Darkangelhome

I’m Not A Robot – Robotlu Geleceğin Bir Provası Mı?


İngilizce Adı : I’m Not A Robot
Korece Adı : Roboti Aniya
Türkçe Adı : Ben Robot Değilim
Yönetmen : Jung Dae-yoon (W-Two Worlds / She Was Pretty)
Senarist : Kim Seon-mi (Shine or Go Crazy)
Kanal : MBC
Bölüm Sayısı : 32
Yayın Tarihi : Ekim 2017
Ülke : Güney Kore
Dil : Korece

OYUNCULAR

Yoo Seung Ho – Kim Min Kyu
Chae Soo Bin – Jo Ji Ah / Aji 3
Um Ki joon – Hong Baek Kyun
Park Se Wan – Pie
Song Jae Ryong – Hok Tal
Kim Min Kyu – Ssan Ip
Kang Ki Young – Hwang Yoo Chul
Hwang Seung Eon – Ye Ri El
Son Byung Ho – Hwang Do Won
Lee Byung Joon – Ye Sung Tae
Lee Hae Young – Yoon Jun Mo
Uhm Hyo Sup – Professor Oh
Kim Ha Kyoon – Butler Song

KONU : Kim Min Kyu büyük bir şirketin en büyük hissedarı olduğu için son kararları veren başkanıdır ancak herkesten sakladığı bir hastalığı vardır. Dünyada sadece birkaç kişide görülen, psikolojik bir travma sonrasında gelişen nadir bir hastalık sonucu Kim Min Kyu’nun insanlara alerjisi vardır. Bu yüzden hiç kimseye dokunamıyor hatta yaklaşamıyordur bile. Ellerinde devamlı eldivenler vardır, hayatını kimseyle temas etmeden geçirebileceği şekilde ayarlamıştır ve insanları kendinden uzaklaştırmak için taşıdığı sopası yüzünden etrafındakiler ona ” üç sopalı ” lakabını takmışlardır. Bir gün bilimsel araştırmalarını finanse edecek birini arayan bir ekibi keşfeder, Santa Maria ekibi yapay zeka üzerine çalışmaktadır ve ellerinde çok ileri teknolojiyle yarattıkları Aji 3 isimli bir android robotları vardır. Aji 3’ye dokunabildiğini keşfettikten sonra Kim Min Kyu robotu incelemek için evine göndermelerini ister. Ancak takip eden aksilikler sonrasında evine gelen kişi robot değil, robotun yaratılırken esinlenildiği kişi olan Jo Ji Ah olmuştur. Jo Ji Ah milyarder iş adamının belirli kararları almasını sağlamak için bundan sonra robot taklidi yapması gerekiyordur.

Dizinin elde ettiği en düşük reyting 2.7%, en yüksek reyting 4.8% olarak gerçekleşmiş, averaj olarak elde ettiği 3.22% reytingle yayınlandığı zaman dilimindeki en düşük reytingleri elde eden dizi olarak kanalı hayal kırıklığına uğratarak beklentileri karşılayamamıştır. Ancak dizi genç izleyiciler ve özellikle de uluslararası seyirci kitlesi tarafından çok sevilmiş, pozitif geri dönüş almıştır.

KİŞİSEL YORUM : Bu sene Kore’nin popüler trendlerinin başında robotlar ve zaman kaymaları geliyor. Benim gibi bilim kurgu hikayelerini sevenler için bu sevindirici haber elbette. Tabii hikayenin doyurucu bir şekilde işlenmiş olması önemli. Robot taklidi yapan insan aslında çok orijinal bir fikir değil, daha önce de defalarca kez işlenmiş bir fikir. Ama bu fikri romantik komedide izlemek gerilim dolu bilim kurgu yapımlarından sonra cidden hoşuma gitti.

Dizi izlerken insan ister istemez düşünüyor acaba gerçekten robotların bu şekilde hayatımızın bir parçası olduğu günler yakın mı? Bu kadar insansı özellikler sergileyen robotlarla bağ kurmak insanlar için gerçekten iyi bir şey mi? Geçenlerde okuduğum Mars‘ın yüzeyinde dolanan araştırma robotu Curiosity hakkındaki bir makale aklıma geldi. Curiosity Marst’taki ilk yılını doldurduğunda Nasa’daki bilim adamları deney yapmak için ona doğum günü parçası çaldırdılar. Tabii bu tüm sosyal medyada büyük bir sempatiyle karşılandı. Ama sonraki takip eden yıllarda bu tekrarlanmadı ve insanlar Nasa’yı sorgulamaya başladılar. Bilim adamları ise zaten ilk başta bunu bir deney olması için yaptıklarını ve tekrarlamanın gereksiz olduğunu, tekrarlansa bile Curiosity’nin bunun özelliğini algılayabilecek bir robot olmadığını belirttiler. Aslında araştırmacılar insanların koskoca gezegende tek başına dolanıp araştırma yapan robotla empati kurarak kendi yalnızlıklarını gidermeye çalıştıklarını düşünüyorlar. Araştırmacılar Curiosity’i sadece levhalar, kablolar ve ölçüm aletlerinden oluşmuş bir alet olarak görüyor o kadar. Sempati yok. Empati yok. Yani olması gereken bu. Robota insanmış muamelesi yapmak aslında yanlış olan ama birçok insan bunun farkında bile değil. İşte bu yüzden yapay zeka insanlık için gerçekten tehlike oluşturabilecek bir kavram olarak görülüyor çünkü insanların bu özelliğini manipule edebilecek zekaya sahipler.Yoo Seung Ho insanlara alerjisi olan zengin başkan Kim Min Kyu rolünde gayet başarılı. Zaten onun fanı olduğumu bilenler biliyor, her yapımını izlemeye çalışırım. Askerlik dönüşü seçtiği ikinci dizisi oldu bu. Ne yazık ki reytinglerde batmış olmasına rağmen ilk dizisinin aksine uluslararası platformda bayağı bir sevildi. Bu da dizinin satılma şansını arttırdığı için en azından yapımcılar zararda kalmayacaklardır. Yoo Seung Ho ses tonu ve mimik kullanımı, ağlayabilme becerisi gibi konularda çok başarılı bir oyuncu, dizi boyunca zaten onun gösterdiği tepkiler ve mimikler sayesinde bölümleri sıkılmadan izleyebiliyorsunuz. Rolünü başarıyla taşımış. Biraz fazla tarihi dizide oynaması yüzünden böyle duraklaya duraklaya konuşmayı alışkanlık edinmişti. Bu dizide de devam ediyor bu durum ama biraz toparlamış.


Chae Soo Bin yeni yükselişe geçmiş oyunculardan biri. Jo Ji Ah / Aji 3 kombinasyonunu başarıyla canlandırmış. Bayan oyuncuda saç şeklinin ne kadar önemli olduğunu insan ve robot kılığındaki hallerine bakarak anlayabilirsiniz. İnsan halinde küt saçlarıyla fazlasıyla sıradan bir görünüşe sahipten saçları uzun ve bakımlıyken dikkat çekici bir güzellik kazanıyor. Küt saçlı da güzel ama uzun saçlı hali onu üçe beşe katlıyor. Neden bilmiyorum ama gülümsediği zaman bana Japon oyuncu Fukada Kyoko’yu andırıyor. Dişlerinin yapma olduğu fazlasıyla belli ama Yoo Seung Ho’nun da dişleri yapma olduğu için çok da tın. XD

Dizinin pozitif yanlarının başında Santa Maria ekibinin şekerliği geliyor. Ekip üyelerinin her biri tam eğlencelik tipler. Yarattıkları yüz ifadeleri olan robota da bayıldım. İlk defa bir Kore dizisinde lapa lapa yağan karı doyasıya görebildim hatta her tarafı kar basmış halde izleyebildim, bu çok güzeldi. Ama karın yağmadığı günler ve karın yağmış olduğu günlerde yapılan çekimleri ard arda eklediklerinde fazlasıyla tutarsız görüntüler ortaya çıkıyordu. Adam kar basmış bahçede arabaya biniyor bir bakıyorsun indiği alanda bir damla kar yok.

Dizinin en büyük eksiği ikinci adam veya kadın durumu. Um Ki joon ” Defendant ” dizisiyle ilgimi çekmişti. Burada da dahi bilim adamı rolüne uymuş olsa da bu rol onun oyunculuk yeteneğini sergileyebileceği bir rol değil. Emin olun ona eğer gerçek bir ikinci adam rolü yazılmış olsaydı dizi inanılmaz derecede keyifli olurdu. Çünkü rolünü parlatabilecek bir oyuncu. İkinci kadın rolüne uydurulmaya çalışılmış Hwang Seung Eon‘un canlandırdığı Ye Ri El karakteri de dişe dokunur bir özellik sergileyemeyince diziyi robot üzerinden kurdukları entrikalarla kurtarmaya çalışıyorlar.


Amerikalı kötü adam karakteri fena değil. Ama Koreli başkanın İngilizce konuşup sözde anlaştığı sahnelerde gözlerimi devirdim. Adam o kadar ağır bir aksanla konuşuyordu ki söylediklerini anlamak imkansızdı. Kim Min Kyu karakterinin Aji 3’nin robot olduğuna %100 inandıktan sonra şahit olduğu o kadar ip ucuna rağmen evinde dolanan kişinin insan olduğunu anlayamama durumunu Santa Maira ekibi ” Görünmez Şempanze ” ilüzyonuyla açıklıyor. Aslında bahsi geçen bir dikkat deneyi.

Deneyi yapmaya ne dersiniz? Aşağıdaki videoyu başlattıktan sonra iki grup insan göreceksiniz. Bir grup beyaz tişört, diğer grup ise siyah tişört giymiş. Sizden istediğim videoyu başlattıktan sonra beyaz tişörtlülerin ellerindeki topu kaç kez yere vurduklarını saymanız. Başlayalım?

 

Saydınız mı? Pekiiii~ Şempanzeyi gördünüz mü?

 

Deneyin sonuçlarına göre insanların %80 inden fazlası şempanzeyi fark edemiyor. Bunun da nedeni insanlar topa o kadar dikkat ediyorlar ki gözlerinin önünden geçip giden şempanzeyi fark etmiyorlar. Yani gözlerinin önünde cereyan eden garipliği algılayamıyorlar. Dizideki Kim Min Kyu karakteri de defalarca kez Aji 3’nin robot olduğuna şahit olduğundan evindeki insanın osurmasını dahi ona yormayıp kendine yoruyor pfdgdfpgdfg XD

Alerji sahnelerini de çok güzel çekmişler. Ama sonunu beğendiğim söylenemez. Yine ve bir kez daha karakterler iki sene ayrıldılar. *facepalm* Şimdi bizim Yoo Seung Ho daha 20 yaşına girer girmez, kariyerinin çıkışının başlangıçlarında askere giderek camiayı şoke etmiş biri. Otuz yaşına kadar bekleyip türlü türlü mazeretlerle askere gitmekten kaçınan diğer idollerin aksine böyle bir tutum sergilemesiyle ülkede büyük takdir topladı hatta ordunun yüzü falan seçildi. Bu yüzden nedense askerlikle alakalı propaganda olaylarının merkezinde yer alıyor. Dizisinde de böyle bir şey görünce pek şaşırdığım söylenemez. Kendisi Koreli erkek oyuncular içinde en iyi öpüşenlerden biri olarak bu dizide de beni hayal kırıklığına uğratmadı hatta bayağı ses getirdi öpüşme sahnelerdi.^^ Ayrıca dizinin çok güzel bir soundtrackı var, dinlemenizi tavsiye ederim.

10/6 Neden?

Dizinin itiş gücünü yaratacak aşk rekabeti eksikliğine bir de robot üzerinden yaratılmaya çalışılan gerilimin de yeterli olmamasının eklenmesiyle dizinin ivme kaybetmesi. Ayrıca gereksizce ekipte bulunan aptal kötü adam ekibinden bahsetmedim bile. Ye Ri El ve Hwang Yoo Chul çiftinin arasında bir şeyler olup olmadığının neticeye bağlanmamasını da unutmamalı.

Neticede ben sıkılmadan izledim, çok eğlenceli sahneler içeren, Yoo Seung Ho hayranıysanız bayılacağınız, romantik bilim kurgu dizisi olarak iyi iş çıkardığını düşündüğüm bir dizi. Çingu modu ve operasyon modu harika düşünülmüş. En beğendiğim sahnelerden biri Aji 3’nin depoladığı bütün insani iletişim bilgileriyle dış dünyada tek başına dolaştığı kısımlardı. Üstelik her bölümü yarımşar saatten oluştuğu için çerez gibi bitiyor.^^

Diziyi BURADAN veya BURADAN Türkçe alt yazılı olarak seyredebilirsiniz.

Dizinin Traileri

Kim Yeon Ji – Words of my heart

Juniel – Here I Stand

Damsonegongbang – Loving With All Your Heart

2 Yorum

  1. Ayyy o Young Chol ve Yeri konusunda o kadar haklısın ki luzumsuz gibi durmuşlardı 😀

    • Yani en azından birbirlerinden ilgilendikleri ima edilmişti bari bir sona bağlasalardı. :/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: