Darkangelhome

Medium – Bir Anne, Bir Eş ve Medyum


Yapımcı : Glenn Gordon Caron
Tür : Supernatural, drama, gizem, polisiye
Sezon Sayısı : 7
Bölüm Sayısı : 130
Bölüm Süresi : 45 dakika
Ülke : Amerika
Dil : İngilizce

OYUNCULAR

Patricia Arquette – Allison Dubois
Jake Weber -Joe Dubois
Miguel Sandoval – Manuel Devalos
Sofia Vassilieva – Ariel Dubois
Maria Lark – Bridgett Dubois
Madison ve Miranda Carabello – Marie Dubois
David Cubitt – Lee Scanlon
Tina DiJoseph – Lynn DiNovi
Ryan Hurst/David Arquette – Michael “Lucky” Benoit
Arliss Howard – Captain Kenneth Push

KONU : Allison Dubois üç çocuklu bir anne, sadık bir eş ve savcılıkta stajyer olarak çalışmaya başlayan bir Hukuk Fakültesi Öğrencisidir. Aslında Allison’u diğer insanlardan farklı kılan bir özelliği vardır, ölülerle konuşabiliyordur, rüyalarında geleceği veya geçmişte yaşanmış olayları, insanlara dokunduğunda veya eşyalara dokunduğunda olaylara dair ip uçları görebiliyordur. Yani Allison bir medyumdur. Yeteneği fark edildikten sonra Savcı tarafından yarı zamanlı çalışan olarak işe alınan Allison bundan sonra yeteneklerini kullanarak olayların çözülmesinde savcılığa ve polise yardım etmeye başlar.

Medium dizisi Mavi Ay adıyla hatırlayacağımız efsanevi dizi Moonlighting‘in de yaratıcısı olan Glenn Gordon Caron tarafından yaratılmıştır. Dizi ayrıca 2005 yılında baş rol oyuncusu Patricia Arquette‘ye En İyi Kadın Oyuncu dalında EMMY kazandırmıştır.

Medium dizisinin baş karakteri Allison Dubois, aynı isimli hem polis teşkilatına hem de jüri kuruluna danışmanlık yapan psişik güçlere sahip olduğu iddia edilen bir kadından esinlenerek yaratılmıştır. Allison Dubois ayrıca dizi için de danışmanlık da yapmıştır ve dizinin hayatının bir otobiyografisi gibi olduğunu söylemiştir. Ancak kendisinin çözdüğünü söylediği olaylar, polis teşkilatları ve resmi kurumlar tarafından inkar edilmiştir. Dizi Allison Dubois’in yazdığı ” Don’t Kiss Them Good-Bye ” isimli kitaptan esinlenilerek yaratılmıştır. Ayrıca kadının kocası gerçekten de uzay mühendisidir ve adı Joe Dubois’tir ve dizideki gibi 3 kızı vardır. Allison kızlarının da kendisi gibi güçlere sahip olduğuna inandığı için diziye de bu şekilde yansıtılmıştır. Dizinin ilk bölümünde danışmanlık yapmaya gittiği Teksas Ranger’i gerçek hayatta da Allison’un iddiasına göre çalıştığı ilk dava imiş. Allison Dubois’in yayınlanmış 4 kitabı bulunmaktadır.

Gerçek Allison Dubois ve Patricia Arquette

İlginç bir detaydan da bahsetmeden geçemeyeceğim supernatural güçlere sahip olduklarını iddia eden kişilerin iddialarını kanıtlaması için bir meydan okuma düzenleyen ve eğer iddialarını kanıtlayan olursa 1 milyon dolar ödül vereceğini vaad eden ” James Randi Paranormal Challenge ” programına Allison Dubois tam iki kere davet edilmiş ama her iki daveti de reddetmiştir. Birçok bilim adamına ve James Randi’ye göre Allison sadece cold reading yani soğuk okuma yapıyor. Karşısındaki kişiye sadece herkesin kabul edebileceği genel şeyler söyleyerek onları bir şeyler bildiğine ikna ediyor. Örneğin, “Aslında çok sevecen ve içten bir insansın ama insanlar seni anlamakta zorlanıyor” gibi bir cümleyi kabul etmeyecek kaç kişi vardır? James Randi’nin programına 1964 yılından 2005 yılına kadar yüzlerce psişik, medyum vb gibi supernatural yeteneklere sahip olduklarını iddia eden kişiler başvurmuş ama 1 kişi bile testleri geçememiştir. Bu yüzden 1 milyon dolarlık ödül, onca sene sonrasında kimsenin almayı başaramaması sonrasında 2015 senesinde kaldırılmıştır.

Diziyi izlerken henüz kariyerlerinin başında olan veya sadece konuk oyuncu olan bir çok ünlüyü küçük rollerde görebilirsiniz. David Carradine, John Glover, Adam Goldberg, Thomas Jane (Arquette’in eski eşi), Jennifer Lawrence, David ve Rosanna Arquette, Jason Priestley, Emma Stone ve James Van Der Beek gibi isimler birden karşınıza çıkabilir.

Gelelim dizinin reytinglerine~ Dizi 6.3% reyting ve 16.13 milyonluk izlenme oranıyla NBC kanalında başlamıştır. İlk iki sezon güzel gelen reytinglerden sonra kanalın yayınlanma gününü değiştirmesi sonrasında dizinin reytingleri düşmeye başlamış. Birçok kez yayınlanma gününü değiştiren kanal ilk iki sezon yayınladığı güne dönene kadar aynı reytingleri elde edememiş. Reytingler düzelmeye başladığındaysa NBC diziyi iptal etmeye karar vermiş ve CBS tarafından hemen kapılmış. Medium ile aynı temaya sahip olan Ghost Whisperer‘in (ki bu dizi de başka bir medyum/psişik tarafından danışmanlık yapılarak çekilmiştir) rakibi olarak belirlenen dizi iyi reytingler almış ve Ghost Whisperer ile dönüşümlü olarak reyting birinciliğini alıp durmuşlar. İlginçtir yine Ghost Whisperer’in iptal edilmesinden sonra dizi son sezonu için anlaşma yapmıştır. Dizinin 5 sezonu NBC de son iki sezonu ise CBS kanalında yayınlanmıştır.

Season Time slot     Episode   Average Viewers(in millions)

sezon 1 Monday         16               13.9
sezon 2 Monday         22               11.2
seozn 3 Wednesday   22                8.3
sezon 4 Monday         16              10.47
sezon 5 Monday         19                8.45
sezon 6 Friday            22                7.79
sezoun 7 Friday          13                7.8


KİŞİSEL YORUM : Benim gibi gizem ve paranormal dizileri seviyorsanız tam size göre bir dizi Medium. Oldukça eski bir dizi olduğundan Türkçe alt yazılı olarak yayınlayan bir yer bulmak zor. Ben bile zorlukla bulabildim. Dizi başladığında telefonlar kafam kadar televizyonlar tüplü falandı pdfghfdg Medium bitişinden sonra yayınlanmış benzer formattaki bir çok diziye ilham olmuş, göndermeler yapılmış gibi dizi olduğundan bu dala ilgi duyanların izlemelerini tavsiye ederim.

Dizinin baş rolünde Medium dizisiyle EMMY ödülü kazanmış Oscar ödüllü oyuncu Patricia Arquette bulunuyor. Gıcık bir medyum karakterini başarıyla canlandırdığını düşünüyorum çünkü zaman zaman Allison karakterinin yüzünü duvarlara sürtmek isteyebilirsiniz. Dizide en sevdiğim olaylardan biri kadının defalarca gücünü kanıtlamış olmasına rağmen her zaman etrafındakilerin bazen istediği şeylerin ne kadar mantıksız ve aptalca olduğunu oldukça acımasız bir şekilde yüzüne vurmasıydı. Örneğin bir rüya görüyor ama rüyada ne bir adres, ne bir isim, yani insanların harekete geçmesini sağlayacak hiçbir ip ucu yok ama Allison dambur dumbur bölge savcısının ofisine girip ” Ben bu rüyayı gördüysem yapılması gereken bir şeyler vardır hadi yapın!” gibi tavırlar sergilemesi. Sonucunda da yiyor paparayı oturuyor aşağı. Ta ki insanlara gerçekten kullanabilecekleri bir ip ucu verip olaylar çözülene kadar.

Ayrıca Allison karakteri oldukça bencil bir karakter. Her gece bir rüya görüp kocasını gece yarısında uyandırıp rüyasını anlatıyor. Çünkü Joe kendisinin aksine mantığıyla düşünen bir kişi olduğundan saçma sapan bir şeyler yapmasına engel oluyor. Bir rüya gördüyse hemen ailesini ikinci plana atıp çocukları kocasının başına bırakıp gidiyor. Kocasının bazen alttan alttan soktuğu laflara kızsa da hak ediyor çünkü Joe’nun da dediği gibi rüyalarına ve amaçlarına çok fazla inanıyor, üstelik defalarca kez yanlış yorumlayabildiği kanıtlanmışken. Neredeyse tanrı rolüne büründüğünün ve kendini çok önemli biri gibi gördüğünün farkında değil ki Joe çok güzel bir şekilde bunu karısının yüzüne vurabiliyor.


Bence dizinin en iyi karakteri Jake Weber tarafından muhteşem şekilde canlandırılan Joe karakteri. Supernatural bir kişilik ile evlenmiş ve gücüne de inanıyor olmasına rağmen mantığından hiçbir şekilde ödün vermiyor. Her gece başka bir rüyayla uykusu piç edilse bile uyku sersemi karısını dinlemeye çalışıyor. Allison bir gün kalkar sağır olmuş, bir gün kalkar başka biri olmuş, bir gün kalkar kollarından birine hakim olamıyor, bir gün kalkar konuşulan dili anlamıyor, artık bütün gün uğraş dur. Çocukları okula götürüp alıyor, karınlarını doyuruyor, Allison çok mantıksız bir nedenle evlerini satıp borç harçla yeni ev almak istediğinde karşı çıksa bile yerine getirmeye çalışıyor ama kendisinin riskli bir nedenden paraya ihtiyacı olduğunda Allison hiç de ona destek olmuyor. Yani aziz gibi bir adam.


Çocukların her biri tatlı ama ortanca tombak Bridgett izleyenlerin gönlünde taht kurmuştur. Hafif böyle oğlan çocuğu havalarında kardeşlerine laf sokup duruyor. Bir bölümde annesi konuştukları dili anlamadığında ” Bir köpekle konuşmaya benziyor.” dediği olmuştur pdgdfgfdg Keşke kendisini başka yapımlarda da izleyebilseydik ama araştırdığım kadarıyla bu diziden sonra başka önemli bir yapımda rol almamış. Çocukları daha akşam dokuzda yatağa sokmalarını ve yedi sezon boyunca her kahvaltıda mısır gevreği ile karınlarını doyurmalarını ise mantıksız buldum açıkçası. Bölge savcısı Manuel Devalos rolüyle Miguel Sandoval adeta gönüllere taht kurmuştur. Allison’a her seferinde elimizde delil yok demekten adamın dilinde tüy bitti. Yahu bu kadın nasıl hukuk okumak istiyor anlaşılır gibi değil. Madem hukuku hiç takmayıp her şeyin rüyalarına göre çözülmesini isteyeceksin niye avukat olmak istiyorsun? 😀 Tabii dedektif Lee Scanlon rolünde çok iyi iş çıkaran David Cubitt‘i de unutmamak gerek. Ben böylesine batsın bu dünya modunda dolaşan gevşek bir dedektif ilk defa görüyorum. İyi bir değişiklik oldu. Hele Allison’a zaman zaman ihtiyacı olduğu paparayı çekmesine bayıldım.

Dizinin finaline gelince böylesine rezil bir şekilde final yaptıklarına inanamadım. Zaten son sezon 20 bölüm olarak planlanıp sonradan 13 bölüme indirilmiş. Fazlasıyla aceleye getirilmiş ve dizi bu kanalda bittikten sonra sanki başka bir kanal almasın diye özellikle içine edilmiş gibi bir havası var. Daha çok konuşup spoiler vermeyeyim ama çok çok daha güzel bir şekilde bitirilebilirdi bence.

10/7 Neden?

Kolay tahmin edilebilir senaryosu ve fazlasıyla klişe işleyen olaylar zinciri yüzünden. Çoğunlukla seyirciler ilk 15-20 dakika içinde bütün olayı çözüyor da bizim Allison 2 ile 2 yi toplayamadığından birkaç rüya daha görmesini beklemek zorunda kalıyoruz. Zaten bir bölümde başını vurduğunda ” Sadece başımı vurdum onun da içi boş zaten. ” demesi kendini ne kadar iyi tanıdığını gösteriyor pdgdfgdf

Dizinin 7 sezon boyunca değişmeyen açılış jeneriği

Traileri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: