Darkangelhome

Ruler: Master of the Mask – Maskenin Ardındaki Prens


Adı : Ruler: Master of the Mask
Diğer Adı : The Emperor: Owner of the Mask
Korece Adı : Goonjoo-Gamyunui Jooin
Yönetmen : No Do-Cheol, Park Won-Gook
Senarist : Park Hye-Jin, Jung Hae-Ri
Yayınlandığı Kanal : MBC
Bölüm Sayısı : 40
Yayınlandığı Yıl : Mayıs 10 – Temmuz 13, 2017

OYUNCULAR

Yoo Seung Ho – Crown Prince Lee Sun
Kim So Hyun – Han Gaeun
Kim Myung Soo (L) – Commoner Lee Sun
Yoon Sohee – Kim Hwagun
Heo Joon Ho – Kim Daemok
Park Chulmin – Woo Bo
Park Chul-Min – Woo Bo
Shin Hyun Soo – Lee Chung Woon
Bae Yoo Ram -Park Moo Ha
Kim Seo Kyung – Gon
Kim Sun Kyung – Queen

KONU : Gizli bir örgüt olan Pyunsoo yavaş yavaş ülke üzerindeki bütün güçleri elde etmeye başlamıştır. Bunu gören prens örgütle anlaşma yapar ve kardeşini bertaraf ederek tahta geçer. Ancak karşılığında örgütün istediklerini yapmak zorunda kalmıştır. Üstelik her ay içmesi gereken zehirli bir hapla örgütün kontrolüne girmiştir. Pyunsoo’nun lideri Daemok kralın veliaht prensi doğduğunda ona bir ders vermesi gerektiğini düşünür. Gizli ortaklarıyla birlikte bebek prensi zehirleyerek öldürmeye çalışırlar ancak prens zehri yener üstüne kanı zehirlere karşı bağışıklık kazanmıştır. Kral bunu fark edince hemen olayı gizler. Etrafa bebeğin kurtulduğunu ama zehir ve ateş yüzünden yüzünün şeklini bozulduğu söylentisini yayar. Bebeğin yüzüne de bir maske takar. Gerçeği sadece kral, prensin annesi ve en güvenilir iki adamı bilmektedir.

Yıllar boyunca kapalı kapılar ardında bir maskeyle yaşamak zorunda kalan prens Lee Sun sonunda bir yolunu bulup saraydan kaçar. Pyunsoo örgütünün halka yaptıklarına şahit olur. Bu arada örgüt krallığın su kaynağını tekelleştirmiş, insanlar susuzluktan kırılmaktadır. Yeni hedefleri ise para basma hakkını elde etmektir. Genç prens kendisiyle aynı adı taşıyan köylü bir çocukla ve yargıcın kızıyla tanışır. Kızla kısa sürede birbirlerine aşık olmuşlardır. Ancak örgüt kralın kontrolünü artık elinde tutamayacağını anlayınca kuklaları değiştirmeye karar verir.

İki farklı reyting ölçüm şirketinden alınan verilere göre, en düşük reyting 8.5%, en yüksek reyting ise 17.6% olarak gerçekleşmiştir. Averaj olarak ise 11.5% reyting elde etmiştir. Dizi aynı zamanda Singapur, Hong Kong, Malezya ve Endonezya’da gösterilmiştir. Yeni reklam yasası yüzünden normalde 70 dakika olarak hazırlanan bölümler ikiye bölünmüş ve bu iki bölüm arasında reklamlar yayınlanmıştır. Dizide sahte kralı canlandıran oyuncu Kim Myung Soo (L) Infinite isimli bir kpop grubunun üyelerinden biridir.

KİŞİSEL YORUM : Bu sene en çok beklediğim dizilerden biri olmasına rağmen beni en çok hayal kırıklığına uğratan dizi oldu ne yazık ki. Baş roldeki Yoo Seung Ho‘nun bir hayranı olarak diziyi izledim. Aslında dönem dizilerini uzunluklarından dolayı fazla izlemem ama baş rollerinde sevdiğim oyuncular olduğunda şans veriyorum ve genelde beni memnun ediyorlar. Ruler: Master of the Mask ilk bakışta konu olarak çekici geliyor. Heyecanlı dövüş sahneleri ve büyük gizemler beklentisiyle izlemeye başlıyorsunuz. Ama bir dönem dizisi için oldukça az dövüş sahneleri kullanılmış hele ki Yoo Seung Ho’nun bu tür sahnelerde ne kadar başarılı olduğunu bildiğim için beklentilerim son derece yüksekti. Aynı kulvardaki dizilerle kıyaslandığında bu konuda çok zayıf kalmış.

Yeni reklam kanunu gereği son dönemlerde dizilerin bölümlerini ikiye bölmeye başladılar. Her bir bölümü 25-30 dakika uzunluğunda ve 40 bölüm ama aslında yayınlanan bölüm sayısı 20. Durum böyle olunca her bölümün gidişatını ayarlamak için kendilerini bayağı zorlamışlar. Dizinin şirazesi kaymış deyim yerindeyse. Senaryo kopuk kopuk ilerliyor ve tatmin edici değil. Anlamsız konuşmalar ve bakışmalarla dolu boş sahneler gırla. Yönetmenin oyuncu yönetimi de kötü. Sahne girişinde kamera oyuncuya odaklanıyor oyuncunun gözünde damlamaya hazır bir damla gözyaşı. Bunu geçtim oynanan sahne boyunca o tek gözyaşı akmak bilmiyor. Anladık sahte gözyaşıyla doldurdunuz gözleri ama en azından ikna edici bir şekilde ağlasın oyuncu. Kızın yüzü duygusuz duvar gibi ama gözlerde birer damla yaş? Herhalde bir insan nasıl ağlar bilmiyorsunuz. Açın izleyin ” How to Get Away with Murder ” ın bölümlerini de ağlama görün. XDYoo Seung Ho zavallım elinden geleni yapmaya çalışmış. Zaten Koreli oyuncular içerisinde en iyi ağlayan erkeklerden birisidir. Lee Jun Ki’yle birlikte favorilerim arasında. Bu yüzden mi bilmiyorum paso ağlattılar çocuğu. Tıpkı Jun Ki’yi oynadığı dizilerde devamlı ağlattıkları gibi bu adamı da dizilerinde ağlatmaya doyamıyorlar. Anladık çok güzel ağlıyor, duygudan perişan oluyoruz ama her sahnede ağlayınca bıkkınlık geliyor. Askerden sonraki ilk dizisi olduğu için Korelilerin büyük beklentileri vardı zira kendisi ülkenin en sevilen genç yeteneklerinden birisi. Dizinin bu kadar reyting toplamasını bile bu adama borçlular. Başka biri baş rolde oynasaydı bu dizi reytinglerde sürünürdü o kadar diyim. Yoo Seung Ho her zamanki gibi inanılmaz yakışıklı. Askerde kilo alıp daha da irileşmiş. Dizi başladığında daha kiloluydu ama adama bir şok diyet yaptırdılar dizi ortasında çubuk kırakere döndü. :/ Duygulu ses tonu olsun, bakışları olsun, uzun saçın felaket yakıştığı hatları olsun bu role gerçekten uygun, keşke daha iyi bir yönetmen ve senaristle çalışsalarmış.


Kim So Hyun aslında benim yeni nesil bayan oyuncular içinde en sevdiklerimden biri ama bu dizide felaket bir oyunculuk sergiledi. Karakterinin çok boş olması bir yana 2. kadının daha ön plana çıkan duygusallığı ve başarılı oyunculuğu ile ne yazık ki gölgede kalmış. Karakter sözde ana kadın karakter ama elle tutulur bir şey yaptığı yok. Genellikle bu tür dizilerde bayan karakterin fedakarlıklar yapması, aşkı için savaşması felan beklenir ama bunu ana bayan karakter yerine 2. kadın yaptığında bütün dengelerin nasıl alt üst olduğunu görmüş olduk. Bu dizi size 2. kadın sendromu yaşatabilir. Yoon Sohee 2. kadın Hwagun rolünde o kadar başarılı ki seyircilerin kalbini kazanıp baş rol kadın karakteri karizmasıyla ezmiş dizide. Konuşmasındaki duygusallık olsun, bakışlarına yansıttığı çaresizlik olsun, karakterinin güçlü duruşu olsun her bakımdan kusursuz bir karakterdi. Bütün olumsuzluklara rağmen Yoo Seung Ho ile birlikte dizinin parlayan yıldızları oldular. Yoo Seung Ho ile kimyaları dahi çok daha uyumluydu.

Dizinin bir diğer başarılı ismi Pyunsoo örgütünün lideri Daemok’a hayat veren Heo Joonho. Karakterini harika canlandırmıştı. Bakışlarındaki sinsilik olsun, planlarını açıklarken ki akılcı duruşu olsun tam bir kötüydü. Gerektiğinde acı, gerektiğinde öfke hisseden ama son ana kadar pes etmeyen bir kötüydü. Bu üç oyuncunun çabalarıyla diziyi sonuna kadar izleyebildim. Park Chul Min abartılı oyunculuğuna burada da devam etmiş. Oyuncuyu o kadar kötü bir perukla oynattılar ki rezillikti resmen. Sadece onun değil taa karşıdan ben peruğum diye bağıran peruklar kullanmışlar pek çok karaktere. Sonradan eleştiriler gelince bazılarınınkini değiştirdiler ama olan oldu tabii. Kim Sun Kyung kraliçe rolünde harikaydı. Ağdalı ağdalı konuşması ve duruşuyla kraliçelere layık bir performans sunmuş. Ayrıca sessiz aşık samuray Gon rolündeki Kim Seo Kyung‘u da ayrı bi sevdim. Keşke açılsaydın be koçum. :/

Bir de küçük kötümüz var. Infinite grubu üyesi L in canlandırdığı sahte kral. L’in daha önceki projelerini hiç izlemedim ama bence burada elinden geleni yapmış. Bence rol yaparken abartıyor. Gözlerini gereksizce belertiyor, bağırırken tükürükler saçıyor ve neden bilmiyorum boynunu kasarak kambur bir duruşa geçiyor. Hadi ezik köylüyü oynarken neyse de kral pozisyonunda hala aynı tavırları devam ettiriyordu. Karakterinin aslında korkak biri olduğunu vurgulamak için bu hareketlere devam ettiğini düşünüyorum. Bazı sahnelerde o kadar başarılıydı ki Yoo Seung Ho’dan rol çaldığı bile oldu. Acemiliğinin kurbanı olmuş diyelim ama ben şahsen kendisini izlemekten keyif aldım. Ona biçilmiş olan rolün altından kalkmayı başarmış. Özellikle Yoo Seung Ho’nun derin duygulu sesinden farklı tonlamalara sahip sesini de ayrıca beğendim. Hoş bir tonu var ve maske arkasından konuşurken gayet etkiliydi.


Dizinin müzikleri de orta karar. Hit olan soundtrack parçasına sahip değil. Hem Koreli izleyiciler hem de uluslararası izleyiciler dizinin sonunu pek beğenmediler. Ama sanırım bağlanabilecek başka bir son yoktu sadece o salak hayaletler olmasa daha iyiydi. Kadın öldüğünde tepki bile göstermemişsin kral tahtında onu hatırlamak nedir? Yoo Seung Ho Warrior Baek Dong So dizisinde krallığa tehdit olan bir örgütün lideriydi burada ise örgütle savaşan prens rolünde.^^ Warrior Baek Dong So dizisinden tanıdık yüzlerin de olması cabası. Ah ahhhh~ Gelmedi onun kadar güzel bir bromance dizisi :/ Yoo Seung Ho’yu biraz da aksiyon dizilerinde görmek istiyorum. Daha önce hiç bu tarz bir projede yer almadığı için iyi bir değişiklik olabilir. Ayrıca eğer bir daha tarihi dizi seçecekse seçimlerini daha iyi yapmalı. Adama cidden tarihi karakterler çok yakışıyor, yüzünün yakışıklılığı ortaya çıkıyor. Ama kötü bir diziyi oyuncunun bile kurtaramayacağını görmüş olduk.

Diziyi BURADAN veya BURADAN Türkçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz. Emeği geçenlere teşekkürler^^

10/6 Neden?

Yoo Seung Ho, Yoon Sohee ve Heo Joonho’nun gösterdiği çabalar ve yan karakterlerin derli toplu performansları diziyi izlettiriyor. Özellikle bölümlerin bölünmüş olmasının dizinin akışkanlığını etkilediği belli. Eğer Yoo Seung Ho hayranıysanız diziyi izlemenizi öneririm. Sonuçta tarihi dizi karakteri içinde muhteşem görünüyor.^^

Dizinin traileri

Soundtracktaki en sevdiğim iki parçaya yer vereceğim. İlki K.Will – The Person I Love

Yang Yoseob – Couldn’t Cry Because I’m A Man

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: