsınız. Sonra tiz çığlıklarıyla sahneye girmeyi seven suikast grubu Heuksa Chorong un İnsan Lordu’nu canlandıran Park Chul Min de iyi bir oyunculuk sergiliyor. Karakterinin iticiliği bazen sinirleri bozsa da katlanılmayacak düzeyde değil. Jack Sparrow çakması kıyafetleri, göz makyajı, saçı, aksesuarları ve tavırlarıyla adeta bir korsanı andıran, içtiği içkinin %95 ini sakalından akıtarak üstüne başına döken ve havasından geçilmeyen Heuksa Chorong’un lideri Semanın Efendisi’ni ise Choi Min Soo canlandırıyor. Her ne kadar yakışıklı ve role uyan bir havası olsa da dövüş sahnelerinde o kadar kasıntı bir performans sunuyor ki inanılmaz yetenekli kılıç ustası görüntüsünden son derece uzak olduğunu söylemek gerek.

Dizi hakkındaki yorumlara şöyle bir göz atarsanız herkesin Cho Rip karakterine sövdüğünü göreceksiniz. Boşuna değil. Spoiler vermek istemiyorum ama sadece keşke arkadaşına, hayatlarını defalarca kurtarmış birine daha fazla güvenebilseydi. Keşke alınganlığı ve güvensizlikleri bir kenara bırakarak Baek Dong Soo gibi arkadaşı için savaşabilseydi. Yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen üçlüden birinin verdiği kararlar, hatasız olduğunu bildiği halde arkadaşından vazgeçmesi seyirci olarak beni üzdü açıkçası. Dizinin finalini herkes beğenmeyebilir. Ama bir kahraman ve bir suikastçinin arkadaşlığı nereye varabilirdi ki zaten? Sonuçta Yeo Woon her ne kadar büyük iyilikler yapmış olsa da kabullenmesi zor büyük kötülüklere de imza attı. Bütün yaptıklarından sonra herkesin onu Baek gibi kolayca bağrına basmayacağı açıktı. Final hakkında çok konuşup tadını kaçırmak istemiyorum, tarihi dizilerin yarısından çoğu böyle sonlarla bittiği için alıştım artık.^^Dizinin havasına ve konseptine uygun olarak seçilmiş harika şarkılardan oluşan bir soundtrack albümü var. Tavsiye ederim, bütün albümü indirip dinleyin.^^ Dizi aynı zamanda hakkında en fazla fanfiction yazılan dizilerden birisi olma özelliğini taşıyor. Eh böyle inanılmaz bir Bromance işleyince normaldir.^^

Diziyi Türkçe alt yazılı olarak BURADAN veya BURADAN izleyebilirsiniz. Eski bir dizi olduğundan olabilir çeviri pek iyi değil, pek çok hata mevcut ama hikayeyi anlaşılmaz kılmıyor. Bazı kelimeleri ( unni vb) olduğu gibi Korece yazmışlar mesela. XD Ayrıca BURADAN TRT de yayınlandığı Türkçe dublajıyla birlikte izleyebilirsiniz ama uyarmam gerek yani TRT dublajı var pdfgfdhgdfhfdgp XD

10/8 Neden?

Rezil bir görüntü kalitesiyle izlemiş olmama ve sonuna rağmen bu puanı hak ediyor da ondan. Kah SaMo ve Baek Dong Soo arasındaki ağız dalaşlarıyla güldük, kah Yeo Woon yüzünden gözyaşı döktük. Birbirinden yetenekli oyuncuların kadrosunda bulunduğu ve en iyi tarihi diziler arasında kendisine kolaylıkla bir yer bulacağını düşündüğüm, arşivlik diziyi özellikle tarihi dizileri sevenlere öneririm.^^

Dizinin Traileri

Dizinin güzel soundtrack parçalarından örnekler^^

Park Eun Tae – Yanoi (Wild) (Acoustic) versiyon. Tam bir tarihi dizi parçası değil mi? ♥ Bu şarkının BMK tarafından seslendirilmiş versiyonu da ayrı bir güzel, dinlemesi ayrı bir keyif verir. İki şarkıcının da bu kadar iyi seslere sahip olması ve bir şarkıyı farklı farklı böylesine güzel yorumlamasına şapka çıkarmak gerekiyor. İkisini de koyuyorum, dinleyin kulaklarınızın pası silinsin.

Yanoi – BMK versiyon

Super Junior Yesung solo – For One Day

Kim Tae Woo – Falling In Love

6 Yorum

 1. Dıamondd

  Ne güzel anlatmışsın hakkını vermişsin
  İki aktörün diğer dizilerini izleyip yorumlarsan çok sevinirim.harikasın👏🏼

  • Teşekkürler.^^ İsim taglarından oyuncuların hangi dizileri hakkında yazılar yazmış olduğumu bulabilirsiniz. 😉

   • Dıamondd

    Yoo seung ho’nun I Mıss you ve remember dizilerini de öneririm.Yazılarını okumak çok keyifli🤗

 2. enolly

  eski dizilerde ruh ve yaşanmışlık hissi vardı bu dizide olduğu gibi.Şimdiki tarihi diziler oyuncak gibi.Oyuncular biz rol yapıyoruz diye bağırıyo resmen.
  bu dizide cast muhteşem ,oyunculuklar on numara,ostler harika inşallah bunun gibi diziler ilerde yapılır…

  • Kesinlikle katılıyorum. Şimdilerde bunun gibi güzel tarihi dizi bulmak çok zor. 10 tanesinin içinden bir tane sağlam çıkarsa kendimizi şanslı sayar olduk. :/ Bu dizi tam arşivlik olarak güzellikte.^^

Trackbacks

 1. Lawless Lawyer – Kanunsuz Avukat | Darkangelhome

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: